Oman pitkäkarvaisen kissani turkki on takkuuntunut todella pahasti. Näin käy joka kerta tähän vuodenaikaan, kun alla oleva "villa" kastuu ja menee takkuun.
Olen aikaisemmin saanut leikattua sen pikkuhiljaa pois, mutta nytten tilanne on niin paha ettei kissa anna oikein koskea edes siihen. Turkin takkuuntuneisuus alkaa vaikuttaa jo selkeästi kissani liikkumiskykyihin, sekä luulen että iho takkujen alla on todella arkaa/tulehtunut, kun ei anna edes rapsuttaa sieltä. Hänellä on kyljet ja selkä aivan melkein yhtenäistä takkumattoa.
Voiko kissalle antaa kotioloissa jotain rauhottavaa esim.(diatsepaami(Diapam),tematsepaami(Tenox). Ja millaisilla annostuksilla tulisi edetä? Montako mg uskaltaa kissalle antaa, vai uskaltaako ollenkaan?
KISSAN TURKINTAKUT. Rauhoittavia kissalle?
5
1268
Vastaukset
- 2 perskin omistaja
Ihmisten lääkkeitä ei pidä mennä antamaan kissoille,voivat kuolla niihin.
Pitkäkarvaisia kissoja tulee harjata säännöllisesti,ettei takkuja pääse tulemaan.
Itselläni on 2 persialaista kissaa,eikä meillä takkuongelmaa ole ollut kun harjaan heitä päivittäin.
Jos tilanne on mennyt teillä noin pahaksi,eläin kärsii. Ainoa konsti on nyt viedä kissa kiireesti eläinlääkäriin,missä rauhoittavat kissan ja ajelevat takut pois.
Jatkossa muista harjausta...harjausta..harjausta :)- kilpparin omistaja
Hei. Minulla on kans perski ja tuon turkin takkuntumisen estämisessä olen kyllä välillä epätoivoinen. Joka päivä harjaan turkin läpi ja pesen säännöllisesti ettei pääse likaantumaan mutta silti teityistä paikoista joihin helpoimmin syntyy takkuja, niitä vain pääsee syntymään. Millainen harja/kampa sinulla on? Kasvattajasta ei ole juuri minulle ollut apua vaikka olen kysynyt.
- 2 perskin omistaja
kilpparin omistaja kirjoitti:
Hei. Minulla on kans perski ja tuon turkin takkuntumisen estämisessä olen kyllä välillä epätoivoinen. Joka päivä harjaan turkin läpi ja pesen säännöllisesti ettei pääse likaantumaan mutta silti teityistä paikoista joihin helpoimmin syntyy takkuja, niitä vain pääsee syntymään. Millainen harja/kampa sinulla on? Kasvattajasta ei ole juuri minulle ollut apua vaikka olen kysynyt.
Hei! Minulla on käytössä metallikampa,missä on sekä lyhyet että pitkät piikit.
Myös karstaa käytän jonkin verran.
Olisi kiva vaihtaa ajatuksia näin perskien omistajina.....jos nappaa niin kirjoittele [email protected]
- Karvat pois
Meillä on kanssa pieni pitkäkarvainen kissanpentu jolla oli takkuongelmia, varsinkin kainaloissa.
Pieni kun on vähän erilainen ja rakastaa suihkuja, varsinkin suihkun lattialla istumista sekä vedellä lääräämistä aina kun mahdollista. Olisiko tuo ollut osana takkujen ilmentymiseen vai mikä, mutta harjaamisesta huolimatta niitä pirun takkuja sitten syntyi uudestaan ja uudestaan ennenkuin edellisiäkään kerkesi harjaamaan läpi. Joten päätimme sitten käyttää tuttavien trimmauskonetta ja ajaa mahasta ja kainaloista.
Trimmaus onnistui helposti lattialämmitteisessä kylppärissä, eikä Pentu vällittänyt yhtään mitään tapahtumasta, kehräsi tyytyväisenä.
Tiedän, että jos olisin ollut ahkerampi harjaamisen kanssa, ei olisi tarvinnut leikata karvoja. Mutta pentu on paljon tyytyväisempi kun ei tarvitse rauhoittua pitkiin harjaushetkiin joka päivä. Ja onhan se paljon mukavampi kun ei tule niin kuuma kesällä.
Kuulostaahan tämä oudolta, mutta trimmauksella on ollut vain positiivisia vaikutuksia. :D - siperialainen :)
Mulla siperian kissa ja pitkä paksu turkki hänellä. harjaamme päivittäin metallisella harjalla,kissa pitää siitä todella paljon ja kehrää koko ajan. ei ole takkuja tullut isommin ja jos jotain ilmenee lähtevät harjauksessa pois.
Ollut sisäkissana 3 vuotta,nyt opettelua mökin pihalla olekeluun ja saattaa olla että ttakkuja ilmaantuu helpommin kun kuljeskelee ulkosalla :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1024712Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493202Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852949- 801700
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411490450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1021284- 151007
Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?
En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan40941Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah28930- 184904