Kuusamolaiset työnantajat

mitä olette mieltä kuusamolaisista työnantajista ? minulla on ollut jo 3 paikkaa ja nyt viimeisimmästä lensin pihalle koska en ollut paikkakuntalainen alkujaan. pitääkö täällä olla sukua ennen kuin sinut huolitaan työhön,alkaa ottamaan jo pattiin tämä.
7637
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Paha mennä sanomaan omakohtaisen kokemuksen perusteella, koska en ole vielä laittanut edes hakemusta. Perusturva hakee kovasti tuuraajia. Kuitenkaan en ole vielä saanut vastausta tiedustellessani Kuusamon Vuokrataloilta mahdollisuutta lyhytaikaiseen vuokrasuhteeseen. Jotkut vastaavat yhtiöt nimittäin edellyttävät vähintään vuoden vuokrasopimusta. Siksi kyselin, mutta vastausta ei ole tullut, vaikka esim. luottotietoni ovat kunnossa.

Lisäksi kauhistuttaa se, että olisiko täällä ollenkaan ns. elämää. Tarkoitan nyt vaikkapa amislaisten jahtaamista tupakkakeskustelun kautta. Mitä siitä tulisi, jos työpaikalla ja vapaa-aikana seurattaisiin kaikkea tekemistä? Kotikuntanikin on savuton työpaikka, mutta en pistä pahakseni, jos vanhustenhoitajat käyvät välillä "katsomassa autojansa". Ovat sentään ammattitaitoisia ja kutsumuksellisia hoitajia pienistä "paheistaan" huolimatta.

Näin ajattelen toispaikkakuntalaisena, että ehkä viihtyisin Rukalla turistien seassa ja voisin elää itseni näköistä elämää. Mutta mitä järkeä tai edes mahdollisuutta olisi maksaa asumisesta sesonkiaikana yli varojensa? Sesongin ulkopuolelta sieltä tietty voisikin saada edullisemman kämpän.

Äänestä

Kuusamolaisetkin työnantajat haluavat päteviä, ahkeria ja joustavia työntekijöitä. Jos on koeajalla ja tupakinpussutteluun menee tuntikin päivässä työajasta niin on varma että työt ei jatku.

Olettaisin että muuttotappiokunnassa asuntotilanne on sikäli hyvä että jos olet tulossa töihin, ja jos sulle kelpaa ihan normikämppä Kuusamon keskustan taajamasta ja olet riittävän ajoissa hakenut kämppää niin tuskin jäät ilman. Ainakin minun työkaverit on saaneet katon pään päälle tarvittaessa. Ja onhan niitä yksityisiä vuokranantajia jos haluat luksuskämpän. Vaikka Rukalta.

Äänestä

Pitää olla sukua.
Hyväksikäyttäjiä ovat. Ilmainen työntekijä kelpaa.

Äänestä
  • Ahkerille joustaville työntekijöille on kysyntää.Ainakin miehisillä aloilla,kuten kuljetus,maanrakennus ja konetyöt työnantajat tahtovat olla niin joustavia,että ylitöistä,viikonloppulisistä yms.palkanlisistä saa vain haaveilla.Toki poikkeus vahvistaa säännön.Jos alat peräämään edellämainittuja etuuksia,ilmoitetaan tylysti,että kyllä tulijoita on.
    Räikeimmissä tapauksissa omistajat tahkoavat satojentuhansien voittoja,mutta työntekijälle ei raskita maksaa viikonlopputyöstä asianmukaista palkkaa.

    Äänestä

  • Tuntitunnista kirjoitti:

    Ahkerille joustaville työntekijöille on kysyntää.Ainakin miehisillä aloilla,kuten kuljetus,maanrakennus ja konetyöt työnantajat tahtovat olla niin joustavia,että ylitöistä,viikonloppulisistä yms.palkanlisistä saa vain haaveilla.Toki poikkeus vahvistaa säännön.Jos alat peräämään edellämainittuja etuuksia,ilmoitetaan tylysti,että kyllä tulijoita on.
    Räikeimmissä tapauksissa omistajat tahkoavat satojentuhansien voittoja,mutta työntekijälle ei raskita maksaa viikonlopputyöstä asianmukaista palkkaa.

    Juuri näin. Matkailun puolellakin.

    Äänestä

  • Aretti kirjoitti:

    Juuri näin. Matkailun puolellakin.

    Ja perus kuusamolaiset kiittää ja on tyytyväisiä.
    Eipä ne peräkammarin tytöt ja pojat pääse pois sieltä äitien hoivista

    Äänestä

  • kojola32586 kirjoitti:

    Ja perus kuusamolaiset kiittää ja on tyytyväisiä.
    Eipä ne peräkammarin tytöt ja pojat pääse pois sieltä äitien hoivista

    Nomutsiishei! Win Win! Mä oon nyt täällä kaikkien syleksittävänä, kun kaikki muut on niin hullui tekeen työtä.

    Totta puhuakseni, tästä ne haasteet työelämässä vasta alkavat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


strangers1 kirjoitti:

mitä olette mieltä kuusamolaisista työnantajista ? minulla on ollut jo 3 paikkaa ja nyt viimeisimmästä lensin pihalle koska en ollut paikkakuntalainen alkujaan. pitääkö täällä olla sukua ennen kuin sinut huolitaan työhön,alkaa ottamaan jo pattiin tämä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu