lastenhoidosta isät!

meillä velvollisuus

paljonkos työssäkävijöinä hoidatte lasta yöllä, pissattamiset, syötöt ja sairaan kanssa olemiset että äiti saa nukkua?

2

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin meillä

      Emännän kanssa ollaan sovittu että hän hoitaa yösyötöt ja vaippavaihot yöllä, töitten jälkeen olen kaverina syöttämisissä ja jne, paitsi jos pitkä/raskaspäivä takana tai kipeenä. Viikkonloppuna kumpikin hoitaa yhdessä tai vuorotellen tai. Silloin jos emäntä on kipeenä autan lapsen hoidossa yölläkin vaikka olisi töihin meno seuraavana päivänä. Kukapa sitä kuumeessa jaksaa yösyöttöjä hoitaa. Roolit kääntys toisinpäin jos emäntä olisi töissä. Näin ollaan sovittu ja hyvin on mennyt.

    • Näin ajatellen

      Voin kertoa omalla kohdallani, että lasten kanssa elämä ei koskaan tuntunut raskaaalta, sillä mieheni hoiti lasten yölliset tarpeet ja itse tein päivisin hoidot, tein ruuat perheelle, pesin pyykit, mutta yöt sain nukkua.

      Olimme molemmat päivätyössä äitiyslomani loputtua, toisen kohdalla kesti 6 kk toisen kohdalla vuoden.
      Näin selvisimme ruuhkavuosista kuluttamatta itseämme loppuun.
      Aika jolloin lapset tarvitsevat vanhempia melkein jatkuvasti on aika lyhyt, pian ovat jo koululaisia ja ovat jo leikeissään tovin aikaa tietenkin katseen tavoitettavissa itsenäisiä. Joten uskoisi jokaisen vanhemmaan ajattelevan ja antavan tämän ajan lapsilleen täydellisesti. Toki lapset tarvitsevat vanehmpiensa tukea vielä pitkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      28
      3426
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      97
      3196
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      3024
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      71
      2969
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      53
      2891
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2668
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2480
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2341
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2215
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      1982
    Aihe