Suolan haitat

ei paineita

Onko kellään tietoa, onko suolasta muuta haittaa kuin verenpainen nousu? Mulla on hyvät paineet ja tykkää suolasta joten voinko syödä tuvallisin mielin?

7

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luonnollista

      puhdistamaton merisuola paras

    • Sirpanen

      Hanki himalajan vuorisuolaa/ruususuolaa vaaleanpunaista, olen ostanut sitä jalokivigalleriasta se ei ole vaarallista siinä on 82 mineraalia, Isäni hiukset alkoi tummumaan kun on käyttänyt tätä koska sai tarvitsemansa mineraalit suolasta.

    • kohtuudella
    • hyvä ruoka
    • luonnollista

      Liika suola kerää nestettä.

      Ja varsinkin teollinen suola.

      Teen ruokani ite ja mausta merisuolalla kohtuudella. Ei mitään nesteen kerääntymistä.

      Mutta jahka syö ulkona, niin johan turpoaa ja vettä menee lopun iltaa lasitolkulla.

    • kohtuus kaikessa

      Liika suola ja hiilihydraattipitoisten vilja,sokeri,alkoholi sisältävä ruokavalio kerää nestettä,turvottaa,lihottaa.Ja sairastuttaa ajan mittaan sydän ja verisuonitauteihin,diabetes jne.Elämäntavat ja ruokavalio näkyvät myös ulospäin.

    • turvonturvon

      Olen aina ollut lihava vaikka syön terveellisemmin kuin useimmat ihmiset.
      Suola ei ole koskaan turvottanut minua vaan kaikki on pelkkää läskiä joka on ollut minussa koko ikäni. Samanmallinen oli äitini vaikka oli pula-ajan lapsi eikä varmasti liiasta ruoasta turvonnut.
      Olen huomannut että vääränlaisella ruoalla itsensä lihottaneet lihovat enemmän yläkropasta. Naama leviää ja kaula häipyy kokonaan eikä henki kulje kunnolla kun pallea painaa keuhkoja ym.
      Syön terveellisesti ja vatsa toimii eikä olossa ole moittimista. Silti painan puolet enemmän kuin normaalikokoiset ihmiset. Nälässä en kuitenkaan halua kitua vaikka joku ulkopuolinen vetäisi omat johtopäätöksensä painoni perusteella.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      215
      5439
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5024
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      25
      4840
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      123
      2065
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1801
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      89
      1667
    7. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      18
      1615
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      13
      1501
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      379
      1290
    10. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      90
      1285
    Aihe