Heips!
Mulla alkaa tuo 40tkm lähenemään ja huoltoon tuo pitäisi viedä. Mitä ootte joutuneet pulittamaan Stilon (80) 40tkm:n huollosta Deltassa tai jossain muualla??
Viime talvena 20tkm:n huolto maksoi Deltassa n. 200€, mutta tämä 40tkm taitaa olla kalliimpi... Mitä kuuluu 40tkm:n huoltoon?
Kiitokset vastauksista ja hyvää loppukesää!
Mulla alkaa tuo 40tkm lähenemään ja huoltoon tuo pitäisi viedä. Mitä ootte joutuneet pulittamaan Stilon (80) 40tkm:n huollosta Deltassa tai jossain muualla??
Viime talvena 20tkm:n huolto maksoi Deltassa n. 200€, mutta tämä 40tkm taitaa olla kalliimpi... Mitä kuuluu 40tkm:n huoltoon?
Kiitokset vastauksista ja hyvää loppukesää!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Näät huoltoon kuuluvat toimenpiteet huoltokirjasta (johon lyödään leimat). Siellä on alussa (tai lopussa) selkeä taulukko, jossa ilmenee tietyissä huolloissa tehtävät toimenpiteet.
Delta-auton huollot ovat kalliita ja niiden laatu/tarkkuus ainakin Porissa säälittävän heikkoa. Itse olen huollattanut autoani porilaisessa Bosch-ketjun korjaamossa ja myös isäni on asioinut siellä uuden Multiwagoninsa huoltoasioissa. Takuuhan säilyy nykyään silti ja puolella hinnalla pääsee kolme kertaa luotettavampaan lopputulokseen!
Takuusi voit unohtaa autostasi, jollei huoltokirjasta löydy valtuutetun huoltoliikkeen leimaa.
Ryhmäpoikkeusasetus sanoo mitä sanoo, mutta maahantuoja voi painaa vaikka uuden huolto-ohjelman kun viet autosi takuukorjauksen ja sanoo että vika johtuu huollosta (tai sen tekemättä jättämisestä).
Otetaan esimerkki: Jakopäänhihna katkeaa 2,5v/55tkm kohdalla. 40tkm huolto tekemättä, takuu yli. Menet urputtamaan korjaamolle, että pitäisi saada korjaus takuuseen. Vastaus: Jakopäänhihnan tarkastus lisätty vuosi sitten 40tkm huoltoon, hihnaa ei tarkastettu - ei takuuasia.
Halpa huolto voi tuntua halvalta, mutta ei sitä aina ole..
Jos auto huollatetaan muualla, pitää tietenkin huolehtia siitä,että kaikki huolto-ohjelmaan kuuluvat asiat tehdään ajallaan. Tarvikekorjaamokin leimaa huoltokirjan, joten huoltojen tekeminen tai tekemättä jättäminen voidaan todistaa. Esimerkkitapauksessasi jakopäänhihnan vaihtoväli oli kirkkaasti ylitetty. Fiateissa suositus on nykyään 50tkm.
Ja todettakoon vielä, että ainakin Porin Delta-auto teettää osan huolloistaan muilla korjaamoilla eli kuskaa asiakkaan autoja mm. samaiseen Bosch-ketjun korjaamoon, josta otsakkeen "ei deltaan" alla kirjoitin. Miksi antaisin Deltn nyhtää rahaa välistä?
vasta "asiantuntija" olet..
Kysymyshän kuului, että mitä jengi on joutunut pulittamaan Stilon 40tkm:n huollosta ja missä korjaamossa? Täytyy kai sitten soitella Deltaan tai johonkin AD:n korjaamoon, kun täällä taas vain kinastellaan aiheen vierestä...