Onko tämä hyvä aloittelijan pienriista-aseeksi? Siis kaikkea majavan ja peuran väliltä. Kaverilla on tuollainen mutta omaansahan jokainen kehuu.
http://www.teraasekeskus.com/tuotteet.asp?osasto=ilmaaseet&ID=4018
Beretta Commando
11
182
Vastaukset
- Koetappa tuota
175m/s ei riitä mihinkään. Hiiriä ja rottia korkeintaan. Howa Hogue 1500 308win on jotain sinneppäin.
- älä äly jätä
Siis TÄH!
Ei voi olla totta että tällaisia edes kysytään, tuollaisten kysymysten on pakko olla vaan sairasta läpändeerusta, ei kukaan järkevä henkilö joka aikoo metsästää niin edes ajattele ilma-asetta siihen hommaan.
Pienriistaksi käsitän itse pyystä-jänikseen, majava nyt jonnekin tuonne väliin mahtuu. Edes piekkarilla ei saa metsästää kuin karkeasti sanottuna sorsaa pienempiä eli itse en piekkarillä ampuisi mitään riistaa sillä turvallisinta on sorsaakin ampua haulikolla kimmokevaaran vuoksi. - trje
Noi kysymykset on Räkällien kysymyksiä!!
- Ismo21
Entäs jos asesepällä nostattaa Beretta Commanderin nopeuen tuonne 600-700 metriin, niin eikös sitten ala riista kaatua.
- Ismo21
Tarkoituksena käyttää näitä metsästysluoteja. Luulisi näillä vaikka villisian tippuvan.
http://www.teraasekeskus.com/tuotteet.asp?osasto=gamo&ID=4657 - öihsa
Jooh..voi olla että villisikakarju teurastaa hetkessä sinut kun menet sen suututtamaan tuollaisella hernepyssyllä.
No jaa..jos sattuu olemaan ymmärtäväinen aseseppä niin pitää sulle pienen, kivan juttutuokion ja tarjoaa pakastimesta tikkujätskin, antaa pyssys ja käskee kipittämään äipän tykö. - Ismo21
No mutta kun Äipälläkin on Beretta Commando metsästysaseena. Sitäkin on aseseppä virittänyt johonkin 560 metrin lähtönopeuteen. Yks kerta kesälomalla kun Iskä ajoi jotain 230km/h motarilla ja pientareella juoksi villisika samaan suuntaan eli siilinjärvelle päin niin äippä ampui auton ikkunasta villisian laakista vainaaksi Beretallaan. Eikös noissa nopeuksissa luodin vauhti ole jo lähellä kilometriä sekunnissa?
Ja vain asiallisia vastauksia kiitos!- Joo, osta se vaan
ja tilaa Afrikan safari norsujahtiin. Muista ostaa mukaan räjähtäviä ilmakon kuteja.
- Imen Pulloo
Meillä ilmakko-ampujien keskustelukerhossa me naureskellaan ruutiasepelleille, kun ne on jämähtänyt jollekkin 1600-luvulle aseineen, ei minkäänlaista ymmärrystä modeneista aseista ja niiden tehoista sekä luotien uskomattomista kyvyistä, me ilmakko-ampujat suorastaan potkimme metsästäjiä päähän jotka eivät tajua ettei niiden komenollakasi tai kolkytnollakutonen nyt oikeasti ole edes tehokas, hehhhehhheheee!
- 7.62Russ
Joo, näinhän se on, kyllähän nyky.ajan impuilla jo kolmenollakasikin jää toiseksi, ihmettelen miksi eivät laillista imppuja hirven ja karhun metsästykseen, kätevästi kulkisi luoteja taskussa ja paljon kun ruutiaseen patruunoissa hylsy vie taskussa paljon tilaa ja jonkun verran maksavan ruudin sijasta käytetään ilmaista ilmaa voimana.
Jaa..tästäpä tulikin mieleen että maakaasukivääri, samantapainen kuten ilmakiväärikin mutta säiliössä aina satsi maakaasua ja jonkinlainen pietsosytystys, kyllä kun ajattelee suljettuun tilaan ahdettua maakaasua tms kaasua, niin räjähtäessään varmaan luodin laittaa aika kiivaasti matkaan.
30 kilon maakaasupullo selkään josta voi aina tankata uuden latauksen. - UxI=sähköä
Ruutiaseet ovat kohta historiaa. Autotallissa olen rakennellut jo pitemmän aikaa raidetykki-periaatteella toimivaa ilmakivääriä. Ongelmia matkassa on ollut mutta lähes toimivan ratkaisun olen jo saanut aikaan. Suurimpana ongelmana on ollut 500kA:n virran saanti kun talossa on vain 3x25 pääsulakkeet.
Systeemi on pääperiaatteeltaan sama kuin tässä tykissä mutta sullottu ilmakon rakenteisiin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Raidetykki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2141809Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1471528- 781408
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla91271- 571246
- 741115
- 1091039
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva55990- 60964
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53890