Samyang MF 85/1,4

tietämätön

Sopiiko tuo tanssiryhmien kuvaamiseen hämärässä noin 30-40 metrin päästä lavalta? Kuinka vaikea tuolla tarkentaa ja kuinka kapeaksi jää tarkennusalue täydellä aukolla?

Vai onko automaattitarkennus pakollinen, jos kohde liikkuu nopeasti?

7

163

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietämätön

      Eli olisiko vaikka Tamron AF SP 90mm/2,8 parempi tuohon tarkoitukseen?

    • c5d

      Jos po. putkella kuvaat 30-40 m etäisyydeltä, mahtuu kuvaan 15 - 20 m leveä alue, eli jopa koko tanssiryhmä. Syväterävyysalue on pieni. Syväterävyyden voit tarkastaa vaikka DOFMasterilla. Minusta 70-200 zoom on parempi vaihtoehto. Taitaa olla paljon kalliimpi.

      Oma mielipiteeni on, että liikkuvaa ryhmää tai ihmistä pitää kuvata automaattitarkennuksella erityisesti kun syväterävyysalue on pieni. Onko Samyangissa AF? Yksi tai kaksi henkilöä (kasvot) pitää olla terävä jottei kuva ole pelkkää epäterävyyttä.

      Olet oikeassa siinä, että jos maksaa valovoimasta, on kuvattava täydellä aukolla. Ei ole muuten järkeä maksaa kalliista valovoimasta.

    • terävyyttä on

      30-40 m etäisyydellä "pienikään" syvyysterävyysalue ei ole kovin pieni. Tuon dofmasterin mukaan se on 35m etäisyydellä aukolla 1.4 n. 9 m.
      http://www.dofmaster.com/dofjs.html

      • c5d

        Näyttää pitävän paikkansa: 10 m etäisyydellä vajaa metri, 20 m et. vajaat 4 m, 30 m et. 8 m, 40 m et. lähes 15 m. Yllättävä tulos.
        Ihmiset olis kuvassa enemmän muurahaisen kokoisia, joten kuvaisin ennemmin polttovälillä 200:lla tai pidemmällä kuin 85:lla noin kaukaa.


      • Simu Simu
        c5d kirjoitti:

        Näyttää pitävän paikkansa: 10 m etäisyydellä vajaa metri, 20 m et. vajaat 4 m, 30 m et. 8 m, 40 m et. lähes 15 m. Yllättävä tulos.
        Ihmiset olis kuvassa enemmän muurahaisen kokoisia, joten kuvaisin ennemmin polttovälillä 200:lla tai pidemmällä kuin 85:lla noin kaukaa.

        Osoitteesta

        http://imaging.nikon.com/lineup/lens/simulator/

        voi ladata Nikonin obiskasimulaattorin, jolla voi tarkastella eri polttovälien vaikutusta esimerkkikohteiden kuvautumiseen. Latautuminen kestää hetken.

        Täyskennoiset (FX) ja puolikennoiset (DX) rungot ovat valittavissa erikseen, samoin vastaavat obuperheet. Ristiinkin niitä voi naittaa muistaen, että Nikonin FX-rungot (ainakin uudemmat) osaavat kropat tällöin kuvaa ja toimia ikään kuin DX-runkoina (kuva vinjetoituu eli tummuu reunoja kohti, mikäli kroppaustoiminto ei ole päällä).

        Samat polttovälit tuottavat osapuilleen samanlaisia tuloksia muillakin rungoilla. APS-C-kennokoot vaihtelevat eri merkeillä ja malleilla hieman; Canonilla kroppikerroin lienee yleensä luokkaa 1,6 Nikonin lukemaa 1,5 vastaan.


    • Canonisti minäkin

      Autofokusta ei todennäköisesti voi kuitenkaan käyttää noissa oloissa. Joudut kuitenkin opettelemaan käsitarkennuksen.

      Muut harkinnanarvoiset vaihtoehdot ovat vähintään f/2.0 valovoimaiset 135 ja 200 mm sekä f/2.8 70 - 200 mm. Kaikkien muiden vaihtoehtojen hinta on aivan eri luokkaa tuon Samyangin kanssa, joten se kannattaa kokeilla.

    • 470 mm?

      Riippuu paljolti kennon koosta.
      Esim Pentax Q:ssa tuon kuvakulma vatstaa n. 470 mm kinokoossa.
      Käsin tarkentaminen on aina tarkin vaihtoehto jos osaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      301
      1075
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      65
      917
    3. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      77
      898
    4. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      71
      775
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      711
    6. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      40
      705
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      44
      617
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      34
      607
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      51
      569
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      42
      541
    Aihe