Kypärä päähän pulkkamäkeen ?

Kypärä pulkkamäessä

Olen 4,5 vuotiaan pojan mummu ja olemme käyneet hänen kanssaan naapurin koulun pihalla olevassa pulkkamäessä. Mäki ei ole kovin suuri, mutta mäen lopussa on hyppyreitä, jolloin pulkalla laskettaessa laskija hypähtää välillä aika hurjan näköisesti. Mitään ei vielä ole lapsenlapselleni sattunu, mitä nyt on kaatunut aika useasti. Kysynkin teiltä isovanhemmilta, että käytättekö kypärää lapsenlapsillanne pulkkamäessä ? Lapsen vanhemmat vain naurattavat minulle ja pitävät minua ylitsesuojelevana.

13

690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitiiiii

      Olen miettinyt samaa, että kypärä on joissakin tapauksissa tarpeen. Käytetäänhän laskettelumäessäkin kypärää!

      Toinen välillä ongelmallinen juttu on puut. Niihin kun törmää, niin...

      Kolmas on ettei kukaan laskisi päälle. Aina täytyy odottaa, että toinen ehtii varmasti alta pois.

    • Kannatan kypärää

      Kyllä lapsella, joka ei vielä osaa ohjata pulkkaa voisi käyttää kypärää.
      Meillä on motorisesti lahjakas kuopus, joka osaa kallistaa tavallista ahkion mallista pulkkaa, niin ettei hän mene päin puita, mutta siltihän joku toinen voi laskea pulkalla hänen päälleen.

    • Ennenkin pärjätty

      Kasvattakaa vaan pumpulissa.

      • kehitystä parempaan

        Milloinkas se olikaan, kun autoissa tulivat turvavyöt pakollisiksi?

        Eihän niitä ennenkään ollut ja istuivathan äidit etupenkillä vauva tai taaperoikäinen lapsi sylissään, kun isi ajoi autoa! - Eipä ollut autoissa edes vauvoille omia istuimia!


    • tupalamummu

      Jaa minä suojelin miniän päätä kun alkoi äidiksi.
      Ostin hänelle pyöräilykypärän, jopa miniän äiti nauroi ei tule ikinä pitämään..
      No ostin sitten pyöräänsä soittokellon äitienpäivälahjaksi, jossa on kaksi pientä sydäntä sisällä, ne liikkuvat kun kelloa soittaa.
      Sanoin niiden muistuttavan, vaikka äiti ajaa sääntöjen mukaan, aina on mahdollisuus, että joku toimen törmää ja ne pienet sydämet muistuttaa noista pienistä jotka odottavat aina kotiin.
      .
      En tiedä pitääkö kypärää, kellon kiinnitti poikani.

    • kypärä pulkkamäessä

      on tosi outo idea, kyllä sellä pitäisi ilman pärjätä. Todellakin ylisuojelet lapsenlastasi, en oo ikinä nähny kyärää ja jos nään, nii nauran heti ku pääsen nurkan taa.

      • varjelusta lapsille!

        Kuule, meillä on ajotien toisella puolella aika jyrkät rinteet täällä missä meidän rivitaloyhtiö on. Minä aina kauhulla varotan lapsia, kun he laskevat mäkeä alas pulkillaan ja stigoillaan vauhdilla, että varokaa hyvät lapset ja vanhemmat ajotietä, joka on mäen alla!!! Siinä ei edes kypärä auta, jos lapsi laskee pulkallaan tiellä ajavan auton eteen!!!

        Joka vuosi lenkilläni varotan tästä samasta asiasta - toivottavasti en turhaan ja auttaako siinä edes kypärä?


      • kotia ikävä

        Kypärä pulkkamäessä.
        Ei sitä sanaa, mitä ei edestään löydä.
        Toivottavasti et, ei lapsesi loukkaannu sinun hienostelun tähden.
        Älä ainakaan ilku, jos joku haluaa suojella itseään tai lastaan pään kolhuilta.


    • -------------

      Kun oma lapsesi oli 4,5-vuotias, niin piditkö hänellä kypärää hänen laskiessaan pulkkamäkeä? Entä piditkö hänellä kypärää hänen ajaessa polkupyörällä tai luistellessa? Tuskinpa vain, ei siihen aikaan ollut tapana. Ovatko siis nykyvanhemmat jotenkin vastuuttomampia kuin sinä, tehdessään aivan samaa kuin sinä silloin? Vai voisiko olla, että toisten lapset tuntuvat niin paljon hauraammilta kuin mitä he oikeasti ovatkaan, mutta omien lasten kanssa ei hysterisoi lainkaan.

      Vähän aikaa sitten eräs mummo valitti tyttärelleen, jolla on heidän perheyritys, että hänestä lapsenlapsensa, noin 10-vuotias tyttö, ei saisi joutua tekemään töitä siinä yrityksessä. Mummosta tuntuu pahalta, kun se 10-vuotias joutuu koulun jälkeen pari tuntia tekemään töitä. Kaikki tuon mummon lapset huomauttivat heti, että he ovat joutuneet työskentelemään siinä aivan samassa yrityksessä saman ikäisinä huomattavasti pidempiä päiviä ja seitsemänä päivänä viikossa, eikä äidistä koskaan tuntunut pahalta heidän vuokseen. Noin se aika muuttuu ja lapsenlapsista tulee hauraamman oloisia kuin omat lapset olivat aikoinaan.

    • 8+18

      Älä ihmeessä sitä kypärää laita lapsenlapsesi päähän, sillä varmistat että pulkkamäkireissut muuttuvat kurjiksi lapselle, toiset lapset nauraa päin naamaa ja siinä meni se ilo. Tässä maailmassa on niin paljon asioita joissa voi mahdollisesti loukkaantua tai saada pienen mustelman ym. eikä kaikkea voi eikä edes kannata etukäteen murehtia. Pulkkamäki nyt on vielä aika harmiton paikka, sitäpaitsi lapset aika nopeasti oppivat poistumaan äkkiä toisten tieltä mäen alaosassa, väistelemään itse muita mäessä, rajoittamaan vauhtiaan...Ne ovat juurikin ne mummut ja papat kenen motoriikka ja reaktiokyky eivät enää siihen anna valmiuksia, muistakaa se;)

      Joten hellitä vähän, ihana ajatus tietysti ja ajattelet vain lastenlastesi parasta, mutta pari mustelmaa pulkan tönäisystä eivät vahingoita lapsen kehitystä, silloinhan sitä oppii että ok, seuraavalla kerralla vähän varovaisemmin.

      Ja korostan vielä sitä että lapset ihan oikeasti osaavat olla julmia. Vaikka se sieltä mäen laidalta ei siltä näytä, tuntuu lapsesta kurjalta jos muut vain nauravat sen takia kun toinen on tullut laskemaan mäkeä potta päässä. Ja muistatko montako kertaa olet itse laskenut pulkkamäessä? Montako kertaa teit sen kypärä päässä? Niin ja oletko vielä elossa, kaikesta huolimatta? Niinpä.

      • ei ole mummon takia

        Miksi lapsella on kypärä luistinradalla?
        Miksi lapsella on kypärä laskettelussa?
        Miksi lapsella on kypärä pyöräillessä?
        Miksi lapsella on kypärä mopoillessa?


        Miksei lapsella voi olla kypärä pulkkamäessä?


      • äitee'
        ei ole mummon takia kirjoitti:

        Miksi lapsella on kypärä luistinradalla?
        Miksi lapsella on kypärä laskettelussa?
        Miksi lapsella on kypärä pyöräillessä?
        Miksi lapsella on kypärä mopoillessa?


        Miksei lapsella voi olla kypärä pulkkamäessä?

        Ei meil ookkaa kypärää noissa hommissa, tosin ei mopoillakkaan,(eikä lasketella) sellasta tappopeliä en lapselle suostu hankkimaan. Auto suoraan sit. Ratsastuskypärä on ainut, jota käytetään, ja se on aiheellinen. Lapset harrastaa uintia, eikä siinäkään kypärällä tee mitään.


    • Halpa vakuutus

      Tottakai kypärä päähän. Vanhemmat, aikuiset jotka pienokaisistaan välittävät, voivat näillä pienillä järjen asioilla, suojella lapsiaan, esim. aivovammoilta yms. Toiset nauravat, just joo-haloo? Ihmetyttää moinen välinpitämättömyys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7423
    2. 79
      4964
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4839
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4248
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      9
      3028
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2669
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2561
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2219
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2201
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1830
    Aihe