Meillä pienikokoinen uros koira, joka vie järjen kohta....
A) koira merkkaa yksinollessaan
B) koira räkyttää kaikille ihmisille ja muille koirille
C) sisällä ollessa yrittää räkyttämällä saada meiltä huomion, vaikkei ole sitä koskaan sillä tavoin saanut
D) kun kuulee ääniä ulkoa tai jokin tippuu sisällä maahan tai ovikello esim soi, niin alkaa jälleen räkytys
E) yrittää nuolla kaikki narttujen pissat ulkona
Meillä ollut ennenkin samanrotuinen koira joka oli ihana. Tämä nykyinen vie kohta järjen ja päätyy tätä menoa lopetettavaksi.
Luovutaanko tosta riiviöstä
7
254
Vastaukset
- Älä luovu
vaan tee näin....
A) Poikapöksyt
B) Opeta se pois tavastaan, anna riittävästi liikuntaa, lähde liikkeelle kun koira on rauhallinen.
C) Anna kerrankin huomiota, tee sen kanssa jotain. Ei se sitä turhaan kinua.
D) Kiellä räksyttämästä, heivaa toiseen huoneeseen huutamaan, päästä heti takaisin ja taas uudelleen jos jatkaa jne jne.
E) Kiellä tämä aktiviteetti. Se helpottaa samalla tuota räyhäämisongelmaa muille koirille.
Näin saat tästäkin samanlaisen. Kahta samanlaista koiraa ei ole, nyt tällainen ja ensi kerralla sitten taas erilainen. Samalla kannalla nimim. älä luovuta kanssa. Liikunnan lisäämistä suosittelisin noista ensimmäisenä, ja nimenomaan rajun liikunnan. Väsytä koira lenkillä ollessanne parhaasi mukaan ja katso mitä tapahtuu.
Onko koira koulutettu? Ellei ole, niin nyt olisi hyvä hetki aloittaa. Koulutettu koira tavallisesti tietää miten kuuluu käyttäytyä, mikä helpottaa elämää huomattavasti. Se ei tosin käy käden käänteessä, se rippuu koirasta ja kouluttajasta, mutta yhtä kaikki, kouluta se.
Saattaa myös olla, että koiralla vain on niin vahvat hormoonit että sen pää menee niistä sekaisin. Jos mikään muu ei auta, saattaa kastroinnista löytyä tehokkain apu.- rauhallista jatkoa
Kuinka vanha koira on? minkä rotuinen?
Jos koira haukkuu sille ei saa antaa minkään laista huomiota (ei heittää lelua, katsoa sitä, silittää) koira ottaa myös mielellää huonoakin huomiota teiltä kunhan se saa sitä.
kannattaa käyttää usein ulkona, leikkiä sen kanssa ja pitää muistaa helliä sitä herkuilla. Käy koirapuistoissa jos mahdollisuus. Siellä koira saa itsevarmuutta kun saa olla vapaana ja haistella rauhassa muita. Ja pitää muistaa itse olla rauhallinen eikä pelätä että nyt se saatana alkaa taas räksyttää. silloin se tietenkin räksyttää.
itse hankin koiralle sellaisen rauhoittavan puvun joka tuo koiralle itsevarmuutta ja turvallisuuden tunnetta. tai ainakin näin eläinkaupassa luvattiin. Ei ole sen jälkee enää räksyttänyt muille koirille.- .............
Kiitos vastauksistanne. Koira on rodultaan bichon frice ja iältään 1,5 vuotias. Ulos pääsee usein, omalle aidatulle takapihalle aina kun haluaa ja lisäksi aamusin, töiden jälkeen ja iltaisin pitkät lenkit. Lenkeillä usein heitellään palloa tai keksitään muuta. Sisällä on aktivointileluja, maitopurkkeja ym.
Ulos mentäessä uskoo että isäntä menee ensin ja koira vasta sitten. Uskoo myös että ruokaa saa ottaa vasta kun lupa annettu.
On kehuttu jos on hiljaa kun tullaan ovesta ja jätetty huomiotta jos hilluu.
Minkälainen tuo puku on? Oliko kallis?
- Khiihi
http://www.findogs.fi/kauppa/product_details.php?p=72
Koko 1 löytyy juuri sopivat ja kympillä vieläpä ;) Tuolla aikaisemmin jo suositeltiinkin katraatiota jos koira nyt vain sattuu olemaan kovin hormonien vietävissä oleva yksilö eikä lisäkoulutus ja -ulkoilu ala tuottamaan tulosta.
Ja tuo " pääsee omalle pihalle ainakun haluaa"... Lisätkää ulkona oleilu säännölliseen päivärytmiin, ei ihan milloin vain koira sattuu haluamaan ja te pomppaatte mukana. ;)
Tokoillla voi sisälläkin.- Rantanplan II
Kaikki yllä olevat neuvot ovat hyviä. Itsellä nyt toinen oira 8 kk, n. 10 kg. Ja aivan sama kuin sinulla, paitsi että meidän pojulla nyt murkkuikä eikä nää tai kuule mitään. Hommasin sitruunapannan tuohon räksytykseen ja mukaan otin vielä toisen täyttöpullon pelkkää vesisuihketta. Toimi heti ja otin pois. Laitan, jos alkaa liikaa haukkumaan. EN siis pidä jatkuvasti. Lisäksi olen ehfollistanut palloon. Pissojen ja kakkojen teon jälkeen heitän pallon sille. Kantaa hyvin mukana ja välillä jättää eteeni, että potkaisen pallon takaisin. Siis ehdollistan tätä pallolle juuri suuren energisyyden takia. Kohta uskallamme jo pitkille lenkeille. Kerran menty 2x5 km eli huilattiin reilusti. Vedet ja patukat tietty mukana. Reissu kesti lepotaukoineen 4-5 h, eikä koira ollut moksiskaan. Myös kotona etsintä yms. leikit vievät energiaa. Lisäksi kotiagiakin voi harrastaa, eli tee koiralle esteet, mahdolliset tuolit joihin saa hypätä jne. Omani reagoivat heti kun otan määrätynlaisen namipussin käteen ja tietävät että nyt mennään ohjauksessa. Hyppy tonne ja sitten kierretään tuo tuoli jne. 15 min silloin tällöin. Koirasi on tosi energistä rotua ja tykkää tekemisestä. Ja niin se kastraatio, eli jos et käytä koiraa siitokseen, niin pallit pois. Omani kastroitin jo. Eipä ehdi alkamaankaan ne uros uhoilut. Eli kaikki haukutaan meillä vielä jopa se oma varjo tai kuvajainen lasi pinnassa jne... Semmossia nää on. IHANIA! Ai niin ja se katsekontakti on tosi tärkee. Vanhempi koirani jo yli 5 v. hakee aina luvan katseella ihan kysyen joko jäädään bussista, saanko ottaa jne. Pikkuhiljaa hyvä tulee, usko pois.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191642
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991468Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36874Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29839Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?37780Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50766Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37710Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56708Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43708Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37673