Sopivaa Liinuksia?

Olis Fujitsu LifeBook T3010 ilman kovalevyä tossa hyllyllä odottamassa toimenpiteitä (ehkä)?
Onko olemassa jotain ratkaisua että vois ajatella vaikka käyttää jotain linuxs versiota tuossa usb tikulta käsin, kun tuo koneen oma kovalevy on kaput?
Jos tuo on mahdollista niin minkälaisia toimenpiteitä pitää osata tehdä ja miten se rajoittaa koneen käyttöä?

Vai heitänkö tuolla laitoksella vesilintua vai kehtaisko tuota yrittää myydä vaikka huuo.net:issä, paljonko tuosta uskaltaisi pyytää?
8141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Usb-tikulta voit ajaa käyttöjärjestelmää, JOS emolevy tukee usb:ltä buuttaamista. Se selviää BIOSista. --> change boot-order tms..

Noissa melkein 10 vuotta vanhoissa pentium-koneissa ei välttis emo tue usb:ltä buuttaamista. Mutta katso ja selvitä. Jos onnistuu niin itse kokeilisin aluksi jotain Puppyn tapaista kevyt-jakelua tikulta. Se on kuin luotu noihin vanhoihin koneisiin.

Kyllähän noita vanhoja raatoja näkyy huuto.netissäkin kaupattavan parilla /muutamalla kympillä...

Äänestä

Onko tuo vanhakin kone? Meinaan että jos on niin tuskin buuttaa usb-tikulta mutta voithan aina kokeilla esmes menemällä biosiin ja katsomalla onko siellä valintaa usb-tikulle.

Tai sit voit hankkia siihen uuden/käytetyn kiintolevyn ja asentaa sille.

Jos koneessa on cd/dvd-asema niin voit tietenkin ajaa vaikka Puppy Linuxia siltä.

Äänestä

Vaikea uskoa, että joku olisi niin ahtaalla, että mokomaa raatoa kannattaisi alkaa nostamaan henkiin.. Eikö tollanen romukone ole viisainta loppusijoittaa.

Äänestä
  • Kyllähän tolla koneella pystyy tekemään vaikka ja mitä ja esim. käännettävä näyttökin löytyy, taitaa olla kosketusnäyttö.
    Kaikki ei tarvitse uusinta uutta pelatakseen uusimpia pelejä ja kaikilla ei isi maksa.

    Sitäpaitsi aika harvassa uudessa koneessa on esim. infrapunaa tai sarjaporttiliitäntää.

    Äänestä

  • 10+13 kirjoitti:

    Kyllähän tolla koneella pystyy tekemään vaikka ja mitä ja esim. käännettävä näyttökin löytyy, taitaa olla kosketusnäyttö.
    Kaikki ei tarvitse uusinta uutta pelatakseen uusimpia pelejä ja kaikilla ei isi maksa.

    Sitäpaitsi aika harvassa uudessa koneessa on esim. infrapunaa tai sarjaporttiliitäntää.

    Mulla muuten on laitteita joissa on sarjaliitäntä, mm. sim-kortinlukija jolla on kiva käpistellä tekstiviestejä ja puhelinluetteloa sim-kortilla. Siinä missä en saanut USB-liitäntäntäisiä vastaavia toimimaan niin toi sarjaliitäntäinen toimii. Infrapunalle löytäisin ehkä jotain erikoiskäyttöä.

    Olet oikeassa, vaihtamalla kovon tolle koneelle löytyy vielä lisää elinaikaa. Vaihda siihen vaikka SSD-kovalevy jollaisia pitäis löytyä vielä IDE/PATA-liitäntäisinäkin.

    Äänestä

Mulla oli puppy jonkin aikaa muistitkulla ja toimi ihan jouhevasti. Sitten vanha kone leipoi niin jäi sekin kokeilu.

Puppy toimii kuin live cd, mutta asetukset tallennetaan automaattisesti tiedostoon. Kun koneen käynnistää seuraavan kerran, asetukset ladataan automaattisesti, eli kaikki asetukset pysyy muistissa.

Kannattaa kokeilla.

Äänestä

Onhan tuo malko vanha, mutta toimii kyllä mielestäni tarpeeks ripeästi perus netti/video/pikkupeli käytössä.
Jos nyt sitten hankkisin kuitenkin tuon uuden kovalevyn siihen. Taitettava kosketusnäyttö tosiaan siitä myös löytyy. Sen kun saa kivasti taiteltua "padiksi" =)
Tuo alkuperäinen kynä on kadonnut ainiaaksi... olis kiva jos sais nuo kosketustoiminnot vielä siihen jotenkin toimimaan. CD/DVD asemaa tuo ei tosiaan omista.
Kiitos rohkaisuista, laitan tuon vielä kondikseen!

Äänestä
  • Hanki ulkoinen dvd-asema, eivät paljoa maksakaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PientäNäperrystä kirjoitti:

Olis Fujitsu LifeBook T3010 ilman kovalevyä tossa hyllyllä odottamassa toimenpiteitä (ehkä)?
Onko olemassa jotain ratkaisua että vois ajatella vaikka käyttää jotain linuxs versiota tuossa usb tikulta käsin, kun tuo koneen oma kovalevy on kaput?
Jos tuo on mahdollista niin minkälaisia toimenpiteitä pitää osata tehdä ja miten se rajoittaa koneen käyttöä?

Vai heitänkö tuolla laitoksella vesilintua vai kehtaisko tuota yrittää myydä vaikka huuo.net:issä, paljonko tuosta uskaltaisi pyytää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu