Mulla on parvekkeella sellainen mini chili kasvi
siinä on nyt noin kymmenen chiliä noin 1-3cm mittaisia,alkaa olla aika kylmää pitäiskö korjata sato?ei oo kasvista mitään tietoo,kuivaanko chilit?Chilit on vihreitä.
Mini chili
3
2261
Vastaukset
- from NM
vielä voit viedä kasvin sisälle kasvamaan, normaalisti chileistä pitäisi kasvaa about 10cm. Ja tiesitkö, että mitä vähemmän chiliäsi kastelet, sen tulisemmiksi ne tulevat!
voit kuivata chilit..tai vielä parempi vaihtoehto on kuumentaa niitä hiukan, että "kuori" irtoaa. (se osa jää yleensä kuivattaessa erittäin kuivaksi ja kovaksi) sen jälkeen pakkaseen paloiteltuna..
toivottavsti oli jotain apua...näin me ainakin New Mexicossa...- aloittelija
... käsittääkseni chilin koko riippuu hyvin paljon lajikkeesta. eikä tuota suurta vahinkoa, vaikka keräisit ne pensaasta raakana, sillä ne kypsyvät vaikkeivat olisikaan kiinni pensaassa.
- Kauko
Chilin kasvatus ja hedelmien koko sekä tulisuus riippuu pelkästään lajikkeesta. Kastelu ei siihen vaikuta. Hedelmien kokokin vaihtelee sentistä jopa 15-20 senttiin. Lajikkeita on sadoittain, kuvauksesi perusteell arvioisin sinulla olevan joku koristechili, ehkä "birds eye".
Käyppä sivulla http://www.saunalahti.fi/thietavu
Siellä kuvat jokaisesta chili-lajikkeesta ja hoito-ohjeita jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään14113250Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen863697Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1283000Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791420Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?411406Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1561363Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151294Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141234- 811081
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205989