Mulla on parvekkeella sellainen mini chili kasvi
siinä on nyt noin kymmenen chiliä noin 1-3cm mittaisia,alkaa olla aika kylmää pitäiskö korjata sato?ei oo kasvista mitään tietoo,kuivaanko chilit?Chilit on vihreitä.
Mini chili
3
2447
Vastaukset
- from NM
vielä voit viedä kasvin sisälle kasvamaan, normaalisti chileistä pitäisi kasvaa about 10cm. Ja tiesitkö, että mitä vähemmän chiliäsi kastelet, sen tulisemmiksi ne tulevat!
voit kuivata chilit..tai vielä parempi vaihtoehto on kuumentaa niitä hiukan, että "kuori" irtoaa. (se osa jää yleensä kuivattaessa erittäin kuivaksi ja kovaksi) sen jälkeen pakkaseen paloiteltuna..
toivottavsti oli jotain apua...näin me ainakin New Mexicossa...- aloittelija
... käsittääkseni chilin koko riippuu hyvin paljon lajikkeesta. eikä tuota suurta vahinkoa, vaikka keräisit ne pensaasta raakana, sillä ne kypsyvät vaikkeivat olisikaan kiinni pensaassa.
- Kauko
Chilin kasvatus ja hedelmien koko sekä tulisuus riippuu pelkästään lajikkeesta. Kastelu ei siihen vaikuta. Hedelmien kokokin vaihtelee sentistä jopa 15-20 senttiin. Lajikkeita on sadoittain, kuvauksesi perusteell arvioisin sinulla olevan joku koristechili, ehkä "birds eye".
Käyppä sivulla http://www.saunalahti.fi/thietavu
Siellä kuvat jokaisesta chili-lajikkeesta ja hoito-ohjeita jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 361746
- 50798
- 68757
- 108720
Kuka varasti Sisun rahat
Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!7651Miten sulla on niin kaunis
Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t33599Ajattelen sinua
vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu27570Taas on Festarit ohi ja saatu toisten muijia kylläseksi asti
2 päivää täyttä jytinää ja rytkettä kyllä kelpaa vielä Kaupunkin tukemana.14538Olen työtön ilman työnhakuvelvoitetta
Saan 600e/kk. En voi tehdä töitä. En osaa laittaa ruokaa. En pysty kävelemään tai olemaan jalkeilla tuntia pidempään.138445Porukkaa ku pipoa
Olipas iloinen yllätys kun kiertelin ja kaartekin autolla koko päivän pitkin ähtäriä joka paikassa väkeä, leirintäalueel27426