Mulla on parvekkeella sellainen mini chili kasvi
siinä on nyt noin kymmenen chiliä noin 1-3cm mittaisia,alkaa olla aika kylmää pitäiskö korjata sato?ei oo kasvista mitään tietoo,kuivaanko chilit?Chilit on vihreitä.
Mini chili
3
2265
Vastaukset
- from NM
vielä voit viedä kasvin sisälle kasvamaan, normaalisti chileistä pitäisi kasvaa about 10cm. Ja tiesitkö, että mitä vähemmän chiliäsi kastelet, sen tulisemmiksi ne tulevat!
voit kuivata chilit..tai vielä parempi vaihtoehto on kuumentaa niitä hiukan, että "kuori" irtoaa. (se osa jää yleensä kuivattaessa erittäin kuivaksi ja kovaksi) sen jälkeen pakkaseen paloiteltuna..
toivottavsti oli jotain apua...näin me ainakin New Mexicossa...- aloittelija
... käsittääkseni chilin koko riippuu hyvin paljon lajikkeesta. eikä tuota suurta vahinkoa, vaikka keräisit ne pensaasta raakana, sillä ne kypsyvät vaikkeivat olisikaan kiinni pensaassa.
- Kauko
Chilin kasvatus ja hedelmien koko sekä tulisuus riippuu pelkästään lajikkeesta. Kastelu ei siihen vaikuta. Hedelmien kokokin vaihtelee sentistä jopa 15-20 senttiin. Lajikkeita on sadoittain, kuvauksesi perusteell arvioisin sinulla olevan joku koristechili, ehkä "birds eye".
Käyppä sivulla http://www.saunalahti.fi/thietavu
Siellä kuvat jokaisesta chili-lajikkeesta ja hoito-ohjeita jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy465710Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2405501Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2332979Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,822742Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171482496- 702129
Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina492026- 701860
- 2131784
Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1871389