Meidän kohta neljävuotias poikamme saattaa riehua jäähyn aikana turhan kauan.
Monta kertaa saa kertoa että olisi paikallaan ja hiljaa ja pääsee 3'n minuutin päästä pois. Ja joskus kysyn tietääkö hän miten siellä jakkarassa ollaan ja päästään pois. Osaa vastata sen niin kuin pitääkin, mutta ei käyttäydy sen mukaisesti.
Saattaa viihdyttää jäähyn aikana pikkusiskoaan ja pikkusiskonsa naureskelee samalla.
Millon lapsi ymmärtää millä tavalla oikeasti pääsee pois jäähyltä ja sen että ei kannata alkaa jäähyn jälkeen taas alkaa tehä jotain ei-sallittua ja joutua uudelleen jakkaraan.
Myös olen miettinyt että onko moisesta haittaa pikkusisarukselle, kun toinen jäähyn aikana riehuu, heiluu, päristelee ym typerää ja pikkusisarus nauraa ja juttelee katsoen isoveljeä. Naurustahan ei ole haittaa, päin vastoin. Mutta mietityttää että pitääkö pikkusisarus isomman pelleilystä ja käyttäytyykö myöhemmin samanlailla kuin isoveljensä. Tuleeko sisaruksista yleensä samanlaisia? Jos isoveli on vilkas, malttamaton, kiukuttelija, ei-tottelija ja rohkea, millainen tulee pikkusiskostaan, tällähetkellä tyttö (11kk) tutkiskelija, viihdyttäjä, herkkä, ujohkonlainen (saattaa alkaa itkemään nähdessään muita ihmisiä) ja aavistuksen rauhallisempi mitä isoveljensä oli vauvana.
Onko 4-vuotias älykäs vai tyhmä? Yms.
5
215
Vastaukset
- Superrrrrrrr-Nänni
1. Sinulla on jäähypenkki väärässä paikassa.
2. Pidä pikkusisarus erossa jäähypenkkiläisestä.
3. Katso sitä super-Nannya, jos käytät hänen oppejaan. Siellä on neuvottu, miten homma oikeaoppisesti toteutetaan.
4. Älä käytä jäähypenkkiä, jos et ohjelman katsottuasikaan osaa. - äiti x7
Jäähypenkistä en tiedä mitään, en ole perehtynyt enkä käyttänyt, mutta sisaruksista ei tule aina samanlaisia, voivat olla kuin yö ja päivä. Mutta maalaisjärkeni sanoisi että pikkusisko pois jäähypenkin lähettyviltä, etteivät näe jäähyn aikana toisiaan.
- ...........
Älykkäältähän tuo kuulostaa. On oppinut nopeasti, että pelleilemällä saa huomiota ja voi pitkittää tottelemaan ryhtymistä. Älä anna pikkusiskon reagoida häneen mitenkään äläkä itsekään reagoi mitenkään. Lapsi ymmärtää kyllä puhetta, joten riittää kun selität säännön yhden kerran ja sen jälkeen TODISTAT käytökselläsi, että noin todella tapahtuu.
- Omppu kauas puusta
Selkeästi poika on ainakin älykkäämpi kuin vanhempansa. :)
- Katso peiliin
Äiti se tässä tyhmä taitaa olla, kun ei ole vieläkään tajunnut jäähyn ideaa. Sen aikana ei lapselle puhuta, sehän on lapsen palkitsemista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271974
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571370Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?771344Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47936Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 73866
- 109863