Venetarkastajien käyttö

11+12

Haluaisin kuulla kokemuksia venetarkastajan käytöstä. Onko ollut minkälaista palvelua ja onko tarkastajasta ollut ennen kaikkea hyötyä jne.

Onko jonkun firman palvelut ollut suositeltavia? Myös huonotkin kokemukset kiinnostavat.

Itsellä on melko vähäinen tietämys purjeveneistä ja näin ollen avusta olisi venettä ostaessa todella paljon apua!

16

1590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seppomartti

      Tavarantarkastajat taitavat olla tarpeen enemmänkin riitatapausten ratkaisuissa eikä ennakkotarkastajina veneen ostoaikeissa. Muutama huvialusten tarkastaja löytyy: http://www.keskuskauppakamari.fi/Palvelut/Asiantuntijapalvelut/Hae-asiantuntija-KHT-HTM-AKA-KHK-ja-HTT/Hae-HTT-tavarantarkastajia?search=&hakuid=1&toimialat[]=7 - KONEET LAITTEET JA KULKUNEUVOT&SearchButton_x=25&SearchButton_y=7&offset=30
      Kerran olen tarvinnut ja oli hyvä asiantuntijalausunto, mikä ratkaisi riidan ennen raastupaa. Hävinnyt osapuoli eli tässä tapauksessa myyjä maksoi kulut.
      Myytävän veneen kuntotarkastuksiin Suomessa ei taida olla järjestelmää, mikä on yleistä maailmalla.

    • 16+10

      heh, nyt tää kyselyikäinen nettiseilori touhuaa tälläkin palstalla

      • 4+1

        Milläköhän muulla palstalla olen mahtanut "esiintyä"? Ja luulisin vajaan neljänkymmenen iän riittävän tälläkin palstalla kirjoitteluun... Tosin en ole tiennyt, että nettisivuilla on ikärajoja tms?!

        Onhan se varma, että joku neropatti vastaa jo toisena, yllättäen täysin piittaamatta aloituksesta, mutta tärkeintä on näköjään saada omat idiotismi esiin hinnalla millä hyvänsä :) Toivottavasti päiväsi on nyt pelastettu, tai edes viisi minuuttia siitä.


    • Nimeltä mainitsemattoman korjaustelakan mestaria olen käyttänyt. Siellä on hyvät edellytykset tsekkaamaan rungon ja rakenteiden kunto sekä mahdollisten aikaisempien korjausten laatu.

      • Seppomartti

        Vain yhden firman nimen löysin Suomesta, joka antaa ymmärtää olevansa " surveyor" huvipursienkin tarkistamiseksi myyntitilanteessa. Kovin vähän kun vertaa esim. U.K. käytäntöön. Tarvetta varmaan olisi.


      • YDSA
        Seppomartti kirjoitti:

        Vain yhden firman nimen löysin Suomesta, joka antaa ymmärtää olevansa " surveyor" huvipursienkin tarkistamiseksi myyntitilanteessa. Kovin vähän kun vertaa esim. U.K. käytäntöön. Tarvetta varmaan olisi.

        Sama huomio. Meiltä puuttuu myös ammattitarkastajien yhdistys, jollainen on esim. Englannissa. Sen kautta itse tilasin tarkastajan. Veneen tarkastus oli perinpohjainen ja siitä tehty raportti 30-sivuinen, valokuvia pari kymmentä. Kustannus oli varsin kohtuullinen (en muista tarkkaa summaa). Lausunnosta oli hyötyä mm. siinä, että myyjän kustannuksella korjattiin kaikki havaitut viat, kuten akkujen kiinnitys, vessan ja septin letkujen uusiminen, yhden vinssin laakerin vaihto jne. Katsastukseen kuuluu tietysti rungon ultraäänitutkimus, peräsinrakenteen tutk. jne.
        Jotain yleistietoa on tässä http://www.ydsa.co.uk/surveys.html


      • 2+20
        Seppomartti kirjoitti:

        Vain yhden firman nimen löysin Suomesta, joka antaa ymmärtää olevansa " surveyor" huvipursienkin tarkistamiseksi myyntitilanteessa. Kovin vähän kun vertaa esim. U.K. käytäntöön. Tarvetta varmaan olisi.

        Lienee niin, että Suomessa vaihtaa omistajaa vuosittain niin pieni määrä niin kalliita veneitä käytettyinä, että tarkastajille ei oikein ole kysyntää. Siksi ei juuri ole tarjontaakaan.
        On tuossa ehkä myös jonkinlainen suomalainen "tee se itse" -perinne mukana vaikuttamassa.


    • seppomartti
    • FF 27 Charlotta

      Käytin itse ammattilaista apuna. Pari virhekohtaa hän löysikin ja niiden avulla tingin 500 € lisää jo sovitusta ehdollisesta hinnasta. Ensimmäisen veneen kanssa kannattaa ehdottomasti ottaa kokeneempi mukaan.

    • bise

      Ostin veneen Belgiasta ja käytin paikallista venetarkastajaa. Vajaa kymmenen vuoden aikana olin jo ostanut, kunnostellut, purjehtinut ja myynyt kolme purkkaria ja sitä kautta oli kohtuullisen hyvä käsitys venerakenteista ja kunnon arvioinnista. Ulkomailta ostettaessa on paljon asioita jotka liittyvät omistusoikeuteen ja paikallisiin rekisteröinteihin ja niissä asioissa venetarkastajalta saa hyvää tietoä.
      Tarkastuksen kustannus alle tonni on pieni raha siitä että joku toinen silmäpari tutustuu kohteeseen ja tarvittaessa voi myös sopia että tarkastaja käy katsomassa potentiaalisen kohteen ja tekee raportin, jos näyttää hyvältä niin sitten suihkuputkeen ja kohdetta katsomaan.

    • Ostajakovai

      Onhan suomessa kymmenkunta Finnboatin tarkastajaa. Sitten noita kavereita jotka saa katsastaa, voisi myös ajatella käyttävänsä. Tosin niillä ei yleensä ole esim kosteusmittaria.

      • timppa011

        Finnboatin tarkastajaa käytin. Veneen arvo oli 50 tuhatta ja tarkastaja otti pari sataa. Minusta erittäin ammattitaitoinen työ ja sain paljon tietoa mitä en olisi itse osannut huomata. Suosittelen.


      • pläähä

        finnboatin touhu lähinnä pelleilyä, osaamista ja ammattitaitoa ei noista sepoista löydy - lähinnä markkinointikikka koko pytinki, kuten se onkin.
        Ei luottamusta herättävä kuten ei muutkaan "etujärjestöt" ulkopuolisille.


      • aloittaja.
        pläähä kirjoitti:

        finnboatin touhu lähinnä pelleilyä, osaamista ja ammattitaitoa ei noista sepoista löydy - lähinnä markkinointikikka koko pytinki, kuten se onkin.
        Ei luottamusta herättävä kuten ei muutkaan "etujärjestöt" ulkopuolisille.

        Osaisitko perustella jotenkin?


      • suhteellisutta
        timppa011 kirjoitti:

        Finnboatin tarkastajaa käytin. Veneen arvo oli 50 tuhatta ja tarkastaja otti pari sataa. Minusta erittäin ammattitaitoinen työ ja sain paljon tietoa mitä en olisi itse osannut huomata. Suosittelen.

        Jos parillasadalla saa ammattilaisen mielipiteen 50 tuhannen veneestä, kannattaa se mielestäni ehdottomasti kaupanteon loppuvaiheessa käyttää hyväksi vaikka ei täyttäisikään englantilaisten standardia. Mulla on Finnboatin kavereista ihan positiivista kokemusta vaikka kokeneelta seurakaverilta voi saada pätevämmänkin lausunnon.

        Ihanneratkaisu olisi tuttu katsastusmies tai korjaustelakan mestari, jos sellaisen saa houkuteltua paikan päälle.


    • 23423t

      tt23t23t

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      67
      2801
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2554
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      431
      2217
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2128
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1692
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1526
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1477
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      26
      1283
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      18
      1165
    Aihe