Ostin 2011 Plussan ja ihmettelin, että pyöränpulttien päällä on muoviset tulpat, joissa on jonkin avaimen mentävä kolo. Miten näissä vaihdetaan renkaat?
Kellon säätökään ei tunnu toimivan, vaikka teen ohjekirjan mukaan??
Kellon säätökään ei tunnu toimivan, vaikka teen ohjekirjan mukaan??
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ihan selvä troli!!!11! Mylla on samalainen Golf Plus 1.6 tdi DSG eikä siitä ole vaihdettu kuin polttimo ja yksi tiiviste. Ei koskaam ole vaitaa renkas. Mekcikon rottelot kuluttaa rengaita mutta Saksassa tehty Golf Plus 1.6 tdi TSG ei kuluta renkata. Vaan lasoa basoa ja kilometrejä alle. Kuskille heinää.
Tämä AASi on päässyt AIV pytylle ja hörsinyt liikaa AIV rehua.
Toinen kavio on kiinni Kyllikissä ja toinen kavio raplaa näppäimiä.
Odotellaan,että se selviää ja pääsee katkaisuhoitoon AA AASIhoitolaan. Toivottovasti vielä ei laiteta lihamyllyyn.
Minulla oli Variantissa samanlaiset laitoin peltivanteet hitsaamalla kiinni.
Nuin "sippijätkällä" ei tuu eikä oo varaa ostaa 2011 mallista Plussaa.
Köyhän ainut huvitus on vilkas mielikuvitus.
Jos kävisit ostaan siihen TSI moottorin jakopäähän hihnakäyttöisen korjaus-sarjan.
Eli kevytmetallivanteiden pyöränpulttien rei'issä on mustat muovitulpat, joissa on keskellä noin 7mm torx-avaimen tai vastaavan erikoisavaimen reikä. Pultteihin ei pääse käsiksi poistamatta tulppia. Jollain tietoa?
Laita ruuvinvääntimeen TORX ja väännä auki.
Siellä peräkontissa pitäisi olla rautalankakoukku jolla suojat vedetään pois. Torx-avaimen reikä on hämäystä. Kuppien alla olevista pulteista yksipitäisi olla lukkopultti ja tässä kohtaa on sisältä erilainen suoja.
Ei urpo osaa vaikka kädestä pitäen neuvoisi.
Volsun omistajasta nyt vaan aina tulee onneton reppana.
..sakkia