muistoja yläasteelta...

kaitsu

Kun menin ala-asteelle, asiat olivat hyvin...minulla oli jonkun verran kavereita ja pärjäsin koulussa. Yläasteelle mentäessä tilanne muuttui. Muutamat luokallani aloittivat vittuilun heti alkuun, vaikken oikeastaan erottunut mitenkään muista. Tuolloin olin suht pitkä ja aivan normaalin näköinen. Piakkoin kaikki koulun suositut vittuilivat minulle aina kohdalle sattuessa. Perästä kuului naureskelua yms. ikävää, jota ei voinut muuta, kuin kestää. Välillä tuntui, että koko koulu sylki niskaani. Onneksi minulla sentään oli muutama ystävä, jonka kanssa olin koulussa, etten sentään joutunut yksin kestämään kaikkia. En kuitenkaan koskaan käynyt käsiksi keneenkään, koska kiusaaminen oli lähes aina pelkkää vittuilua ja selän takana juoruamista...Väkivalta ei siis olisi auttanut mitään koska monet rinnakkaisluokkaisetkin vittulivat minulle ja olisivat saaneet siitä vain lisäpontta soittaa suutaan. Välillä tuntui, että kiusaajillani ei edes vapaa-ajallaan ollut muuta tekemistä kuin puhua/levittää paskaa minusta. Kuten jo arvaatte sitä oli vain pakko kestää, kunnes ylä-aste päättyi. Lukiossa tilanne kääntyi edukseni, koska kukaan koulustani ei tullut samaan lukioon. Elämä palasi pikkuhiljaa normaaleihin uomiinsa ja kaveripiirini kasvoi jonkun verran. Muutama saattoi ehkä tietää jotain menneisyydestäni ylä-astella, mutta heitä ei tietenkään voinut enää vähempää kiinnostaa. Sain siis vihdoinkin olla rauhassa.

Yläasteella kiusaaminen ja muiden paheksunta jätti arpensa minuun. Niiden kolmen vuoden aikana olin vaivoin rakentanut itselleni henkisen suojakuoren ja pystyin joten kuten nielemään kaiken mitä kiusaajani suustaan päästivät. Lukion aikana minulta kesti muutaman vuoden purkaa tuo suojakuori. Ensimmäisen lukiopäivän alusta itsetuntoni- ja varmuuteni kasvoi parani päivä päivältä ja viimein kolmannen lukiovuoden alussa olin henkisesti vahvempi kuin monet ystävistäni. Vihdoinkin uskalsin olla taas oma itseni. Aika oli sekä parantanut että vahvistanut minua...

Anyway...Vielä näinäkin päivinä palaa tuolloinen helvetti mieleen aina joskus. Mitä yläasteella tapahtui palaa mieleen aina joskus. Niinä aikoina en pystynyt elämään normaalin nuoren elämää. Kaikki illat tuli pysyteltyä kotosalla viikonloput mukaanlukien, koska pelkäsin törmääväni kiusaajiini jopa vapaa-ajallani. Esim. jos tuolloin kadulla kävellessäni kuulin jonkun nauravan, luulin automaattisesti hänen nauravan minulle.

Näin lopuksi haluan vain sanoa teille rakkaat ihmiset, että kaikkien halveksumana oleminen ei todellakaan ole mielenterveyttä edistävää. Siispä ajatelkaa ja miettikää mitä teette/sanotte, ja älkää ainakaan tehkö mitään sellaista, mitä ette itsellenne tovoisi tehtävän.

1

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Papalakana

      Tuttu juttu.

      Mä olin aikoinani koulun lihavin (lue: Se ruma läski). Sai sitä koulun tanssi tunnilla kuulla tytöiltä kauniita sanoja , kuten: Hyii vittu, mä en tanssi ton kanssa.

      No joka tapauksessa se jätti mielenterveys- ongelman joka ilmeni luottamuksen puutteena ihmisiin (varsinkin nuoriin). Se oli minulle eräänlainen suoja kuori. Samalla tuntui että jokainen katse ja huuto mitä kuulu oli kohdistettu minua halveksumaan.

      Lähdin kauppikseen jossa sama kuori esti luomasta normaaleja ihmis suhteita. Tosin olin jo tajunnut että ongelma oli minussa sisällä. Paranin noin kolme vuotta, ja nyt syksyllä 2004 neljä tunnen olevani terve. Luotan ihmisiin normaaisti ja olen huomannut että ihmisissä joita ennen pelkäsin on aivan mukavia persoonia.

      Nykyään olen vielä läski mutta se alkaa olla minulle aina vain enemmän vitsi. Se kuuluu imagoon.

      Olen tajunnut että minulla oli melko vakava mielenterveys ongelma. Mutta se on ohi. Se sai alkunsa kiusaamisesta, mutta oli minussa sisällä.

      Hyvää syksyn jatkoa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      150
      1489
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      733
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      583
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      514
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      44
      472
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      409
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      402
    Aihe