Otsikko kertoo. Kysymys siis tuosta, ei ole merkintöjä (DX / FX) ja kuvauksestakaan ei saa kunnolla selvää. Olisi mukava lasi, mutta turhan pitkä kroppikennolle jos on kinokoon putki eli rajautuu vastaamaan 75-millistä.
http://www.cyberphoto.fi/index_fi.php?/pri_objektiivit_fi.php?ArticleIDGroup=&MF=7&subMONTH=999&subMF=999&objtype=43&prislistan=0&showmoms=0
Vielä toinen kysymys: mitä tarkoittaa Nikon N? Tiedän sen olevan isokennoiselle tehty lasi, jota paljon suositellaan käytettäväksi myös pienellä kennolla jolloin kuva rajautuu samoin kuin normaaleillakin ison kennon laseilla. Millä lailla eroaa objektiiveista, joissa on FX-merkintä? Ihan yhtä laillahan niitäkin voi käyttää vaikka D3100:ssa jolloin kuva rajautuu?
Onko Nikon 50/1.4 kroppi- vai kinokennolle?
3
227
Vastaukset
- Näin päin se menee
Kroppikennoinen antaa 50-millisellä obulla aivan saman kuvakulman siitä riippumatta, onko obu suunniteltu täys- vai kroppikennoiseen.
Jos taas täyskennorunkoon panee kroppikennoiseen suunnitellun DX-lasin, rajautuu kuvakulma samanlaiseksi kuin se olisi kroppikennoisessa.
Nikonin 50 mm f/1.4 on suunniteltu täyskennoiseen FX-runkoon. Sitä voi mainiosti käyttää myös kroppikennoisessa DX-rungossa, jossa se antaa samanlaisen kuvakulman kuin 75-millinen antaisi FX-rungossa (on siis kuvakulmansa puolesta lievä tele).
Tuosta objektiivista on eri versioita, joista uudempi G on kalliimpi kuin D. Tuossa G:ssä on ”äänetön” ultraäänitarkennusmoottori.
Kolmen tarjoajan hintoja:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/10042/fjgx/Nikon-Nikkor-AF-50mm-F-1-4D-normaaliobjektiivi
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/26428/cctrx/Nikon-Nikkor-AF-S-50mm-f-1-4G-normaaliobjektiivi
http://www.topshot.fi/product/3666/nikkor-af-s-50mm-f14g-objektiivi
http://www.rajalacamera.fi/nikkor-af-50-1.4d/39JAA011DA/dp?openGroup=715- Näin päin se menee
Yksi tärkeä seikka!
AF-S-objektiiveissa on oma sisäinen tarkennusmoottori, joten se toimii halvimpienkin Nikon-järkkärirunkojen kanssa.
Pelkkä AF vaatii rungossa olevan tarkennusmoottorin, joka halvimmista Nikon-rungoista (D3100/D3200/D5100/5200) puuttuu. AF-objektiivit toimivat siis automaattitarkenteisina vasta runkomalleista D90/D7000 ylöspäin.
N tarkoittaa nanokidepinnoitetta linssielementissä/elementeissä. Pinnoite parantaa merkittävästi kuvan kontrastia esim. voimakkassa vastavalossa tai jos kuvassa on voimakkaasti heijastavia pintoja/kiiltoja. Eri asia kuin monikalvopinnoite, joka sekin nykyään on käytännössä jokaisen linssielementin päällä.
Nanopinnoite löytyy Nikonilla yleensä hieman hinnakkaammista objektiiveista.
Kennokokoihin asia ei suoranaisesti liity mitenkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2464482Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232929Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412692Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?781669Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1091532- 511251
- 851174
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031054- 591003
- 45996