Homous & siviilipalvelus

Hanski

Onko homous sinänsä syy suorittaa siviilipalvelus varusmiespalveluksen sijaan, vai tarvitaanko siihen muitakin perusteita?

Tarkoitan siis sitä, että suorittavatko jotkut homot sivarin vain ja ainoastaan sen takia, että ovat homoja (ja siksi heteroitakin vähemmän kiinnostuneita inttitouhuista), vai ovatko he samalla esim. pasifisteja?

Jokainen ihminen on yksilö, myös homot. Ei siis saisi yleistää, mutta kai jonkinlaisen arvion voi heittää kehiin?

15

1960

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin

      Homoista yhtä suuri osa käy intin kuin heteroistakin. Ja eiköhän siinä ole homoille paljon isopi houkutin, tupa täynnä miehiä joita katsella vähintään 6 kk... sivarihan voi joutua vaikka mummoja pesemään koko palvelusajaksi. :P

    • hah!

      tietääkseni ei riitä pelkästään se, että kutsunnoissa ilmoittaa sivarin valitsemisensa syyksi homouden. Mun tietääkseni siihen pitää sitten hankkia jonkin sortin psykologin tms. lausunto tai jotain vastaavaa. Pelkkä 'en voi suorittaa inttiä kun oon homo' ei taida riittää.

      • Nono

        että se riittää. Kaikki sivarit eivät ole hinttejä mutta minusta ei kannata mennä armeijaan jos ei ole kovin militaristinen. Itse kävin kyllä hinttinä armeijan enkä kadu, koska siinä sai oman ikäluokkansa miehistä vielä kertaalleen tuntuman koko kirjoon, mutta nyt työnantajan ominaisuudessa olen oppinut asian kääntöpuolen.


    • Andreas

      Ei ainakaan 90-luvulla, kun minä kävin sivarin, tarvinnut mitään syitä selitellä. Rasti vaan ruutuun.

      Itse menin sivariin ainoastaan siitä syystä, etten voinut olla pois kotoa käytännön syistä. Pääsin kotipaikkakunnalleni päiväkotiin, jossa sitten "uurastin" vuoden päivät ja sen jälkeen tein vielä sijaisuuksia.

      Itse en ole katunut valintaani, koska tuo sivarivuosi oli minulle äärettömän mukavaa aikaa.
      Ja mitä niiden mummojen takapuolien pesemiseen tulee, siihen voi vaikuttaa hakemalla itse palveluspaikan. Itse hain paikan jo ennen koulutusjakson alkua, mutta koulutusjakson aikana totesin yllättävän monen "lusmuilleen" tuossa paikan haussa ja koulutuskeskus lähetti sitten nämä ympäri Suomea vanhainkoteihin jne.

      Suurin osa tuolla samalla koulutusjaksolla olleista oli perheellisiä miehiä. Osa oli opiskeluiden vuoksi päässyt "ikääntymään" eikä sen vuoksi halunnut armeijaan ja pieni osa porukasta oli armeijan keskeyttäneitä ja vaihtaneet sivariin. Yhteenkään homoon en törmännyt tai en ainakaan tiedä...

    • ......

      Miten niin SYY suorittaa sivari?

      Onko heterous sinänsä syy suorittaa varusmiespalvelus?

      • queer

        voi olla melko vaikeaa olla julkihomo suvaitsemattomassa, epäsosiaalisessa yhteisössä, mitä armeija edustaa.


      • ..........
        queer kirjoitti:

        voi olla melko vaikeaa olla julkihomo suvaitsemattomassa, epäsosiaalisessa yhteisössä, mitä armeija edustaa.

        Miksi siellä pitäisi olla julkihomo? Ja miten? Ollaanko siellä sitten julkiheteroita? Siksikö, että jotkut jauhavat loputtomia pillujuttujaan? Miten yleensäkään ollaan julkihomoja? Kaakattamalla suuntautuneisuutta joka käänteessä, vaikka se olisi ihan epäoleellista?


      • sami®
        .......... kirjoitti:

        Miksi siellä pitäisi olla julkihomo? Ja miten? Ollaanko siellä sitten julkiheteroita? Siksikö, että jotkut jauhavat loputtomia pillujuttujaan? Miten yleensäkään ollaan julkihomoja? Kaakattamalla suuntautuneisuutta joka käänteessä, vaikka se olisi ihan epäoleellista?

        Aivan. Ja jos jollakulla TODELLA on vaikeuksia selviytyä intistä tai asia jo etukäteen ahdistaa tavattomasti, vapautuksen saaminen ei ole mitenkään vaikeata ainakaan homolle. Soitto sotilaspiiriin, sieltä ehkä paikallinen lekuri kehottaa kääntymään vaikkapa mielenterveystoimiston tai YTHS:n (opiskelijat) mielenterveyspalveluiden pariin. Psykiatrin lausunto ja asia on sillä selvä.

        En kehota ketään tekemään näin, ellei todella vakavasta asiasta ole kyse, mutta se on täysin mahdollista.

        Varusmiespalvelukseen ei tätä nykyä edes toivota tapauksia, jotka eivät siihen sovellu. Keskeyttäminen on valitettavankin yleistä eikä kukaan kysele, oletko homo vai hetero, kun tällaista et kestä.

        Homo voi saada vapautuksen varusmiespalveluksesta niin halutessaan ihan oman etunsakin takia ihan samalla tavalla kuin jotkut homot (kuulemma) on vapautettu jopa liikunnasta koulussa (niin karmaisevalta kuin tämä minusta kuulostaakin).

        Homous ei ole sinänsä sairaus eikä peruste varusmiespalvelusta vapauttamiseksi, mutta jos se on henkilölle itselleen ongelma ja ahdistavaa, kukaan ei tietääkseni erityisemmin PAKOTAKAAN inttiin.

        Tämä tiedoksi kaikille, jotka (usein turhaan) skitsoilevat asiasta, mutta se on hyvin henkilökohtaista eikä kenenkään muun päätettävissä.


    • Anonyymi

      homoja ne on

    • Anonyymi

      Intti on maan kovin kuntokoulu. Et sä koululiikunnalla saa nuoren miehen hyvää persettä ja reisiä.

    • Anonyymi

      Lähihoitajat sivareita. Raksa, kuskit, varastopakkaajat ja huoltomiehet inttiin.

    • Anonyymi

      No eikö armeijassa joudu pitämään homoutta omana tietona. Ettei se ainakaan mitenkään suvaitsevainen ole homoja kohtaan. Onko sillä nyt väliä onko sotilas homo vai ei. Ei tarvitsisi olla.

      • Anonyymi

        Ainakaan et ole käynyt inttiä ja taitaa olla koulutkin jääneet kesken.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ainakaan et ole käynyt inttiä ja taitaa olla koulutkin jääneet kesken.

        Kuinka niin?


    • Anonyymi

      Ihan vaan peruskoulu. Päätösjuhlassa vedin päähän NFL lippiksen.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      211
      1692
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1445
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      68
      1169
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1163
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1055
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      979
    7. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      960
    8. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      870
    9. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      6
      861
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      840
    Aihe