Te ketkä suuntaatte yöelämässä Mixeihin, , Becsiin, Yöhuikkaan, yms. kertokaapa miten yleistä on, että siellä pyörisi itsellisiä ihmisiä, eli niitä ketkä saapuvat sinne yksin ilman omaa seuruetta. Koska juttu niin, että harvat kaverini ovat kaikki heteroita ja ketään kaveria on mahdotonta saada mukaan turvaksi. Itse alan olla monen vuoden painimisen jälkeen kypsä tähän teeskentelyyn ja itselle valehteluun. Ja siksi alkanut pikku hiljaa olemaan vapaammin se kuka olen ja tekemään asioita ja valintoja joista on pitkään vain haaveillut... No, homobaariin ja kaltaistensa seuraan meneminen on poltellut jo pitkään. Mutta käsittääkseni piirit on pieniä ja tuntuu kurjalta ajatella jo etukäteen, millaista on mennä seisoskelemaan paikkaan jossa muut ihmiset tuntevat jo toisensa tai viettävät iltaansa tiiviisti omissa porukoissaan... normaalisti ravintoloissa/konserteissa/illanistujaisissa löydän helposti seuraa ja löydän itseni juttelemasta tuntemattomienkin kanssa. Erona tosin, että aina voi palata jutun loputtua omien kavereiden luo jotka ovat siellä jossakin... yksin baariin lähteminen tuntuu jotenkin oudolta ja pelottavalta ja säälittävältä jos käykin niin, että joutuu istumaan koko illan yksin lasinsa ääressä jossain tiskin nurkassa.
Homobaareista
shy4lonely
11421
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
jos sä normistikkin olet sosiaalinen ja meet juttelemaan niin miten sua nyt huolestuttaa joku homokuppila? Ihmisiä sielläkin on ja osa osaa jopa jutella.
Sun käsitykset perustuu mihin? Onhan hetetokuppiloissakin porukkansa.
Sä kuvittelet kaikenlaista ja jo asennoidut kurjaan iltaan jossa joudut istumaan keskarituoppisi kanssa jossain nurkassa. Sehän ihan hullua. Menet ja katsot mitä tehtävissä on, jos siellä ei ole ketään joka juttelee sulle takaisin nii älä mee sinne nurkkaan möllöttämään. Sieltä pääsee poiskin. Lähdet ja koklaat joskus uudestaan. Mikä pakko se on jäädä jos on tylsää, onks se joku suomalainen sisu ett valomerkkiin asti ollaan kun kerta on lähdetty hauskaa pitämään.
Hahah, no enhän mä sinne mököttäään kyllä jäis mikäli ei sais ekan tai tokan lasin jälkeen mistään juttukaveria tai olis tylsää :D Lähinnä nyt kiinnosti tietää, että käykö noissa paikoissa ihmisiä yksin ja että miten helposti siellä tutustuu uusiin ihmisiin :) Itsestähän se on enimmäkseen kiinni, tottakai. Mutta jos noi on pienempinä paikkoina tosi sisäpiirin paikkoja ja kävijät tuntee jo pääasiassa toisensa, niin ehkä se pelottaa vähän enemmän lähteä sinne
eli jos ihmiset puhuu baareissa keskenään niin sitä on vaa vaikee tutustuu ihmisiin. En ymmärrä nyt sun pointtia. Tottakai joka paikassa on porukka jotka tuntee toisensa, mut miten se estää sen ett niille ei voi jutella. Sisäpiiri tai ei, sillä ei ole mitään merkitystä jos sä saat suusi auki. Sehän se on kaikkien tarkoitus siellä, oppia tuntemaan ihmisiä. Sä mietit ihan liikaa, kauheen tyypillistä toi ett homobaareja pidetään jotenkin kummallisina mestoina ja ett siellä pätee jotkut mustan magian säännöt. Samanlaisia mestoi ne on kuin muutkin. Joskus niissä on tylsää, joko porukka tai meno muuten vaan joskus ei. Niin kuin jokaisessa muussakin kuppilassa.
Kaipa sä luulet että siellä istutaan hiljaisina pöydissä ja hiljainen musa soi taustalla, baarimikko vilkaisee sua lasiensa ja lehden yli kun tuut sisään ja nurkkapöydän homot kääntää sulle selän. Kärpänen suristaa lampun ympärillä ja levy rahisee bluesia. Homot nostelee sulle kulmiaan kun yskäiset vaivaantuneesti ja katselet pullojen etikettejä baaritiskillä. Ulko-ovi käy, kaikki kääntyy katsomaan kuka onkaan seuraava tulija, iloisia moikkauksia huudellaan, se oli se jokaisen tuntema homo. Sinä et tuntenut, olit ainoa jota se ei moikannut. Noloa. Yhtään naista ei näy paikassa, alat tuntea itsesi kiusaantuneeksi, mietit onko noloa vain jättää juomatta loppu lämmennyt olut vai jäädä vielä kuin näyttääksesi että tässähän olet.
Herää jo, ja mene ja koe ja näe. Sua vaa pelottaa ihan muut asiat kuin se ett puhuuko sulle kukaan.
Mä oon käyny Becksussa itekseen, kun en saanu kaveria lähteen mukaan. Sitten oon pari kertaa Leimareissa hengaillu yksinään samasta syystä. Aika paljon ainakin Leimareissa tuntuu pyörivän kaveriporukoita ja pareja... mut jos ei sen anna häiritä niin ihan nastaa siellä on itekseenkin olla. :)
Mixei on vielä itsellisenä ihmisenä valtaamatta, mutta frendin kans tullu sielläkin oltua ja voisin kuvitella sinne joku kerta omin nokkineni meneväni. Rohkeasti vaan kokeilemaan! :D
Itsekkään en tykkään käydä baareissa (siis missään baareissa) yksin eli sikäli ymmärrän. Etkö saisi jotain kaveria lähtemään sun kanssa edes tunniksi? Sitten voisit ehkä paremmin mielin jäädä sinne yksinkin. Käyhän noissa bileissä heteroitakin. Jos selität miten tärkeää se sulle olisi, niin kai kunnon ystävä sun tueksi sinne hetkeksi lähtisi? Tai sit tarviit parempia kvereita :)
Itse olen Mixeissä ollut muutaman kerran yksikseni ja vaikka ujo olenkin on sieltä tähän mennessä juttuseuraa löytynyt. Rohkeasti sekaan vaan :)
pitää vaan sopia jonkun porukan kanssa treffit. Esim tulevana lauantaina vois kokeilla suunnata mixeihin kunnon likkaporukalla :)
Suosittelen leimareita. Siellä on aina niin paljon porukkaa, että väkisinkin löytää seuraa. Ja nää, jotka näissä piireissä pyörii, jostainhan hekin ovat porukkaan joskus päässeet mukaan. Mikset siis sinäkin? :)
Mixeissä on välillä aika hiljaisia iltoja, että seuran löytäminen saattaa olla siellä vaikeampaa. Mutta jos vaikka vappuna eksyt sinne niin tupa on täysi.
Pinkissä aikoinaan kuljin enemmänkin yksin. Ikinä en joutunut koko iltaa yksinäni olemaan vaan tutustuin ihmisiin ja sain muutaman hyvän kaverinkin sieltä. Rohkeasti vain kokeilemaan. Jos nyt jotenkin kummassa kävisi niin ettei seuraa löytyisi niin ainahan sieltä voi lähteä kotiin nukkumaan. :)
Hyvä sauma olis tulla huomenna kokeilee, luultavasti enemmän naisia liikenteessä mixeissä,ainakin toivottavasti ja jos tätä joku lukee niin sana kiertään, että saadaan kunnon naistenbileet huomiseks mixulaan :) meillä on ainakin rento porukka ja kaikki mahtuu mukaan :)
Mutta antakaapa sitte vinkkejä miten sitä menis juttua vääntämään ventovieraille ihmisille? Tikustako sitä asiaa tekee? Minä en oo ikinä osannu alottaa juttua tuntemattomien kans.. juttua kyllä riittää jos joku muu sen puhumisen alottaa, mutta tuntuu ylivoimaiselta että ite sen aloitteen tekis. Harjoitus tekee mestarin ja joojoo, tiietään, mutta tyhjästä on paha lähteä harjottelemaan.. Tietenki vois mennä ja kokeilla tuleeko kukaan mulle juttelemaan ja painaa mieleen ne muiden avausrepliikit. Mutta tietenki kun omaa sen huonon itsetunnon, niin en jaksais luottaa siihen että kukaan tulee juttusille.. Hirveän hankalaa.
No ei muuta ku et oot yksin ja että saako liittyy seuraan jos on jtn porukkaa ees jonka kanssa vois viihtyä, en usko että kukaan tyrmää ajatusta jos ny ei oo mitään ihmeellistä iltaa menossa :) vähän rohkasua si viel päälle ;)