amoxin comp-antibioottikuurin jälkeinen ripuli

Söin tossa viikon amoxin comp antibioottikuurin poskiontelon tulehdukseen ja samalla söin maitohappobakteereja. No ensin tuli armotonta ihottumaa ja lopetin kuurin ( olin syönyt jo yli viikon joten oli kuulemma ihan sallittavaa ). nytten sitten aamulla heräsin kovaan vatsakipuun ja vesaanhan sitä piti mennä. Pari kertaa aamulla ulostin, ensin löysää ja sen jälkeen pelkästään vettä vaan. Nyt olen syönyt maitohappobakteereja lisää ja vedän piimää ja banaaneja naamaan, Nyt on ihan ok olo, toivottavasti ei tästä ylly. Onko muilla samanlaisia kokemuksia ?
612712
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

lopetin siis kuurin perjantaina.

1Äänestä

Hae sen lisäksi Lactophilus-eläviä kylmäkuivattuja maitohappobakteereita jauheena apteekista.
Olisi hyvä aina olla varalla ko tuotetta.
Ripuli jos saadaan kohtalaisen pian aisoihin ei ole vaarallinen muuten terveellä.

Äänestä

Minä olen saanut kaksi kertaa amoksisilliinista antibioottiripulin (ensin amoxin comp ja sitten pelkkä amorion). Ei sellaista antibioottia saa enää käyttää, jos siitä on saanut ripulin. Se ripuli tulee muutama päivä - 1 viikko kuurin loppumisen jälkeen. Precosaa olen syönyt jälkikäteen ja maitohappobakteereita jo kuurin aikanakin. On sitten mennyt ajan kanssa pois.

Doximysiini on turvallisempi antibiootti heikkovatsaisille. Nyt syön sitä poskiontelotulehdukseen. ei vielä ole ollut ongelmaa, mutta on vielä kaksi päivää jäljellä kuuria.

Äänestä

Itse söin juuri Amoxin comp -antibioottia viikon kuurin poskiontelotulehdukseen. Tulehduksen oireet hävisivät, mutta tilalle tuli kauhea ripuli. Ripuli alkoi antibioottikuurin 4.päivänä ja jatkuu edelleen (kuuri loppui toissapäivänä). Olen syönyt koko kuurin ajan Lacto seven -maitohappobakteerivalmistetta, 1-3 tablettia päivässä.

Tänään olen menossa apteekkiin hakemaan jotain toista maitohappobakteeria ja kyselemään samalla vähän, että pitääkö jo ottaa yhteyttä lääkäriin, vai onko tämä normaalia. Inhottavaa kun kaikki tulee ulos mitä syön, ja sen lisäksikin joutuu juoksemaan vessassa vähän väliä. :(

Äänestä

Ripuliin yleisesti on olemassa muitakin lääkkeitä, kuten Lopex ja Imodium. Näissä vaikuttava aine sama. Nämä toimivat hyvin äkillisiin kohtauksiin.
Myös inkivääritee voi auttaa.
Maitohappobakteerit tuskin auttavat jo päälle iskeneeseen ripuliin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


annakatrin kirjoitti:

Söin tossa viikon amoxin comp antibioottikuurin poskiontelon tulehdukseen ja samalla söin maitohappobakteereja. No ensin tuli armotonta ihottumaa ja lopetin kuurin ( olin syönyt jo yli viikon joten oli kuulemma ihan sallittavaa ). nytten sitten aamulla heräsin kovaan vatsakipuun ja vesaanhan sitä piti mennä. Pari kertaa aamulla ulostin, ensin löysää ja sen jälkeen pelkästään vettä vaan. Nyt olen syönyt maitohappobakteereja lisää ja vedän piimää ja banaaneja naamaan, Nyt on ihan ok olo, toivottavasti ei tästä ylly. Onko muilla samanlaisia kokemuksia ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu