"Nuorten" hyttibileille tulee loppu

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194791564415/artikkeli/mtv3 nuorten hyttibileille tulee loppu viking gracella.html

Toivottavasti kaikki alukset ottavat mallia. Kaikenlainen äänekäs örvellys hyteistä pois.
10360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

En kyllä ymmärrä miksi lähdet ylipäänsä laivalle jos sinua melu haittaa? Onko tuo risteilijällä seilaaminen oikeasti niin hieno kokemus?

Mukamas arvokkaat puitteet ja todella halpa ja junttimianen koko paatti. Paljon mieluummin vesille omalla veneellä tai jää suosiolla maihin.

Äänestä
  • "En kyllä ymmärrä miksi lähdet ylipäänsä laivalle jos sinua melu haittaa?"

    Niin, yleensä merelle lähdetään rentoutumaan, ei kuuntelemaan teinien hyttibailuja,
    jos osaisit ajatella olisit varmastikin ymmärtänyt tuon, mutta teinit ei vielä ymmärrä

    Äänestä

  • liikaa vaadittu? kirjoitti:

    "En kyllä ymmärrä miksi lähdet ylipäänsä laivalle jos sinua melu haittaa?"

    Niin, yleensä merelle lähdetään rentoutumaan, ei kuuntelemaan teinien hyttibailuja,
    jos osaisit ajatella olisit varmastikin ymmärtänyt tuon, mutta teinit ei vielä ymmärrä

    Rentoutimistakin on monenlaista! Ja parhaat hyttibailut on kyllä ollu keski-ikästen kanssa, että lähden toistekin heidän kanssa :) Tää on taas sitä ylistämistä että viinaa juo ainoastaan teinit...voi elämä!

    Äänestä

  • Omistatko jäänmurtajan? vai millä meet vesille .

    Äänestä

  • Minä taas en ymmärrä, miten jotkut eivät ymmärrä muiden tarvitsevan rauhaa. Miksi muita ei kunnioiteta!

    Ikäraja 25v olisi laivalle suotava.

    Äänestä

Minä haluaisin risteilyille 24 vuoden ikärajan.

Nuoret kun aiheuttavat laivalle nemmän kuluja kuin tuottoja.

Äänestä

Järjestyssäännöt Viking Linen matkoilla

1. Päihtynyt, uhkaavasti käyttäytyvä henkilö tai terminaalissa/laivalla järjestyshäiriötä aiheuttava henkilö voidaan käännyttää lähtösatamassa tai poistaa aluksesta seuraavassa satamassa.

2. Sellaisten aseiden, varusteiden, laitteiden tai esineiden kuljetus tai käyttö, jotka voivat aiheuttaa vaaraa matkustajille, miehistölle tai laivalle, on kielletty ilman varustamon lupaa. Näiden hallussapidosta on aina ilmoitettava henkilökunnalle lähtöselvityksen yhteydessä. Sääntöjen rikkomisesta rangaistaan. Jos matkustaja ei suostu pyydettäessä avaamaan matkalaukkuaan, häneltä voidaan evätä laivaan pääsy. Poiskäännytetyllä matkustajalla ei ole oikeutta vaatia korvausta maksamistaan matkalipuista tai muista käännyttämisen aiheuttamista kuluista.

3. Matkustajat eivät saa tuoda Cinderellalle ilman erillistä lupaa elintarvikkeita, vedenkeittimiä tai muita ruoan valmistukseen käytettäviä välineitä. Muilla laivoilla matkustajilla on lupa kuljettaa mukanaan elintarvikkeita. Elintarvikkeita ei saa kuitenkaan nauttia laivalla, eikä niistä saa valmistaa siellä aterioita. Poikkeuksen muodostavat vauvanruoat ja ruoka-aineallergioiden vaatimat erikoistuotteet. Vauvanruokia voi lämmittää mikroaaltouunissa lastenhoitohuoneessa tai kahvilassa. Turvallisuussyistä matkustajat eivät saa missään tapauksessa valmistaa ruokaa hyteissä tai laivan muissa tiloissa.
Matkustajat eivät saa tuoda omia alkoholijuomia mukanaan Cinderellalle. Sama sääntö koskee myös muita risteilylaivoja. Maista tuotujen tai laivan taxfree-myymälästä/merimyymälästä ostettujen alkoholijuomien nauttiminen laivalla on kielletty. Mikäli matkustaja rikkoo tätä sääntöä, alkoholi takavarikoidaan.
Huumausaineiden hallussapito ja käyttö on laivalla kielletty. Huumausaineet takavarikoidaan, mikäli niitä ei käytetä lääketieteellisin perustein - tällöin on näytettävä lääkärintodistus. Matkustajan on pyydettäessä luovutettava esineet, jotka voivat vaarantaa laivan turvallisuutta tai järjestystä.

4. Aluksen järjestyksenvalvojat voivat pidättää ja pitää säilössä päihtyneen ja/tai laivalla järjestyshäiriötä aiheuttavan matkustajan.

5. Tupakointi on sallittu ainoastaan merkityissä tupakointitiloissa tai ulkona kannella. Kaikki tupakointi - myös elektroninen tupakka eli e-tupakka - on kielletty hyteissä, yleisissä tiloissa sekä aluksen muissa osissa. Savunilmaisimien peittäminen hyteissä on ehdottomasti kielletty turvallisuusriskin takia. Hytissä tai muulla kielletyllä alueella tupakoinnista peritään korvaussumma: EUR 120 (SEK 1200:-). Savunilmaisimien peittämisestä peritään maksu EUR 120 (SEK 1200:-) sekä asiasta tehdään rikosilmoitus poliisille.

6. Hyttiosastolla häiriötä aiheuttava matkustaja voi menettää oikeuden käyttää hyttiään ja hänet voidaan poistaa hyttiosastolta. Häiritsevästä käyttäytymisestä hytissä peritään maksu: EUR 120 (Cinderella SEK 1200).

7. Omien musiikintoistolaitteiden käyttö laivalla on kielletty. Laitteet voidaan tilapäisesti takavarikoida.

8. Kaikki laivoilla tapahtunut vahingonteko aiheuttaa korvausvelvollisuuden. Vahingonteosta tehdään rikosilmoitus, mikäli vahinkoa ei korvata paikan päällä.

9. Laivan turvavarusteiden vahingoittaminen johtaa aina siihen, että syyllinen pidätetään sekä luovutetaan poliisille ensimmäisessä satamassa. Näissä tapauksissa tehdään aina rikosilmoitus.

10. Näpistys ilmoitetaan aina poliisille. Alaikäisten osalta ilmoitetaan lisäksi holhoojalle.

11. Nuorisoryhmien johtajat vastaavat ryhmästään laivalla. Tämä vastuu sisältää mm. valvontavelvollisuuden siitä, että yllä mainittuja järjestyssääntöjä noudatetaan. Mikäli joku ryhmän jäsenistä aiheuttaa järjestyshäiriötä, ryhmänjohtajan tulee avustaa aluksen miehistöä sekä noudattaa miehistön antamia ohjeita. Kaikkien ryhmänjohtajien tulee luovuttaa aluksen informaatioon luettelo ryhmän jäsenistä sekä heidän hyttinumeroistaan.

12. Kaikkien matkustajien on pyydettäessä todistettava henkilöllisyytensä.

13. Matkustajien tai henkilökunnan valokuvaaminen ilman kyseisten henkilöiden lupaa on kielletty ja rangaistava teko.

Äänestä

Ei tule loppua, matkustajat vain siirtyvät muille laivoille, niin helppoa se on.

Ja tavoitteenahan on saada lisää tuloja, ei muuta.

Jos haluttaisi rajoittaa hytissä ryyppää,mistä, niin laskettaisi baarien hintataso samalle talossa kuin kaupassa, taatusti loppuisi se hytissä ryyppääminen.

Eli tämäh uudistushan on vain hyväksi esim. Silja Linelle, jossa on matkojen hinnat samaa tasoa, ja uusi iltalaivakin tulee huomenna kuvioihin

Äänestä

Hyvä ett joku varustamo huolehtii maksavien asiakkaidensa miellyttävästä matkasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Edistystä kirjoitti:

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194791564415/artikkeli/mtv3 nuorten hyttibileille tulee loppu viking gracella.html

Toivottavasti kaikki alukset ottavat mallia. Kaikenlainen äänekäs örvellys hyteistä pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu