Sas:in vaihto köpiksessä?

EivaanTiedä?!?!?

Minulla on lento helsinki-kööpenhamina-bryssel. Miten vaihto onnistuu köpiksessä, pitääkö checkautua uudelleen tms tms... voinko tehdä chekinnin jo helsingissä brysseliin asti? Typerää kysyä, mutta kun olen lentänyt vain suorilla aiemmin.

7

287

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • no just joo

      Taitaa olla ainoat lennot suoraan kapakasta pihalle. Onkohan näitä kysytty kerran viikossa lähes viimeiset 10v ajan täällä, kentät vaan välillä vaihtuu. Kysy siellä Helsingissä miten homma käy, saat pätevimmän vastauksen, ja varmaan homman teetetyksi kuntoon.

      • Nigy78

        Onhan näitä kysytty ja varmasti tullaan jatkossakin kysymään, sitä vartenhan nämä palstat ovat. Tsemppiä sinulle sinne kapakkaan.


      • enpä ole kapakassa
        Nigy78 kirjoitti:

        Onhan näitä kysytty ja varmasti tullaan jatkossakin kysymään, sitä vartenhan nämä palstat ovat. Tsemppiä sinulle sinne kapakkaan.

        Ajattelin vaan että ei ikinä tule kysyjälle mieleen vilkaista edes sivun tai kahden otsikoita, josta sama(nlainen) kysymys yleensä jo löytyy. Puhumattakaan lukaista lentoyhtiön sivuilta infoa, kun ylensä siellä on kaikki kerrottu(ja pitäisi ola tottakin). Vaan luottaa?? tällaiseen hölynpölypalstaan, jonka "tiedot" on aika hataralla pohjalla. Ja Köpiksessä ja muuallakin on tullut vaihdettua helposti ja check-innit tehty milloin missäkin, yleensä lähtökentällä, tosin se ei aina onnistu loppuun asti vaan pitää vaihtokentällä käydä transit check-innissä.


    • Check!

      Jos lennot on varattu samaan varaukseen, voit ja kannattaa checkata loppukohteeseen asti jo lähtiessä. Muuten voi käydä, ettet ehdi jatkolennolle.

      Checkinissä on yleensä oletuksena tuo perille asti checkaaminen, mutta checkautuessa on kuitenkin hyvä olla hereillä ja tarkistaa asia, eli että matkalaukkutarroihin tulee BRU.

    • travelbag

      Yksinkertaisesti : jos matkustat samalla lentoyhtion samalla lipulla, varmista he tsekkaavat matkalaukut aivan Brusseliin asti, varmuuden vuoksi.
      Jos on eri lentoyhtio, joudut ottaan itse laukut Koopenhaminassa, ja tsekkaan ne taas uudelleen.

      varaudu Kopiksessa mahdollisiin terminaalien ja porttien vaihtoon viime hetkella, se on iso kentta.
      Hyvat matkat!

      • Turvatarkastus

        Uutta check in:iä ei tarvita, mutta saatat joutua menemään turvatarkastukseen välilaskukentällä. Se taas riippuu lähtökentästä. Jos tulet arveluttavaksi luokiteltavalta kentältä, joudut turvatarkastukseen. Esim. Vaasa-Tukholma-Heathrow,Lontoo: pääset suoraan jatkolentoportille. Takaisinpäin joudut turvatarkastukseen, koska Heathrowta ei luokitella "puhtaaksi" kentäksi.
        Tämä kannattaa pitää mielessä, jos ostat lähtökentällä nesteitä. Ne pitää pyytää sinetöimään, muuten saatat menettää ne välilaskun turvatarkastuksessa. Hidastaa myös koneen vaihtoa välilaskukentällä.


      • 6+6
        Turvatarkastus kirjoitti:

        Uutta check in:iä ei tarvita, mutta saatat joutua menemään turvatarkastukseen välilaskukentällä. Se taas riippuu lähtökentästä. Jos tulet arveluttavaksi luokiteltavalta kentältä, joudut turvatarkastukseen. Esim. Vaasa-Tukholma-Heathrow,Lontoo: pääset suoraan jatkolentoportille. Takaisinpäin joudut turvatarkastukseen, koska Heathrowta ei luokitella "puhtaaksi" kentäksi.
        Tämä kannattaa pitää mielessä, jos ostat lähtökentällä nesteitä. Ne pitää pyytää sinetöimään, muuten saatat menettää ne välilaskun turvatarkastuksessa. Hidastaa myös koneen vaihtoa välilaskukentällä.

        Heathrow luokitellaan kyllä EU:ssa "puhtaaksi" kentäksi, mutta joillain kentillä järjestelysyistä kaikki Schengenin ulkopuolisilta lennoilta saapuvat laitetaan turvatarkastukseen jos haluavat vaihtaa muualle. Mutta kyse on silloin lentokentän kyvyttömyydestä erotella Schengenin ulkopuolelta tulevat matkustajat puhtaisiin (lähinnä kai UK ja USA) ja epäpuhtaisiin. Sitten on sellaisiakin kenttiä, kuten Frankfurt, joissa uuteen turvatarkastukseen joutuminen riippuu vähän tuuristakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      139
      3095
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1686
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1374
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe