Hei!
Kaipaisin vinkkejä.. onko muilla ollut samaa ongelmaa? Poikani nukkuu vielä pinnasängyssä, mikään muu nukkumapaikka ei kelpaa. Sängyn vaihtoa kokeilu moneen kertaan, mutta ei ole onnistunut. Muutenkin on ollut öisin tosi huono nukkuja, nyt vasta nukkuu yöt heräämättä.
2,5 vuotiaan pojan sängyn vaihtaminen
3
256
Vastaukset
- lkhblkbljk
Millä tavalla sängyn vaihto ei ole onnistunut? Siis ei ole heti kiltisti jäänyt uuteen sänkyyn nukkumaan?
Jos ei anna vaihtoehtoja, niin kyllä se väsymys lopulta voittaa. Viikossa lapsi taatusti tottuu uuteen sänkyyn. Ei siihen mitään poppaskonstia ole. Pienen lapsen kanssa ei voi aina vältellä niitä itkuja ja kiukkuja. Sängyn vaihto onnistuu, kun vaihtaa vaan. Selvästikin poika on nyt tottunut saamaan pinnasänkynsä takaisin, kun riittävän kauan valittaa, eikä nuku. Mutta jos sänky vaikkapa myydään pois päivällä pojan nähden, niin voi sitten iltasella todeta, että ei auta mikään kiukku. Pinnasänkyä ei enää ole!
En oikein ymmärrä näitä "ei ole onnistunut sängyn, tuttipullon, tutin jne. vaihtaminen/luopuminen". Sehän ei ole kiinni mistään muusta, kun pitkästä pinnasta ja MÄÄRÄTIETOISUUDESTA. Tsemppiä.- yksi sänky
samoilla linjoilla edellisen kanssa, jos pidät pinniksen esillä ja päästät lapsen sinne, ei se varmaan heti onnistu. Me siirrettiin just kaks vuotias lasten sänkyyn, aloin tytölle puhua isojen tyttöjen sängystä ja näytin kuvaa ja kerroin kuinka hän menee sinne ensi yönä nukkumaan. Mies oli meidän poissa ollessa vaihtanut sängyt ja sit yhdessa ihasteltiin uutta petiä. Ei ole kertaakaan nukummaan mennessä tullut pois sängystä. Yllätyin kyllä kuinka sujuvasti kävi. Kyllä lapsesi pian tottuu kun ei ole vaihtoehtoa.
- *äiti*
Juu, siis järkyttävän metelin aina aloitti kun sinne laitoin. Vanhemman pojan kans ei ole ollut tätä ongelmaa.. Nyt pari yötä nukkunut uudessa sängyssä. Yöllä viiden aikaan hiippailee ja laittaa valoja päälle, mutta kyllä tämä tästä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432779SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis582235Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781929Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis641569- 1401512
- 601054
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7908Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön204830- 37738