Haluttomuudella on kauaskantoiset seuraukset...

xzx

Edellisessä parisuhteessa mieheni oli haluton osapuoli. Alussa seksiä oli kyllä usein, jopa monta kertaa päivässä/yössä, mutta sitten alkoi olla pitkiä aikoja ilman. Lopulta kahdeksan kuukautta ilman seksiä ja silloin erosimme.

No entäs nyt... Minulla on uusi hyvä suhde, jossa seksiä on sopivasti. Mutta silti ei tunnu siltä. Nimittäin kun mies on pari kertaa sanonut ei, kun ei unenpöpperössä ole edes ehtinyt tajuta mitä ehdotan, niin oloni on aivan äärettömän huono. Tuntuu siltä ettei hän enää halua minua.

Miehen on vaikea tajuta, miten arka asia tuo minulle on - siitä on kyllä keskusteltu. Tavallaan ymmärrän häntä, kun ei se ole hänen syynsä ollenkaan, mutta toisaalta miehenkin pitäisi ymmärtää minua. Niin vaikea kokemus edellisen suhteen haluttomuus näyttää olleen.

4

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iyxlhcöjc

      Pelkäänpä, että sinulla oleva trauma edellisen suhteen seksittömyydestä, voi johtaa tämän uudenkin suhteen kaatumiseen. Miehesi saattaa ahdistua kieltäytymisestään ja voi olla, ettei kohta kiinnosta ollenkaan. Suosittelisin puhumista jollekin psykologille, josvasia kovasti vaivaa. Jo pari kertaa saattaa auttaa tilanteen selvittämiseen.

    • jotenkin noin

      Ihan oikeesti,kuka unenöpperössä eli juuri heränneenä haluaa seksiä?Aika harva.Miehen aamustondis kun tarkoita aina sitä että on valmis kapuamaan selkään.

      Anna ukkos herätä rauhassa ja sitten kokeilet olisko siitä seksin harrastajaksi.

      Jotkut naiset on aamulla kiihkeimmillään ,jotkut miehet illalla.Ei tuosta kannata ottaa murheita.

      Suorituspaineet vaan lisääntyy ja silloin on molemmat ongelmissa.

    • jotain rajaa

      Vaimo kieltäytyy ilman unenpöpperöä n.50 kertaa viikossa. Onneksi jäljelle jäävät kymmenen yritystä tuottaa hedelmää. Mitä tästä nyt pitäis aatella? Kannattaa ottaa ensimmäisen postittajan ohjeesta vaari ja lähtä tarkistuttamaan kalloa.

      • xzx

        No en nyt tarkoittanut että just noi kaksi kieltäytymistä ajaa mut masennuksen syövereihin, ne oli vaan esimerkkinä. Vaan sitä että edellisen suhteen haluttomuus saattaa vaikuttaa seuraaviinkiin suhteisiin, vaikka niissä olisi riittävästi seksiä. Ihmismieli on kummallinen ja toiset meistä on herkempiä kuin toiset.

        Kannattaa siis puuttua ajoissa asiaan jos suhteessa on haluttomuutta, joka häiritsee jompaa kumpaa. Ettei sitten tarttis kovin montaa kertaa käydä psykologilla :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      134
      3060
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1630
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1354
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      897
    Aihe