Haluttomuudella on kauaskantoiset seuraukset...

xzx

Edellisessä parisuhteessa mieheni oli haluton osapuoli. Alussa seksiä oli kyllä usein, jopa monta kertaa päivässä/yössä, mutta sitten alkoi olla pitkiä aikoja ilman. Lopulta kahdeksan kuukautta ilman seksiä ja silloin erosimme.

No entäs nyt... Minulla on uusi hyvä suhde, jossa seksiä on sopivasti. Mutta silti ei tunnu siltä. Nimittäin kun mies on pari kertaa sanonut ei, kun ei unenpöpperössä ole edes ehtinyt tajuta mitä ehdotan, niin oloni on aivan äärettömän huono. Tuntuu siltä ettei hän enää halua minua.

Miehen on vaikea tajuta, miten arka asia tuo minulle on - siitä on kyllä keskusteltu. Tavallaan ymmärrän häntä, kun ei se ole hänen syynsä ollenkaan, mutta toisaalta miehenkin pitäisi ymmärtää minua. Niin vaikea kokemus edellisen suhteen haluttomuus näyttää olleen.

4

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iyxlhcöjc

      Pelkäänpä, että sinulla oleva trauma edellisen suhteen seksittömyydestä, voi johtaa tämän uudenkin suhteen kaatumiseen. Miehesi saattaa ahdistua kieltäytymisestään ja voi olla, ettei kohta kiinnosta ollenkaan. Suosittelisin puhumista jollekin psykologille, josvasia kovasti vaivaa. Jo pari kertaa saattaa auttaa tilanteen selvittämiseen.

    • jotenkin noin

      Ihan oikeesti,kuka unenöpperössä eli juuri heränneenä haluaa seksiä?Aika harva.Miehen aamustondis kun tarkoita aina sitä että on valmis kapuamaan selkään.

      Anna ukkos herätä rauhassa ja sitten kokeilet olisko siitä seksin harrastajaksi.

      Jotkut naiset on aamulla kiihkeimmillään ,jotkut miehet illalla.Ei tuosta kannata ottaa murheita.

      Suorituspaineet vaan lisääntyy ja silloin on molemmat ongelmissa.

    • jotain rajaa

      Vaimo kieltäytyy ilman unenpöpperöä n.50 kertaa viikossa. Onneksi jäljelle jäävät kymmenen yritystä tuottaa hedelmää. Mitä tästä nyt pitäis aatella? Kannattaa ottaa ensimmäisen postittajan ohjeesta vaari ja lähtä tarkistuttamaan kalloa.

      • xzx

        No en nyt tarkoittanut että just noi kaksi kieltäytymistä ajaa mut masennuksen syövereihin, ne oli vaan esimerkkinä. Vaan sitä että edellisen suhteen haluttomuus saattaa vaikuttaa seuraaviinkiin suhteisiin, vaikka niissä olisi riittävästi seksiä. Ihmismieli on kummallinen ja toiset meistä on herkempiä kuin toiset.

        Kannattaa siis puuttua ajoissa asiaan jos suhteessa on haluttomuutta, joka häiritsee jompaa kumpaa. Ettei sitten tarttis kovin montaa kertaa käydä psykologilla :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      272
      3372
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1853
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      28
      1527
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1401
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1048
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1004
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      65
      884
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      776
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      707
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      686
    Aihe