Mitä tämänkin kanssa tekisi?

Problem

Tulinpa ostaneeksi suvulta vanhan mummonmökin, joka ennen ostohetkeä oli ollut 10 vuotta tyhjillään. Talo on pienehkö, perinteinen hirsitalo, yksi nurkka lautaa (porstua). Mutta mitä ihmettä talon kanssa tekisi, kun kunto on päässyt pahasti repsahtamaan? Vuosien aikana piipun juuresta on tullut vesi sisään (korjattu kyllä nyt), ja 70-luvulla porstuaan tehty tiivistysremontti (= levyä seinään sekä lattiaan muovimatto päälle) on pitänyt kiitettävästi kosteuden talon alla. Muutenkin talon alle tulee joka kevät reilusti vettä, perunakellarissa voisi uida ja luonnollisesti sieniviljelmät kukoistavat loppukesän (en tosin tiedä kukkivatko muualla kuin tuvan lattian alla). Vanhat ojat eivät enää vedä, salaojista ei ole tietoakaan joten kosteus perustuksissa pysyy ja paranoo. Lautarakenteinen porstuannurkka on notkahtanut, ja vinoon painuessaan kallistanut myös savupiippua/hormeja, jotka taas ovat halkeilleet. Niin, ja tietty muurattu tulisija on perustaltaan maannut samassa vedessä joka kevät.

Kannattaako taloa yrittää korjata, kun ilmiselvästi ensimmäinen urakka olisi tehdä koko perusta uusiksi? Alimmat hirret ja lattialankut ovat varmastikin mennyttä kamaa, mutta mitenkähän lienee ylempien hirsikertojen? Ainakin nauloja seinään lyödessä ylemmät hirret tuntuvat todella tiiviiltä ja "piukeilta", ihan saa täysillä lyödä että perille menee. Seinää en ole vielä availlut ja tsekannut.

Jos perustan tekee uudelleen, mitä tehdään itse talolle sillä aikaa? Pannaan pekkaniskan varteen ja roikotetaan ilmassa? ;-) Kengittäminen ja lahojen hirsien paikkuu lienee peruskorjausta hirsitalossa, ja ne levyt tuvan seinissä ja lattioissa joutavat huitsin nevadaan. Vai pistänkö torpan matalaksi, pykään tilalle uuden ja rakennan jäljellejääneistä terveistä hirsistä piharakennuksen?

Mistä löytyy oikea asiantuntija tarkistamaan talon tila ja tarvittavat toimenpiteet? Entä mitä tehdään silloin, jos talon alusta on täynnään lattiasientä - eikö sen pitäisi hävitä kun alustan tuuletus taas palautuu ja kosteus maaperässä häviää? Rossipohjalla ajattelin korvata nykyisen multapenkkiperustuksen.

Kaikenlaiset neuvot ja vinkit tervetulleita!

4

1420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • amatööri

      Moi,

      Iso urakka on edessäsi. Peruskorjauspäätöksen itse tekisin perustuksen kunnon mukaan. Onko paikalle mahdollista kaivaa salaojat? Perustus voi olla vedessä lillumisesta huolimatta kohtuullisessa kunnossa. Työ ei kuitenkaan ole mahdoton vaikka perustuksiakin joutuisi tekemään uudestaan. Voi jopa olla, että silloin talo kannattaisi kengittää ensin, jonka jälkeen sen voisi alimmista uusista hirsistä tukea perustuksen korjausta varten. Yksi vaihtoehto on myös kokonaan uuden perustuksen teko ja mökin siirto sen päälle. Vanhan hirsitalon purku ja kasaus on sinällään aika yksinkertaista, joskin työlästä.

    • Ressu

      Teetä kuntoarvio ja alustava korjaussuunnitelma, sekä kustannusarvio.
      Kuntoarvio on siis se kevyin arvio. Lisäksi tulevat ne erilaiset kartoitukset.

      Kyllä tuossa on aika paljon sellaisia yksityiskohtia, jotka tuovat epävarmuutta.
      Kuntoarviosta voi vähän maksaakin, kyllä se on hintansa väärti. Teetä se vaikkapa Kiinteistöalan Koulutuskeskuksen kuntoarvioijan tutkinnon suorittaneella henkilöllä.
      Niitä löytyy netistä: www.kiinko.fi
      ja sieltä tutkinnot, tutkinnon suorittaneet

    • aspergillus

      Ensimmäiseksi kannattaa tutkittuttaa talo alan asiantuntijalla ja sen jälkeen suunnitella jatkoa sen perusteella mikä on tutkimustulos.
      Kuulostaa siltä että vastaan voi tulla ongelmia, joten senkin vuoksi on hyvä että paikalla käy asiantuntija.

      • vanhojen talojen kunnostaja

        Hae tietoa museovirastosta. Pitää kortistoa tekijöistä. Soitolla selviää, seiltä löytyy tarvittava ammattitaito ja tieto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9245
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8100
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5895
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2420
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2135
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1775
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1719
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1498
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1494
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1399
    Aihe