Haluaisin kuulla sellaisia juttuja, joissa ennustukset eivät ole toteutuneet. Tähän on henkilökohtainen syy. Haluaisin vapautua erään ennustuksen kahleista, siis kahlitsemasta ajatuksiani. Järki sanoo, ettei ennustuksiin pidä uskoa, mutta se tykyttää jossain takaraivossani nyt. Etenkin tällainen nettiennustaminen. Miten joku voi pelkän tekstin perusteella saada kiinni jostain ihmisestä. Eikö se ole mahdotonta?
En halua tällä pahoittaa ennustajien mieltä, vaan rauhoittaa omaani. Varmaan jokainen ennustajakin on sitä mieltä, että hän voi erehtyä aivan totaalisestikin.
En halua tällä pahoittaa ennustajien mieltä, vaan rauhoittaa omaani. Varmaan jokainen ennustajakin on sitä mieltä, että hän voi erehtyä aivan totaalisestikin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
suurin osa ennustuksista ei toteudu...vuosien kokemuksen jälkeen voin sanoa ja on tullu soiteltua surkeassa elämäntilanteessa kaikki maholliset läpi....ennustuksiin ei kannata lähtä kovin tosissaan uskomaan..voi elämä mennä aika sekasin :/
just tänään piti horoskoopin mukaan unelman toteutua, mutta mun unelmana ei ikinä oo ollu saada exältä paskaa niskaan..
Kai joillain ihmisillä on lahja "nähdä" myös netin kautta. Liittynee ilmeisesti jollain tapaa kysyjän energiakenttään ja avoimena oloon.
Mutta itse noista ennustuksista, osa ennustajista näkee ihmisen toiveet. Kaikki tai ainakin suurin osa ihmisistä kuitenkin toivoo itselleen hyvää, etenkin silloin kun huonot ajat ovat käsillä. Tarkoitan siis sitä, että itse olen joskus myös netissä kysellyt tapahtumia ja ennustajat ovat osanneet sanoa, sen mitä MINÄ olen itse toivonut tulevalta, eri asia onkin se mitä oikeasti on tapahtunut.
Juuri tätä olen miettinyt minäkin; elämäni on ollut vuosikausia syvältä, kärvistelen laskujen, lainojen ja ulosoton kanssa. Silti ennustajat järjestään lupaavat minulle lotto- arpa- tai veikkausvoittoa. Mitään sen suuntaistakaan ei ole näkynyt eikä kuulunut. Toiveissa on kyllä ollut, erittäin hartaissa sellaisissa. Ovatko ennustajat (heitä on useita, liki kymmenen) kaikki nähneet vain toiveeni?
Jos on herkkä ihminen, niin ei kannattaisi edes kysellä ennustajilta mitään.
On "vaarana" ettei sieltä aina tulekaan pelkkää auringonpaistetta.
juuri näin minäkin ajattelen! Jos nyt oletetaan että on ennustaja joka näkee "oikeasti" niin eihän ole realistista odottaa että hän näkee vain siten kuin haluamme ja toivomme. Itse sain positiivisen näyn lisäksi samaan asiaan liittyvän voimakkaan varoituksen, että on vaarana että torpedoin tämän tulevan hyvän asian omalla suhtautumisellani. Olenkin yrittänyt miettiä tarkkaan valmiiksi käyttäytymismallejani jotta osaisin luovia karikot jos/kun asia tulee ajankohtaiseksi. Mielestäni tulkinnat antavat parhaimmillaan neuvoja ja opastusta, vahvistusta, omien ajatusten selvittämiseksi ja toiminnan tueksi
Juuri näin, kun ihminen on epätoivoinen, haluaa hän jutella jonkun kanssa, jonkun joka lohduttaa ja antaa toivoa. Ennustajalle soitetaan, kun halutaan kuulla, että odotettavissa on jotain hyvää ja valoisaa edessäpäin. Sen avulla jaksetaan. Siksi "hyvät" ennustajat lupaavat mukavia asioita ja välttävät sanomasta niitä huonoja, vaikka niitäkin näkevät.
Ennustajat ovat tavallaan terapeutteja ja omaavat hyvän ihmistuntemuksen ja elämänkokemuksen ja sen turvin pystyvät kertomaan ja "näkemään" asioita, kun yleensä elämässä asiat menevät tietyn kaavan mukaan. Aina ei kaikki kuitenkaan mene käsikirjoituksen mukaan ja silloin erehdytään antamaan vääriä neuvoja.
Herkkien ihmisten ei todellakaan kannata käydä ennustajalla ja ainakin suhtautua siihen leikkimielisesti eikä liian vakavasti.
Sanat hyvässä ja pahassa ovat voimakkaita aseita, pirstumaan henkisesti. Tai sitten rakentamaan luottamusta itseen ja ennustukseen.
Nyt voit uskoa, että myös ajatus on energiaa. Olet tehnyt enteestä kahleen ja peloittelun itsellesi.
Mitä jos poistaisit mielestäsi tuon mikä ahdistaa. Ajattele ettei se saa vaikuttaa millään tavoin elämääsi. Rohkeasti usko kertojan olevan värässä ja näin sukkeroi tuo ennustus pois.
Voit kuvitella paikan minne sen viskaat. Paras on kuitenkin lähettää se kertojalle takaisin. Se on yksi konsti joka tepsii.
Kerro sitten miten kävi...
maagikko
Kuule...ei ole pelkoa, että toteutuisi. Itseasiassa olen kysynyt kumppaniasiaa, ensimmäisen kerran yhdeksän vuotta sitten. Minulle on luvattu vaikka mitä. Monenlaista ukkoa on luvattu, jokainen ihan erinäköinen. KUKAAN ei ole sanonut, että jään yksin. Niin vain on käynyt. Että ei siis hätää sinulla! :)