Ensimäinen lapsi.

joo sitä olisin tulossa isäksi. mulla on pelko tiloja miten selvitään elämään ja miten osaa olla sen kanssa noh se varmaan kuuluu ensimmäiseen isyyteen oon 25v.. kävin juuri rekka kortin joten töitä pitäisi olla.. mut tuntuu vaaan yrittää pelottaa..
10348
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Älä hättäile äläkä enää epäile, vaan nauti! Lapsi tuo todella paljon iloa ja merkitystä elämään.
Arki muuttuu ja elämä muutenkin. Ensimmäinen vuosi on pahin, kun äitiä kiinnostaa vauva, eikä tajua välttämättä huomioida miestään. Ole aktiivisesti mukana lapsenhoidossa - älä anna äidin "omia" lasta. Älä kuuntele äidin kitinää siitä, ettet osaa hoitaa, vaan harjoittele!! Älä jättäydy syrjään.
Et ole enää nuori, vaan aikuinen mies. Nyt on aika aikuistua toden teolla. Haluathan jälkeläisillesi hyvän elämän, joten anna kaikkesi.
Harrastuksia ja omia menoja ei teidän kummankaan kannata jättää kokonaan pois. Ne on henkireikiä hektisen vauva-ajan keskellä.
Lapsi ei vaadi paljoa. Sylissäoloa, ruokaa ja unta. Isompana huomiota eli läsnäoloa. Elämä opettaa. Opettele vihanhallintaa, ettet huonona hetkenä tee lapsellesi yhtään vakivaltaa. Se voi olla yön hetkinä väsyneenä vaikeaa.
Tsemppia!

T: kahden isä.

Äänestä

Helou isukit/tulevat isukit!
Itse olen 23vuotias odottava äityliini, ja pahoittelen nyt kun "tunkeilen" isien palstalle. mutta itsestäkin tuntuu että tuleva isukki on aika kovassa paniikissa vaikka on reilusti vanhempi kuin minä, 28v.

Molemmille on kyseessä ensimmäinen lapsi ja on "harkittu" lapsi kyseessä. kuitenkin tulihan tuo uutinen aika nopeaa vaikka sitä tavallaan odottikin.
Yhdessä ollaan oltu jo reilut 3 vuotta ja meilläkään ei raha- ja -työasiat parhaimmista päästä ole, vaan aina on töitä tehty ja pärjätty hyvin. itse ajattelen että sitten kun muksu tulee niin sittenhän se elämä tasaantuu ja rahaakin ehkä jää paremmin kun ei mene kaikki viikonlopun rientoihin?

mitä mieltä kirjoittaja on, odotatko isyyttä kovasti jo?
Kuinka kauan olette ollet yhdessä yms?
Voin sanoa että tuleva äiti pelkää ihan yhtä paljon kuin sinäkin ja
uskoisin että tuleva äiti pelkää ja jännittää juuri samoja asioita kuin sinäkin.
Voin vain kuvitella miltä tuntuu olla isien kengissä kun raskaana olevaa pitäisi pitää kuin kukkaa kämmenellä, vaikka itsellä on p***t melkein housuissa :D

Äänestä

Kerroppa parisuhteestasi?

Äänestä
  • Älä kerro,tämä palsta on miehille.

    Äänestä

  • .................... kirjoitti:

    Älä kerro,tämä palsta on miehille.

    Olen käsittääkseni mies tai sitten helewetin karvainen ja lihaksikas liki parimrtrinen nainen jolla munat ja runsas parrankasvu :)

    Äänestä

joopa se on tarkoitus antaa tulevalle lapselle hyvä elämä.. kyllä se jännittää ihan älyttömästi.. pari vuotta kihloissa oltu yhessä 3 vuotta.. joo mamma pelkää kanssa.. tai siis kun se itse sanoi että ei ole vielä sisäistänyt asiaa.. :D mut eipä siinä.. jää nyt auto hommat puoleen...

Äänestä
  • Olis kannattanut odottaa..

    Äänestä

ka mitäpä sitä odottamaan.. sulua on nyt jatkettu ja elämä kiiltää edessä päin.. :)

Äänestä

juu, elikkä itsekkin isäksi tulossa. En tiedä onko tästä kenellekkään apua, toivottavast. eli itsekin olen vasta 22v miehenalku ja säikähdin kyllä aika lailla kuullesssani emännän olevan pieniin päin. ei ollu suunniteltua ollenkaan.
Tarkemmin asioita mietiskellessä ja emännän kanssa jutellessa odotankin jo varsin innolla isäksi tuloa. tänään oli ensimmäinen neuvolakäynti ja seuraavaa odotellaan jo innolla.
Moni kavereista sanonut että ei kai vielä ole oikea aika hankkia lapsia.. no jos nyt ei niin koskas sitten? kai ne on tullakseen kun niiden aika on. Ja tuntuu että parisuhdekin on parantunut paljon tämän tiedon tullessa esiin.

Äänestä

Siis puhuvatko parikymppiset tosiaan "emännästä"? Voi haloo, voiko typerämpää nimitystä olla. Parin vuoden ja kakaran päästä emäntä onkin lehmä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


datsunrider kirjoitti:

joo sitä olisin tulossa isäksi. mulla on pelko tiloja miten selvitään elämään ja miten osaa olla sen kanssa noh se varmaan kuuluu ensimmäiseen isyyteen oon 25v.. kävin juuri rekka kortin joten töitä pitäisi olla.. mut tuntuu vaaan yrittää pelottaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu