Ensimäinen lapsi.

datsunrider

joo sitä olisin tulossa isäksi. mulla on pelko tiloja miten selvitään elämään ja miten osaa olla sen kanssa noh se varmaan kuuluu ensimmäiseen isyyteen oon 25v.. kävin juuri rekka kortin joten töitä pitäisi olla.. mut tuntuu vaaan yrittää pelottaa..

10

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaheniskä

      Älä hättäile äläkä enää epäile, vaan nauti! Lapsi tuo todella paljon iloa ja merkitystä elämään.
      Arki muuttuu ja elämä muutenkin. Ensimmäinen vuosi on pahin, kun äitiä kiinnostaa vauva, eikä tajua välttämättä huomioida miestään. Ole aktiivisesti mukana lapsenhoidossa - älä anna äidin "omia" lasta. Älä kuuntele äidin kitinää siitä, ettet osaa hoitaa, vaan harjoittele!! Älä jättäydy syrjään.
      Et ole enää nuori, vaan aikuinen mies. Nyt on aika aikuistua toden teolla. Haluathan jälkeläisillesi hyvän elämän, joten anna kaikkesi.
      Harrastuksia ja omia menoja ei teidän kummankaan kannata jättää kokonaan pois. Ne on henkireikiä hektisen vauva-ajan keskellä.
      Lapsi ei vaadi paljoa. Sylissäoloa, ruokaa ja unta. Isompana huomiota eli läsnäoloa. Elämä opettaa. Opettele vihanhallintaa, ettet huonona hetkenä tee lapsellesi yhtään vakivaltaa. Se voi olla yön hetkinä väsyneenä vaikeaa.
      Tsemppia!

      T: kahden isä.

    • mamma 12.7.2013

      Helou isukit/tulevat isukit!
      Itse olen 23vuotias odottava äityliini, ja pahoittelen nyt kun "tunkeilen" isien palstalle. mutta itsestäkin tuntuu että tuleva isukki on aika kovassa paniikissa vaikka on reilusti vanhempi kuin minä, 28v.

      Molemmille on kyseessä ensimmäinen lapsi ja on "harkittu" lapsi kyseessä. kuitenkin tulihan tuo uutinen aika nopeaa vaikka sitä tavallaan odottikin.
      Yhdessä ollaan oltu jo reilut 3 vuotta ja meilläkään ei raha- ja -työasiat parhaimmista päästä ole, vaan aina on töitä tehty ja pärjätty hyvin. itse ajattelen että sitten kun muksu tulee niin sittenhän se elämä tasaantuu ja rahaakin ehkä jää paremmin kun ei mene kaikki viikonlopun rientoihin?

      mitä mieltä kirjoittaja on, odotatko isyyttä kovasti jo?
      Kuinka kauan olette ollet yhdessä yms?
      Voin sanoa että tuleva äiti pelkää ihan yhtä paljon kuin sinäkin ja
      uskoisin että tuleva äiti pelkää ja jännittää juuri samoja asioita kuin sinäkin.
      Voin vain kuvitella miltä tuntuu olla isien kengissä kun raskaana olevaa pitäisi pitää kuin kukkaa kämmenellä, vaikka itsellä on p***t melkein housuissa :D

    • 10/30

      Kerroppa parisuhteestasi?

      • ....................

        Älä kerro,tämä palsta on miehille.


      • 10/30
        .................... kirjoitti:

        Älä kerro,tämä palsta on miehille.

        Olen käsittääkseni mies tai sitten helewetin karvainen ja lihaksikas liki parimrtrinen nainen jolla munat ja runsas parrankasvu :)


    • datsinrider

      joopa se on tarkoitus antaa tulevalle lapselle hyvä elämä.. kyllä se jännittää ihan älyttömästi.. pari vuotta kihloissa oltu yhessä 3 vuotta.. joo mamma pelkää kanssa.. tai siis kun se itse sanoi että ei ole vielä sisäistänyt asiaa.. :D mut eipä siinä.. jää nyt auto hommat puoleen...

      • Pakko sanoo

        Olis kannattanut odottaa..


    • datsunrider

      ka mitäpä sitä odottamaan.. sulua on nyt jatkettu ja elämä kiiltää edessä päin.. :)

    • nissanrider

      juu, elikkä itsekkin isäksi tulossa. En tiedä onko tästä kenellekkään apua, toivottavast. eli itsekin olen vasta 22v miehenalku ja säikähdin kyllä aika lailla kuullesssani emännän olevan pieniin päin. ei ollu suunniteltua ollenkaan.
      Tarkemmin asioita mietiskellessä ja emännän kanssa jutellessa odotankin jo varsin innolla isäksi tuloa. tänään oli ensimmäinen neuvolakäynti ja seuraavaa odotellaan jo innolla.
      Moni kavereista sanonut että ei kai vielä ole oikea aika hankkia lapsia.. no jos nyt ei niin koskas sitten? kai ne on tullakseen kun niiden aika on. Ja tuntuu että parisuhdekin on parantunut paljon tämän tiedon tullessa esiin.

    • ???

      Siis puhuvatko parikymppiset tosiaan "emännästä"? Voi haloo, voiko typerämpää nimitystä olla. Parin vuoden ja kakaran päästä emäntä onkin lehmä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      619
      2572
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      416
      2033
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      23
      2000
    4. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1576
    5. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      67
      1509
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1488
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      124
      1243
    8. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      22
      1060
    9. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      18
      1022
    10. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      16
      988
    Aihe