Idiopaattinen kystiitti????

huolestunut mamma

Voivoivoi... Kisselläni on vaikea kykkiä hiekkalaatikolla. Olemme jo kertaalleen käyneet eläinlääkärissä, aiemmin tässä kuussa, eikä virtsatiekiviä/-tulehduksia ollut. Saimme kuitenkin määräyksen Urinary-ruoan käyttöön, ja kipulääkettä. Lekuri soittelikin asian tiimoilta n. viikon, kaksi myöhemmin, että kyseessä on ollut virus, joka saattaa uusiutua. Myös epäili otsikon mukaista sairautta. Kisse oli kuitenkin kunnossa käynnin jälkeen noin pari viikkoa, kunnes oireet nyt alkoivat taas. Nyt kun soitin eilen lääkäriin ja kerroin aikaisemmasta vierailustamme ja kysyin olisiko mahdollista saada suoraan uusi kipulääkekuuri, lääkäri vaatii uutta käyntiä. En tajua miksei lääkäri voi antaa suoraan uutta kuuria, kun tiedetään mikä ongelma on kyseessä. Tällä hetkellä ei ole varaa käydä lääkärissä. Ulisijat voivat jättää "ei kannattaisi hankkia lemmikkiä jos siihen ei ole varaa", minun nuoruudessani meillä oli kissoja, eikä yhdelläkään ollut minkäänlaisia sairauksia/ pissaongelmia. Koskaan ei käytetty lääkärissä (paitsi kastraatio) ja silti yksi eli jopa parikymppiseksi. Oletin kissan olevan helppohoitoinen.
Ostin eilen myös Cystaidia, onko jollain tuntemusta? Kuinka pian alkaa vaikuttaa? Ja kuinka te olette antaneet tuon kapselin kissellenne?
Kisulini ei pissaile ympäriinsä, vaan sitkeästi roikkuu laatikolla. Pissaa tulee vain pieni liru, ennen niin onnelisen suhinan kanssa tulleen pissan sijasta. Olen niin huolissani pojustani :C

7

1595

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8+11

      Kuulostaa kyllä siltä että kissallasi on kuitenkin virtsatulehdus ja se ei parane kuin antibioottikuurilla.

      Melkein sinuna käyttäisin kissaasi toisella eläinlääkärillä joka ottaa kissalta sekä verikokeet että virtsanäytteen ja mahdollisesti myös ultraisi rakon.

      Ymmärrän että raha on tiukalla, mutta koeta säästä jostain omista menoistasi sen verran että saat kissasi kunnollisen hoidon kustannettua. On sitä tässä itsekin kuule joutunut elämään pelkällä makaronilla ja kaurapuurolla kun eläinlääkärikuluihin, lääkkeisiin ja erikoisruokiin on uponnut maltaita. Kerran jouduin jopa myymään nahkatakkini jotta sain rahaa koirani eläinlääkärikäyntiin.

      • huolestunut mamma

        Jeps, lääkäriin se oli pakko varata aika uudestaan, että saisi edes ne kipulääkkeet. Kisse joutuu olemaan kotona kuitenkin päivällä kun olen töissä ja tyttäreni koulussa.. Joutuu yksin kärsimään :C
        Joudutaan elämään säästöllä jo muutenkin kun elatustukiakaan en nostele enkä mistään saa, mutta onneksi perhe pystyy auttamaan hädän hetkellä :) Ja kiitos sinulle vastauksesta.


    • Roosa4

      Minun kissallani oli jatkuvaa pientä pissailua ja naukumista. Eka kerralla ei saatu virtsanäytettä, eläinlääkärin diaknoosi oli virtsatietulehdus, antoi antipioottipistoksen teho kaksi viikkoa ja kipulääkityksen kotiin, vaiva uusiutui muutaman kuukauden päästä ja toinen lääkäri totesi sen idiopaattiseksi kystiisiksi (ilman virtsanäytteen ottamista), taas antibioottikuuri ja kipulääkitys. Nyt ei siis ole selvää kumpi diaknoosi oli oikea. Sairaus on nyt pysynyt poissa muutaman kuukauden. Kissan elinolosuhteet ei ole muuttuneet mitenkään koko aikana. Idiopaattinen kystiisihän pitäisi tulla tressistä ym???

    • Hulivili-2

      Näin meillä... Meillä 4-vuotiaat ragdoll veljekset joista toinen sai kuukausi sitten virtsatietulehduksen. Ensimmäinen tulehdus oli viime kesänä, silloinkin bakteereja ei ollut mutta verta virtsassa, silloin sai 10 päivän antibiootti kuurin jolla oireet katosivat.
      Kuukausi sitten virtsassa oli verta, mutta ei bakteereja, ei kiteitä, ei sakkaa eikä kiviä. Lääkkeeksi viikon kuuri metacamia (kipulääke). Oireet hävisivät ja pissaaminen onnistui taas hienosti. Nyt oireet palasivat: tihentynyt vessassa ravaaminen, pissin yrittäminen (tippa), näkee että toista sattuu.
      Kävimme uudestaan lääkärissä, otettiin laaja verenkuva (ei mitään hälyyttävää), pissiä ei muistaakseni tällä kertaa tarkistettu, sai pitkävaikutteisen antibioottipiikin, nesteytettiin ja sai kuurin clomicalmia, annostus 1/4 tabletti kerran päivässä. Eläinlääkäri epäilee stressistä johtuvaa virtsatulehdusta.
      Nyt syönyt viikon verran tuota lääkettä ja kissa on menettänyt ruokahalunsa. Käytössä myös cystaid sekä vielä viikon verran tuo kipulääke.
      Käy kyllä pissillä 2 kertaa vuorokaudessa, tosin nyt istuu pitkään mutta pissiä tulee, ennen tulehdusta pissi tuli suhinan ja lorinan kera.
      Kun laitan pojille ruuan tämä pissivaivainen litkii ruuasta vain liemet, ei syö. Olenkin nyt kahtena päivänä peräkkäin pakkosyöttänyt poikaa, ensin tahnalla ja nyt tänään ihan vaan työntämällä ruokaa hampaiden välistä.
      On vaan niin auttamaton olo kun ei tiedä että sattuuko toista ja johtuuko syömättömyys clomicalmista.

      • **Milla

        Pissa-asioissa ei pitäisi epäillä vaan tietää, eli jos kissalla on virtsaamisongelmia, pitää pissanäyte aina ottaa! Jos se ei onnistu muuten eikä kissaa haluta rauhoittaa katetroinnin ajaksi, ottaa pätevä ell näytteen injektioneulalla suoraan virtsarakosta vatsanpeitteen läpi!

        Jos kissa panttaa pissaamista esim. kivun takia, alkaa kissa väkevöytymään ja muodostamaan virtsakiteitä jotka pahimmillaan muuttuvat virtsaputken jopa kokonaan tukkiviksi kiviksi ja silloin on hengenlähtö lähellä.


    • Anonyymi

      Annan kaikille kultaakin kalliimman neuvon. Älkää ikiniä, siis ikinä syöttäkö kissoillenne markettiruokaa. Se saattaa olla elämänne kallein virhe. Niissä on viljaa ja muutenkin heikkolaatuista ruokaa. Sairaatuttavat kissan ja eläinlääkärikäynteihin uppoaa hetkessä henkilöauton verran rahaa.

    • Anonyymi

      Kivi, tukkii. Eipä muuta kuin kiven poisto tavalla tai toisella. Googlaa struviittikiteet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      268
      4665
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3030
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2800
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    Aihe