Sihteerien ja assareiden kyykyttäminen työelämässä

khökhöhlä

Olen joutunut nykyään yhä usemmin huomaamaan sihteerien aliarvioimista ihmisenä. Onhan se ollut jo pitkään tiedossa että siistijöitä ei tervehditä tai että myyjiä pidetään vanhoina piikoina. Mutta nykyisin sihteeritkin kuuluu ryhmään, jota ei aamuisin tervehditä.

Monella on sellainen asenne (varsinkin nuoret) että sihteerintyö on kahvikeittoa ja postin jakelua, vaikka monessa yrityksessä sihteeri tekee yhä vaativampia töitä ja kahvikeittohommat on nykyisin nakitetttu siistijöille. Sihteerintyö voi siis olla nimikkeestä huolimatta melko erilaista eri työpaikoissa.

Usein saa kuulla siitä miten sihteerinkin olisi aikanaan pitänyt kouluttautua, vaikka insinööriksi, jolloin hän saisi vaativampia tehtäviä ja hyvän palkkauksen. ....mutta eihän sihteeriparan keskiarvo varmaan riittänyt kuin tradenomilinjalle (AMK).

Eikö jokaisella yksilöllä ole oikeus valita mitä työtä hän haluaa tehdä ja mitä opiskella. En usko sitä että tradenomi ja insinööri (AMK) koulutukset eroaa vaativuudessa kovinkaan paljon toisistaan.

9

1034

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Tämähän on aliarvioijan häpeä, hänellä lienee jokin psyykkinen tarve siiehn. Pidä sinä vain omat käsityksesi, jotka moni muukin kumminkin jakaa. Kun tekee työnsä hyvin, voi olla tyytyväinen (kuten toivottavasti asiakkaatkin), ja palkkapussia aina tarvitaan.

    • eiksjuuh

      Yleistähän tuo on kun tehdään avustavia työtehtäviä päättäjille ilman vastuuta. Mutta mihinkä se tuosta muuttuisi, ei sihteeri/assarihommia tulla koskaan arvostamaan päälikkötason yläpuolelle, senhän ymmärtää jokainen.

    • Näin se on.

      Ei tämä ole mikään uutinen, tämähän on ollut tilanne jo vuosikaudet. Assarit tekevät monessa firmassa niska limassa töitä, kovaa osaamista vaaditaan ja tietyissä firmoissa paine on kova. Arvostusta ei saa, ja palkkaus on surkea.

    • konkari50

      En allekirjoita. Palkkani on kohtuuhyvä n. 42 000 eur/vuosi ja koen, että minua ja työtäni arvostetaan. Työpaikka on haastava; suuri, kansainvälinen yritys. Työtehtävistä osa melkoisen vaativia. Kaikkein haastavinta on kuitenkin jatkuvaan muutokseen sopeutuminen. Etuna tietenkin se, että meitä koulutetaan jatkuvasti. Kannattaa pyrkiä vaativampiin tehtäviin! Assistentti-nimikkeelläkin ne tehtävät voivat olla hyvin monentasoisia ja palkkaus tietenkin on tehtävien mukainen.

      • Ex-assari

        Olet onnekas, lienet johdon assari? Suurimmalla osalla perus-assareita palkka heiluu vähän kahden tonnin paremmalla puolen, mutta arvostusta ei saa pätkääkään, ja tuntuu että melkein kaikki firman työt sälytetään assarin niskoille.


      • sihteeri
        Ex-assari kirjoitti:

        Olet onnekas, lienet johdon assari? Suurimmalla osalla perus-assareita palkka heiluu vähän kahden tonnin paremmalla puolen, mutta arvostusta ei saa pätkääkään, ja tuntuu että melkein kaikki firman työt sälytetään assarin niskoille.

        Luuletko tradenomi olevasi Insinööri oikeesti???


      • herätkää
        sihteeri kirjoitti:

        Luuletko tradenomi olevasi Insinööri oikeesti???

        Eri asia insinööri ja sihteeri. hei haloo?


    • assarii2010

      Insinöörin koulutus on paljon teoreettisempaa ja vaatii laajempaa ymmärrystä luonnontieteiden lainalaisuuksista, eikä ole yhtä konkreettinen ja käytännönläheinen kuin assarin työ AMK-tasosta huolimatta. Assareilla on yhtä hyvät edellytykset valmistua insinööriksi, kuten kenellä tahansa, joka vaan pääsee sisään opiskelemaan. Saamasi arvostelu paljastaa henkilön sivistystason ja käytöstapojen puutteen.

      Valmistuin insinööriksi ennen kuin vaihdoin alaa (nykyään valmistunut assari). Olen opiskeluaikana huomannut, että joillakin insinööriopiskelijoilla oli sen verran puutteelliset vuorovaikutustaidot, ettei töitä pystytty tekemään yhdessä (esim. toinen ei edes harkitse muita vaihtoehtoisia ratkaisutapoja yhteiseen ongelmaan/tehtävään, minkä voi ratkaista monella tavalla).

      Kun hain opiskelemaan assariksi, meillä oli luonneanalyysi osana pääsykoetta. Minusta tämä oli toimiva ratkaisu, eikä samanlaisia kommunikointivaikeuksia ollut yhdessäkään opiskeluaikaisessa projektissa. Assarin työssähän vuorovaikutustaidot ovat keskeisessä asemassa.

      Minulla on tällä hetkellä esimies (ei ole insinööri), joka tukeutuu liikaa teorioihin. Hänellä on tapana korostaa omaa oppineisuutta alentamalla toisia. Hyväkin teoria on vaan malli, työkalu muiden joukossa ja käytäntö voi olla ihan jotain muuta. Moni hyvä työntekijä onkin tästä syystä lähtenyt ja jäljelle jäivät ne, joiden kieli on ruskea ja ylennys tähtäimessä. Hän on usein kehunnut itseään älykkääksi ja tuonut esille, miten kovia tutkintoja hänellä on taskussa... Monesti on tehnyt mieli huomauttaa, ettei älykkyys välttämättä korreloi tunneälyn kanssa.

      • eräs henkilö

        Olen valmistunut tradenomiksi jo kymmenisen vuotta sitten, nyt oli tarkoitus aloittaa insinööriopinnot. Opiskelijatkin ovat 10 vuotta nuorempia, n. 19 vuotiaita. Toki siis kymmenessä vuodessa on tullut aika paljon elämän kokemusta ja työtä olen tehnyt koko ajan tohtoreiden ja Dippainssien kanssa. Päätin sittenkin että yliopisto on se jota seuraavaksi tavoittelen ja jätän inssiopinnot kesken. Ei mitenkään pahalla, mutta jotakin ammatteja arvostetaan ihan liikaa, itse arvostan esim. lääkärien ja opettajien työtä, en niinkään käytännön koneosaamista. Erilaiset arvot siis.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1556
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      92
      1468
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1031
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      194
      916
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      114
      796
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      777
    7. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      741
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      730
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      704
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      683
    Aihe