vajaa 2v ei nuku / unikoulu?

ApuaMari!

Apua! :)

Mulla huhtikuussa 2v täyttävä tyttö. On ollut pari viikkoa takaperin kipeänä ja tutti jäi samalla (ihan omasta tahdostaan, vaik kyseltiin sitä sitten parin päivän päästä). Unetkin katosi.

Likka on _aina_ nukkunut hyvin. Siis tottakai on ollut välillä huonoja öitä, mutta pääsääntöisesti koskaan ei ole tarvinnut erityisemmin nukuttaa, eikä tyttö ole heräillyt öisin sitten 2,5kk iän.

Nyt on tosiaan reilu pari viikkoa nukuttu TOSI huonosti, eikä millään meinaa jäädä huoneeseensa. Pari ekaa yötä jaksoin vielä yöllä tapella tytön kanssa, mutta sitten väsyneenä annoin periksi ja siirtyy siis yöllä viereen. Illalla saan nukahtamaan yksinään, vaikka huutoa, raivoa, itkua ja toistoa vaatiikiin.

Rehellisyyden nimissä en pidä huudatuksesta ajatuksena. Että siis päivällä vastataan tarpeisiin ja sit yhtäkkiä illalla/yöllä ei. Musta se ei ole jees. Onko mulla siis jotain muita vaihtoehtoja? Onko muilla ollut samoja ongelmia?

Pienempänä "tassuttelin" tuota usein jos meinasi olla hankalaa nukahtaa tai rauhoittua, nyt ei onnistu. Tyttö yrittää vaan ylös sängystä ja syliin ja huutoraivo vaan pahenee, jos yrittää pitää aloillaan tai jos yritän nousta sängyn vierestä pois.

Yöllä kun herää, herää vaihtelevasti huutamaan/itkemään äitiä, tai vaihtoehtoisesti herään itse siihen että tyttö vaan rupattelee itekseen huoneessaan leikkimässä.
Tuttia ei ole kysellyt enää iltaisin tai öisin, mutta kuvittelisin, että tekee hankalaa rauhoittua, kun ei olekaan sitä tuttia, joka ennen on rauhoittanut. Hällä on tosi rakas lammaspehmolelu, joka tosin ei kelpaa siinä vaiheessa, kun nukkumisraivo iskee. Äitin pitäisi olla vieressä.

Ai ja yhtenä iltana yritin kyllä huudosta huolimatta viedä aina takaisin sänkyyn sanaakaan sanomatta. tunnin kohdalla luovutin. Seuraavana aamuna luin kyllä eräästä blogista, että olivat puolestaan sielä vieneet lastaan 1h50min takaisin sänkyyn ja lopulta jäänyt, että varmaan luovutin liian aikaisin. Epävarmuus vain iskee moisessa.

Tulikohan tähän nyt kaikki oleellinen sanottua...
Aijoo! Päikkyjäkään ei suostu yksin enää nukkumaan, vaan näille kai on normaaliakin ruveta lopettelee päikkyjä hissukseen, ellei sitä tue lyhentämällä yöunia?
Päikkyjen puuttuminen ei helpota nukkumaanmenoa illalla, vaan raivoo joka tapauksessa eikä suostu jäämään yksin.

0

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Olivia Oras kuollut

        Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
        Kotimaiset julkkisjuorut
        67
        2037
      2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

        Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
        Kajaani
        13
        850
      3. Mies sun käytös satutti...

        Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
        Ikävä
        52
        766
      4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

        Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
        Haapavesi
        43
        682
      5. Sukunimesi eka kirjain?

        🤗
        Ikävä
        43
        661
      6. Mies tykkään edelleen sinusta

        Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
        Ikävä
        47
        624
      7. Kerro vain.

        Lipsauta johtolanka...
        Ikävä
        80
        606
      8. Tönölän hukkaputki

        Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
        Kuhmo
        35
        564
      9. Ei mitään käytöstä

        Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
        Ähtäri
        29
        546
      10. 48
        541
      Aihe