Ruotsinkieliset AMK:t

Onko totta vai huhupuhetta että ruotsinkielisistä ammattikorkeakouluista pääsee helpommin töihin kuin vastaavista suomenkielisistä?
Aina puhutaan että näin on (esim tekniikan ja kaupan alalla) mutta onko tästä mitään luotettavaa tietoa?
3100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Haetko ruotsinkielistä työpaikkaa? Silloin voi pitääkin paikkansa.

Äänestä

Ainakin ruotsinkielisillä insinööreillä on selvästi paremmat työllistymisprosentit kuin suomenkielisillä. Varmaan myös aika aluekohtaista. Pohjanmaalla varmaan vaikeaa saada töitä jos ei puhu ruotsia kun taas itä-rajalla tuskin hyötyy ruotsinkielen taidosta paljonkaan.

Äänestä

Venäjää taitavat insinöörit ovat kova sana Itä-Suomen aroilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


antti9045 kirjoitti:

Onko totta vai huhupuhetta että ruotsinkielisistä ammattikorkeakouluista pääsee helpommin töihin kuin vastaavista suomenkielisistä?
Aina puhutaan että näin on (esim tekniikan ja kaupan alalla) mutta onko tästä mitään luotettavaa tietoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu