Isän vaikeneminen

eipä helppoa

Mitenkähän selvitä ilman väkivaltaa tai riitaa jos Isän luonne on sellainen, että hän ei puhu, eikä kerro aikeistaan, jotka kuitenkin vaikuttavat muihin. Kaikki asiat tulevat yllätyksenä ja muiden ohjelmat oleettaan muuttuvan tämän mukaan. Jos kysyy mitä tulee tapahtumaan toinen ei edes huomioi kysmystä vaan sanoo aluksi että ei sun siitä tarvi välittää. Se tarkoittaa käytännössä, että jos kysyy josksu vieläå uudestaan niin lisäkysymyksistä tai ns. "vastustelusta" seuraa vähintään todella ikävä riita ja jos siihen lähtee mukaan niin vielä väkivallalla uhkailu. Kuitenkin vielä niin,että vain erittäin harvoin on lyönyt siten että mitään esim. todella pahasti kävisi, mutta asia kyllä tulee selväksi. Joskus toivoo miltei että löisi sitten niin että jää jäljet ja jäis samalla kiinni.

Miten ihmeessä muka elää koko ajan varpaillaan
jonkun hullun pillin mukaan? Siinähän menee hermot.

Asiaan tulisi puuttua sen itsekin tietää, mutta toinen ei suostu keskustelemaan. Äiti puolustaa pääasiassa isää ja pyrkii tyynnyttelemään tarvittaesa,mutta päivästä toiseen sama käytös jatkuu. Äidin mielestä se on normaalia.

Tulen hulluksi..

3

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyttö

      En nyt tiedä onko minusta apua, mutta itse olin samanlaisessa tilanteessa pari vuotta sitten.
      Isäni oli juuuri tuollainen, että hän aina "oletti", että me elämme hänen pillinsä mukaan. Lopetin suurimman osan harrastuksistani, koska isäni valitti, että viivyn liian kauan poissa ja häiritsen hänen aika tauluaan, kun itse menee nukkumaan jo yhdeksältä. Tiedän täsmälleen miltä tuntuu mennä jonkun pillin mukaan. En saanyt viestistäsi selvää, että onko hän lyönyt sinua. Jos on ehdotan, että menet heti kertomaan jollekkin sosiaalityöntekijälle tuosta. Isälläsi ei ole mitään oikeutta lyödä sinua. Tiedän, että ajatus voi tuntua oudolta "puhua" ihan ventovieraan ihmisen kanssa ongelmista, mutta se todellakin auttaa. Jos isäsi lyö sinua vielä kerro heti asiasta vaikka äidillesi. Tietääkö äitisi muuten, että isäsi lyö sinua? Entä onko sinulla sisaruksia joille voisit puhua? Isäsi käytös on todella väärin. Hänen pitäisi tajuta, että sinäkin tarvitset aikaa omille harrastuksillesi ja kavreillesi.

      Jos et voi puhua jonkun sosiaalityöntekijän kanssa ehdotan, että juttelet isäsi kanssa tästä asiasta ja kerrot rehellisesti miltä sinusta tuntuu tämä, kun aina joutuu menemään hänen pillinsä mukaan.

      Onnea yrityksille.

    • ~*Star*~

      Tee joskus silleen, et seuraat vähän sivusta, ja sitte kun isäs ilmottaa jotain et mitä teette seuraavaks, ni huikkaat siskolle tai äitilles jotain et "Mä meen nyt kavein kaa jätskille!". Silleen et lähet mahollisimman äkkiä. nii et voi osallistua isäs juttuun. Tee tätä pari kertaa, ja sit ku isäs alkaa valittaa ja tivata et pitää tulla mukaan/ilmottaa ni sano et "Voisit kertoo joskus etukäteen, ni en sopis mitään päälle!". Ja jos se lyö sua tai mitään väkivaltaa tekee, ni kerro jollekki. Mä en kyl tiiä millaset rangaistukset siit tulis, siis jos vaik kertoisit poliisille. Ja uhkailustaki mun mielestä voi kertoo jollekki... Pärjäile

    • Leena

      Olisiko isälläsi persoonallisuus häiriö?Ihan vain tuli mieleeni kun miettii isäsi käytöstä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      132
      2853
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      56
      1865
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      90
      1820
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      301
      1780
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      20
      1634
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1332
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1299
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      116
      1205
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1102
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1052
    Aihe