Niin, olen siis ajatellut auton vaihtoa. Dieselkone kiehtoo suurehkon vuotuisen kilometrimäärän takia.
Olisin kiinnostunut tietämään otsikossa mainittujen moottoreiden erot käytännössä. Hintaero on parisen tuhatta euroa, joten onko tuo teho-/ vääntöero niin merkittävä, että siitä kannattaa tuo erotus maksaa. Pääosin ajelen maantiellä kuormana suurimmaksi osaksi pelkkä kuski. Toisinaan auto voipi olla täysi matkustajia ja välillä peräkärry perässä. Suurimpana kriteerinä pitäisin ohituskiihtyvyyttä.
Onko noiden mallien Dynamic- varustelussa eroja? Miten käyttäytyy jälleenmyyntiarvo? Mikä on noiden moottoreiden tekninen eroavaisuus (moottorinohjaus softa?)?
Kiitän etukäteen vaivautumisesta.
PePsi
Octavia DTI 66 kW vs 81 kW
2
1020
Vastaukset
- 96 kw 6v
Ajan itse toista tuhatta km viikossa pelkkiä työmatkoja toisinaan ruuhkaisillakin teille. Auton hankinnassa ilmastoinnin ja vakionopeussäätimen lisäksi kriteereitä oli juuri tuo ohituskiihtyvyys alhaisen kulutuksen lisäksi. Ohi kyllä pääsee todellä pienestä raosta eikä yleensä tuosta noin 90 km/h tarvi edes vitoselle pykältää. En ole mikään Skoda friikki mutta pääosin autoon olen ollut tyytyväinen.
Kaupungissa 96 kw on rasittava ajettava koska varsinkin 1. ja 2. vaihteellä kaasujalalta vaaditaan herkkyyttä. Jos kaupunkiajoa ei ole juuri yhtään suosittelisin vielä reilua 2 t e panostusta ja 96 kw hankintaa, mutta kuten sanottua kaupunkiajoon auto ei todellakaan sovi koska noin 1800 rp/min auto tempaisee vielä kakkosellakin aika ikävästi. Jälleenmyyntiarvo on 96 varmaan hieman parempi. - säästöpossu
Työkseni ajelen paljon ja suurimmaksi osaksi yksin. 66 kw Ocu ollut alla vuoden ja riittää ihan hyvin myös ohituksissa. Pari viikkoa sitten neljä 100-kiloista miestä autossa, pari kaljakoria ja muut matkatavarat mukana Rovaniemen keikka, edestakaisin 1300 km ja tankkauksesta laskettu keskikulutus 4,5 ja ajotietokoneen keskinopeus 97 km/h. Itse en maksaisi 2000 euroa ominaisuudesta josta saattaa joskus harvoin olla hyötyä.....:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2032790Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1652496Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait256904Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies107902Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka307874Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k453778Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748