1-vuotias päiväkotiin- auttakaa ryhmän valinnassa

mitämieltä

Meidän 1v 1kk tyttö aloittaa päiväkodissa. Hakemusta olen tekemässä ja mietin, kannattaako hakea ryhmään
a) 12 lasta 1-3vuotiaita
b) 12lasta 1-2vuotiaita

Ensikäteen ajattelin, että vaihtoehtoon b, mutta eikös ole hoitajille helpompaa, jos ryhmässä on jo ns. itsenäisempiä lapsia eli noita kolmevuotiaita? Jäisi sitten hieman enemmän aikaa näille pienemmille..

5

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lh...

      Ehdottomasti haette a:n. Hoitajille on todellakin helpompaa kun osa on isompia. Mitä enemmän on ihan pieniä, sitä vähemmän jää aikaa pitää sylissä heitä.

    • ihmetteleväiiro

      Missä ihmeessä voi hakea tiettyyn ryhmään? Yleensähän haetaan päiväkotipaikkaa ja siellä esimies sitten sijoittaa lapset ryhmään missä on tilaa.

      • 12/3

        Juuri näin. Ei vanhemmat voi hakea tiettyyn ryhmään, vaan päätöksen ryhmästä tekee päiväkodin johtaja. Ja se että, jossain esitteessä kerrotaan lasten ja aikuisten suhdeluku, ei käytännössä pidä paikkaansa. Ryhmään on buukattu liikaa lapsia, ja hoitajia ei ole riittävästi.


    • yks tätsy

      Voihan sitä aina laittaa toiveen ensisijaisesta ryhmästä, kyllä meillä ainakin huomioidaan vanhempien toiveet mahdollisuuksien mukaan.

      • kaikkikunniaan

        voihan sitä esittää toiveita, mutta pääsääntöisesti sinne laitetaan, missä tilaa on. Mitähän siitäkin tulisi, jos kaikki saisivat valita mihin ryhmään lapsia halutaan. Eikä sitä paitsi joka vuosi ole samanlaiset ryhmät. Jos nyt lukee että on 1-3 vuotiaiden ryhmä ja 1-2 vuotiaiden ryhmä, ei asia välttämättä ole enää näin ensi syksynä. Riippuu ihan minkä ikäisiä lapsia on hoitoon tulossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6734
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4552
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      29
      3496
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      3047
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1915
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1620
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1616
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1543
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1409
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      47
      1350
    Aihe