Aivohalvaus

Vuosi sitten sairastin useita aivoinfarkteja ja molempien puolien raajat halvaantuivat. Nyt kävelen rollaattorin kanssa, noin puoli kikometria kerrallaan ulkonakin paitsi en nyt kun on liukasta ja lunta. Onko vielä mahdollista että kävely paranee kunhan tulee kevät ja pääsee paremmin treenaamaan? Onko kenelläkään tietoa tai kokemusta?
5443
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eilen näin telkusta ohjelman aivohalvauspotilaan kuntoutuksesta ja hyvin paljon näytti olevan merkitystä sillä, että potilas liikkuu säännöllisesti.
Niin, että anna palaa ja nauti liikuntakyvystäsi, se paranee koko ajan. :-)

Äänestä

Se ohjelma oli tosi hyvä minullakin oli joku vuosi sitten lievänä onneksi .,puheenpuuroutuminen,vino hymy ei tainnut muuta olla en muista enää .En tajunnut mistä oli kysymys joten menin vaan kurssille omalla autolla sieltä sitten soitin tkeskukseen jonne menin jouduin odottamaam yli tunnin ennen kuin pääsin lääkäriin.Jos olisin tiennyt mitä oireet ovat olisin hakeutunut suoraan keskussairaalaan ja vielä ambulanssi kyydillä kuten neuvottiin.Onneksi ei mitään vakavampaa tullu kai lievä tulppa mutta minäkin aikailin joten vaara oli olemassa.Nyt siis tiedän nuo oireet ja kuinka täytyy toimia.Sinä aloittaja huomasitko sinä ennakko oireita vai tuliko yllättäin.

Äänestä
  • Mnulla oli TIA kohtauksia tai hyvin pieniä infarkteja muutamn vuoden aikana ennen infarkteja joita lääkäritkään eivät silloin tunnistaneet mutta jäljet näkyivät sitten myöhemmin aivokuvissa.
    Hakeuduin kyllä pikaisesti ambulanssilla sairaalaan mutta jouduin vastaanotolla odottamaan niin kauan ettei voitu enää liuottaa. Puoli viuotta olin sitten sairaalassa.

    Äänestä

Minulla on ollut myös tuollainen pieni tai kaksi pientä aivotapahtumaa niin kuin lääkäri totesi.

Kävely paranee kun teet sitä vaikka pari kertaakin päivässä lyhyitä resissuja. Tuo 500m on oikein sopiva . Minäkin aloitin sillä.

Oikeastaan ei minulla kunto ole noussut mutta kävelen kyllä paremmin kuin heti tapahtuman jälkeen. Kannattaa kuntouttaa itseään vaikka tuntuu että se menee kankkulan kaivoon.
Työelämään minusta ei enää ole kun väsyn myös melko helposti ja sitten tulee juuri nuo huimaus ja kipu oireet

Äänestä

Kovaa harjoittelua vain ajatus voimaa, toivotaan että vinokävelujät olisivat parantavia ei tuhoavia

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko toivoa? kirjoitti:

Vuosi sitten sairastin useita aivoinfarkteja ja molempien puolien raajat halvaantuivat. Nyt kävelen rollaattorin kanssa, noin puoli kikometria kerrallaan ulkonakin paitsi en nyt kun on liukasta ja lunta. Onko vielä mahdollista että kävely paranee kunhan tulee kevät ja pääsee paremmin treenaamaan? Onko kenelläkään tietoa tai kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu