Mä haluisin lähtee Saksaan vaihtariks. Ehtiiköhän enää ens syksyyn? Onko kukaan ollu? Mikä ois paras kaupunki?
Tahtoo Saksaan
5
164
Vastaukset
- kirppukirppu
Hei, ainakin AFS:llä on paikkoja vielä avoinna ensi syksyn lähtöihin, saksankielisistä maista ainakin Itävaltaan ja Sveitsiin olisi ehkä mahdollista vielä päästä. Vai onko maan oltava ehdottomasti Saksa?
- Hippostus
YFU:llakin näyttäisi olevan vielä hakuaika käynnissä ensi vuodelle. Kaupunkia ei vaihto-oppilaana yleensä pysty itse valitsemaan, vaan paikka riippuu siitä missä isäntäperheesi asuu. Itse ainakin mieluummin ottaisin hyvän perheen kuin jonkun tietyn kaupungin. Saksa on hieno ja mielenkiintoinen maa! Olen itse asunut siellä pari vuotta. Toivottavasti pääset lähtemään!
- dtld
SSYL on kai halvin, syksyksi ehtii ehkä.
- Fairytale
joo itekki suosittelen SSYL:lää, halvalla pääsee ja kannattaa äkkiä laittaa hakemus menemään! Ite olin syksyn 2011 Saksassa SSYL:n kautta ja onnistui oikein hyvin :)
- iopiopiop
ite hain just yfun kautta ja pääsin vielä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1783442Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3742186Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii552137- 422018
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321481Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4131129Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1171029- 52936