Mä haluisin lähtee Saksaan vaihtariks. Ehtiiköhän enää ens syksyyn? Onko kukaan ollu? Mikä ois paras kaupunki?
Tahtoo Saksaan
Saksa girl
5224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hei, ainakin AFS:llä on paikkoja vielä avoinna ensi syksyn lähtöihin, saksankielisistä maista ainakin Itävaltaan ja Sveitsiin olisi ehkä mahdollista vielä päästä. Vai onko maan oltava ehdottomasti Saksa?
YFU:llakin näyttäisi olevan vielä hakuaika käynnissä ensi vuodelle. Kaupunkia ei vaihto-oppilaana yleensä pysty itse valitsemaan, vaan paikka riippuu siitä missä isäntäperheesi asuu. Itse ainakin mieluummin ottaisin hyvän perheen kuin jonkun tietyn kaupungin. Saksa on hieno ja mielenkiintoinen maa! Olen itse asunut siellä pari vuotta. Toivottavasti pääset lähtemään!
SSYL on kai halvin, syksyksi ehtii ehkä.
joo itekki suosittelen SSYL:lää, halvalla pääsee ja kannattaa äkkiä laittaa hakemus menemään! Ite olin syksyn 2011 Saksassa SSYL:n kautta ja onnistui oikein hyvin :)
ite hain just yfun kautta ja pääsin vielä.