Narsistiperheet

iso sirkus

Uusi ilmiö tämän vuosituhannen itsekeskeisyyden tyyssijassa ovat kokonaiset narsistiperheet. Narsistiset parit kasvattavat jopa tietoisesti lapsistaan narsistisia. Narsistilapsi saa liioiteltua ihailua vanhemmiltaan ja lapsi kuvittelee kaikkien ihailevan häntä aikuisenakin.

Aikuisena lapsi ei kestä sitä, kun sama ihannointi ei jatku työssä ja ihmissuhteissa.

Narsistiperhe on kuin hovi, jossa on yksi narsisti ja loput narreja.

13

525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei ootte idioottei

      Anteeksi nyt vaan mutta et taida olla ihan terve ja elät kuvitteellisessa narsistimaailmassa. Ei se nyt oikeasti noin mene.

      • noin se meni jo

        mitä sinä turhia anteeklsi pyytelemään. En ole enää terve,.narsistiperher sairastutti.


    • mir88

      kai sulla oli joku joka herätti siihen ettei se oo oikein. joku joka välitti

    • narsu lisääntyy

      Näin ei tietysti saisi sanoa, mutta luonnehäiriöisen perheet ovat sairaita. Ajatellaanpa, että narsu purjehtii näyttävästi avioliiton satamaan. Puoliso on narsistin pariksi sopivaa sorttia eli ei mikään keskiverto. Kyse voi olla läheisriippuvasta, ohutnahkaisesta n:sta. Skitso pari saa, ikävä kyllä, lapsia, joilla ei ei ole suuria mahdollisuuksia kasvaa tasapainoisiksi aikuisiksi. Ongelmaperheiden jälkikasvua seuratessa olen havainnut ainakin vahvoja narsistisia ominaisuuksia, koulukiusaajan uraa, ongelmia lain kanssa, masennusta, päihdeongelmia ja syömishäiriöitä.

      • niitä on paljon

        Narsistisia kokonaisia perheitä on paljon. Koko poppoo terrorisoi kaikkialla yhteiskunnassa.


      • Uskomaton totuus

        Olen huomannut samat "oireet" erään valitettavan hyvin tuntemani öykkäriperheen jälkikasvussa. Lapsista ei ainakaan vielä ole opiskelemaan, eikä elättämään itseään. He elävät kuin älyltään vajaat teinit, vaikka ovat täysi-ikäisiä. Hankkimalla hankkivat vaikeuksia. Juuri mistään eivät selviä ilman äippää ja iskää, jotka kumma kyllä ovat ylpeitä aikuisten lastensa järjettömistä tempauksista. Vanhempien mielestä vikaa on vain viranomaisissa ja muissa ihmisissä. Joskus perhe tuntuu melkeinpä epätodelliselta, vaikka heidät on kauan tuntenut.


    • DeepInside

      Kyllä näitä on. Koko yhteiskuntahan jollain tapaa ihannoi ja tukee kaikkia narsistisia pyrkimyksi. Lapset eliittikouluun - ei meidän lapsille muu kelpaa, meidän lapset ovat eritysiasemassa - joka harrastusseruaan haettaessa kuultu lause aina jonkin vanhemman suusta.

      Jos koti on narsistinen, ihannoin sairaalloisesti menestystä, ulkonäköä yms. niin mihinkäs muuhun ne lapsetkaan sitten oppivat? No joo, poikkeuksia on aina ollut, tai siis oli, vielä 80-luvulle saakka, kun lapset aikuistuttuaan alkoivat vastustamaan vanhempiensa liiallista ns. "porvariutumista", eli valtamuottiin sulautumista, eli siihne normi-perhe -kuvioon sulautumista. Vanhemmat heräsivät sitten hetki sen jäkeen ja alkoivat avoimesti perustamaan mm. uusperheitä.
      Ei nää oikeesti ole niin mustavalkoisia juttuja ollenkaan. Lapsia synytyy ja tehdään mitä monimuotoinsiinpa yhtenäisyyksiin, osa niistä on hyvin narsistisia, osa ei ollenkaan. Kuka sen loppujen lopuksi määrittää, mikä on narsistista ja mikä ei. Se, mikä on väärin ja mikä ei, on paljon helpompi määrittää.

      • narsismihautomo

        Narsistisuus on pitkälle vietyä, sairaalloista itserakkautta ja -ihailua, mutta narsismi on käytöshäiriköintiä yksilöjä ja koko yhteiskuntaa kohtaan.

        Narsismi on tuhoisaa, toisiin kohdistuvaa hyväksikäyttöä, alistamista ja mitätöintiä,
        mutta pelkkä narsitisuus on lähinnä ärsyttävää tai naurettavaa.

        Samassa perheyhteisössä voi muhia molempia ja se tekee heistä omissa silmissään voittamattoman yhteisön, joka kokee oikeuksiinsa mitätöidä kaiken muun.


    • uussukupolvi

      Narsistilapset koulussa.

      Lapsi kiusaa ja saa puolelleen nössöjä perässäkulkijoita. Opettaja nuhtelee, lapsi valehtelee kotona liioitellen opettajan käytöstä mainitsematta mitä itse teki. Kiusaajan äiti säntää koululle haukkumaan ja uhkailemaan opettajaa.

      Lapsi hakee oikeudenmukaisia rajoja ja toivoo, että joku puuttuisi oikealla tavalla. Hän kokee, ettei äiti välitä ja alkaa itsekin uskomaan omaan syyttömyyteensä. Paha aloittaa kierteen, jolle ei ole päätepistettä.

      Lapsi kasvaa ja hän on oppinut kokemmuksesta, ettei huomiota saa muuten kuin pahanilkisyydellä. Hän oppii manipuloimaan ja saa juntit kaverit varastelemaan hänelle kaikkea, hänestä on tullut ilkeä nuori.¨

      Sama hulluus jatkuu kotona, kaikki nuoren teot silotellaan ja poispyyhitään kun väitetään, että syy on aina muissa. Puhelin on ahkerassa käytössä, aina on soitettava sinne ja tänne puhdistaessa nuoren mainetta.

      Lapsi on kamala tapaus. Kokoa ja voimaa uhkuva vaikea tyyppi pelottaa olemuksellaan missä liikkuu nössöjen pikkunappuloiden kanssa.

      Narsisti on syntynyt!

    • Nasrut
    • arjen avaus
    • xxxxxxxx

      Mä olen kertakaikkiaan väsynyt lukemaan näitä juttuja joissa ihmisiä kutsutaan narsisteiksi!
      Ihminen voi olla itsekäs, narsistinen ja vaikka mitä...mutta "oikea" narsismi on sairaus, eikä sillä ole juurikaan tekemista narsistisuuden kanssa...
      Narsisti käyttää häikäilemättä hyväksi toisia ja tekee nimenomaan läheisten elämän helvetilliseksi, narsistista ei myöskään pääse eroon koska hän osaa manipuloida niin taitavasti että lopulta "uhri" kuvittelee olevansa itse syyllinen tilanteeseen.
      Muutama hyvä kommentti tässä ketjussa mutta narsismi ei ole mikään muotijuttu vaan vakava asia heille jotka sellaisen kanssa suhteessa elävät!

    • tunnevaurioitetut

      Psykopaatit eivät ole sairaita, niillä on pimeä äiti, joka on saanut aikaan heissä luonnevian. olenkin alkanut katsomaan narsistien äitejä uusin silmin. Jokaisen narsistin perhetaustassa on jotain pimeää salattavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      172
      11524
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      50
      6489
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      86
      4775
    4. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      64
      4567
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      83
      4515
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4082
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      97
      3833
    8. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      86
      3514
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      162
      3381
    10. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      18
      3366
    Aihe