Miten toimii Skoda Octavian neliveto. Kaveri osti kovasti kehui mutta minua ihmetyttää miten sillä pääsee maastossa kon maavara on joa normaalia pienempi ....eihän se nelivet mitään pelasta jos pohjasta on kiinni...? Ja automyyjä oli väittänyt että alusta on sama...siis identtinen A6 kanssa....minä olen kyllä tässäkin asiassa eri mieltä...ei todellakaan ole....kertokaa jos paremmin tiedätte...
Skodan neliveto
52
7706
Vastaukset
- näinhän se on
Matalamaavarainen neliveto on esim. lumisessa maastoossa paljon huonompi kuin kaksivetoinen korkealla maavaralla oleva lumiketjuilla varustettu auto. Ketjut heittää autoon muutamassa minuutissa. Suomessa niitä ei ole totuttu käyttämään. Euroopassa ne on jopa pakollinen varuste joillakin tieosuuksilla jos ei ole talvirenkaita käytössä.
Tuollaisesta nelivedosta on eniten hyötyä liukkailla normiteillä kiihdyttäessa, eipä juuri muualla. - Octavia ei maasturi
Ketjuilla ajat 40 km/h. Riittää mökkitielle, muualla olet tien tukkona. Osta Yeti, jos haluat maasturin.
- Katumaasturi
Yetissä ei ole muuta maasturista kuin ulkonäkö. Edullisin maasturi on vähän käytetty Lada Niva.
- Valinnanvaraa on
Jos ostaa uutta Octaviaa, voi maavaran valita tilaushetkellä: normaali, korotettu, matala. Etuvetoonkin.
Korotetun maavaran mukana tulee paksu pelti koko etupään alle, jolloin ei ala pahvit roikkumaan pitkin tietä niin kuin monissa muissa merkeissä ja malleissa jos ja kun ajaa jonkin risteyksessä olevan auranvallin yli. Korotettu maavara ja etupään pohjapelti on niitä järkevimpiä lisävarusteita Suomen talven takia vaikka olisi muuten normaali etuveto. Myyjä Itä-Suomessa suositteli eikä maksa kuin reilut 200 eur koko paketti uuden auton mukana.
Simply Clever pitää paikkansa tässäkin.- slobodan-homovits
Siellä voi valita mm. nelivetoon alennetun maavaran. Kyllä kelpaa mennä maastoon.
Simply Stupid
- Kaksi eri asiaa
Ei sinua mitään ole huijattu. Kai ymmärrät, että neliveto ja maastokelpoisuus ovat kaksi eri asiaa. Onhan paljon muitakin autoja joissa on neljä vetävää pyörää, vaan eipä esim. Audin A6-mallillakaan kannata maastoon lähteä.
Oikeissa maastoautoissa on jatkuva neliveto, ja ryömintävaihde ja korkea maavara. Tosin aika harvalla sellaiselle on todellista käyttöä. - Skodisti....
Kuka oikeasti tarvitsee mitään maasto-ominaisuuksia ? Neliveto itsessään tekee talviautoilusta nautintoa kaksivetoiseen verrattuna, riippumatta siitä mikä nelivedon muoto autossa on. Maastoajoon on sitten ihan eri ajoneuvot olemassa....
Skodan neliveto toimii talvella hyvin.- etuveto riittää
väitän silti että ko kaveri harrastaa metsästystä ja väittää että Skodalla pääsee n. 60 cm hangessa eteenpäin....jos maavara on 25 cm niin miten se on mahdollista?
Myös äkkinäisen kuskin käsissä nämä etuveto nelivedot eli veto takapyöriin tulee vain kun etuset sutii...aina nelivedossa veto on koko ajan ...entä kun auto lähtee sivuluisuun ja järjestelmä kytkee luisussa nelivedon...arvaa minne sitten mennään...normaali autoilija joka ajaa pääteillä ja kaupungissa ei näitä feikki nelivetoja kyllä tarvitse....ja yli puolet vuodessa on tiet kuivia ja jopa sulia...mihin silloin nelivetoa tarvitaan....? Turhaa maksaa lisähintaa laitteesta jota et tarvitse....en keksi mitään syytä mihin minä tarvitsisin... - ei tarvita missään
mitä tarkoitat että toimii hyvin...eikö pelkkä etuveto riitä? Todella kurjia kelejä on Suomessa n. 10 pv per vuosi....melkein muuten on tiet sulia ja metsään ei Skodalla ole mitään asiaa..ei edes auraamattomalle metsätielle...missä nelivetoa tarvitaan...ja eikä se vie polttoainetta enemmän...onko tämä sama juttu kuin sumarit keskellä päivää...siis tämä 4W.....tai karvanopat....?
- Skodisti....
ei tarvita missään kirjoitti:
mitä tarkoitat että toimii hyvin...eikö pelkkä etuveto riitä? Todella kurjia kelejä on Suomessa n. 10 pv per vuosi....melkein muuten on tiet sulia ja metsään ei Skodalla ole mitään asiaa..ei edes auraamattomalle metsätielle...missä nelivetoa tarvitaan...ja eikä se vie polttoainetta enemmän...onko tämä sama juttu kuin sumarit keskellä päivää...siis tämä 4W.....tai karvanopat....?
Kirjoituksestasi voisi päätellä että et ole nelivedolla ajanut.....totta kai kaksivetoisellakin pärjää, mutta nelivetoisella huomattavasti paremmin ja sujuvammin.
Kai sitä pärjäisi ilman ohjaustehostinta, keskuslukitusta, automaattivaihteistoa sun muitakin, mutta on se autoilu vaan niin paljon mukavampaa kun on kunnon vermeet. - Köyhä autoilija
Skodisti.... kirjoitti:
Kirjoituksestasi voisi päätellä että et ole nelivedolla ajanut.....totta kai kaksivetoisellakin pärjää, mutta nelivetoisella huomattavasti paremmin ja sujuvammin.
Kai sitä pärjäisi ilman ohjaustehostinta, keskuslukitusta, automaattivaihteistoa sun muitakin, mutta on se autoilu vaan niin paljon mukavampaa kun on kunnon vermeet.Kun vielä löytyisikin auto ilman mainittuja härpäkkeitä. Sellaisen uskaltaisi ostaa, ilman pelkoa suurista korkaamolaskuista.
- suosittelen
Köyhä autoilija kirjoitti:
Kun vielä löytyisikin auto ilman mainittuja härpäkkeitä. Sellaisen uskaltaisi ostaa, ilman pelkoa suurista korkaamolaskuista.
Osta nissan qashkai !
Yksinkertainen ja hyvä käyttöauto
Etsin itselleni käyttöautoa ja toi QQ oli oikestaan ainut järkevä vaihtoehto. - sitäsuntätä
etuveto riittää kirjoitti:
väitän silti että ko kaveri harrastaa metsästystä ja väittää että Skodalla pääsee n. 60 cm hangessa eteenpäin....jos maavara on 25 cm niin miten se on mahdollista?
Myös äkkinäisen kuskin käsissä nämä etuveto nelivedot eli veto takapyöriin tulee vain kun etuset sutii...aina nelivedossa veto on koko ajan ...entä kun auto lähtee sivuluisuun ja järjestelmä kytkee luisussa nelivedon...arvaa minne sitten mennään...normaali autoilija joka ajaa pääteillä ja kaupungissa ei näitä feikki nelivetoja kyllä tarvitse....ja yli puolet vuodessa on tiet kuivia ja jopa sulia...mihin silloin nelivetoa tarvitaan....? Turhaa maksaa lisähintaa laitteesta jota et tarvitse....en keksi mitään syytä mihin minä tarvitsisin...Se sun kaveri värittää aika paljon tarinaansa. Älä usko ihan kaikkea.
- hyvä peli
etuveto riittää kirjoitti:
väitän silti että ko kaveri harrastaa metsästystä ja väittää että Skodalla pääsee n. 60 cm hangessa eteenpäin....jos maavara on 25 cm niin miten se on mahdollista?
Myös äkkinäisen kuskin käsissä nämä etuveto nelivedot eli veto takapyöriin tulee vain kun etuset sutii...aina nelivedossa veto on koko ajan ...entä kun auto lähtee sivuluisuun ja järjestelmä kytkee luisussa nelivedon...arvaa minne sitten mennään...normaali autoilija joka ajaa pääteillä ja kaupungissa ei näitä feikki nelivetoja kyllä tarvitse....ja yli puolet vuodessa on tiet kuivia ja jopa sulia...mihin silloin nelivetoa tarvitaan....? Turhaa maksaa lisähintaa laitteesta jota et tarvitse....en keksi mitään syytä mihin minä tarvitsisin...Ei sun ole pakko ostaa nelivetoa jos et tarvi sellaista.
- kuten ilmastointi
Skodisti.... kirjoitti:
Kirjoituksestasi voisi päätellä että et ole nelivedolla ajanut.....totta kai kaksivetoisellakin pärjää, mutta nelivetoisella huomattavasti paremmin ja sujuvammin.
Kai sitä pärjäisi ilman ohjaustehostinta, keskuslukitusta, automaattivaihteistoa sun muitakin, mutta on se autoilu vaan niin paljon mukavampaa kun on kunnon vermeet.Neliveto on niitä ominaisuuksia, joista ei halua luopua kun siihen keran tottuu. Kuinka moni haluaisi enää autonsa ilman ilmastoinita? 10 vuotta sitten vielä moni jäärä keuhkosi että ilmastointia tarvii vain parina päivänä vuodessa.
- 2wheeldrive
kuten ilmastointi kirjoitti:
Neliveto on niitä ominaisuuksia, joista ei halua luopua kun siihen keran tottuu. Kuinka moni haluaisi enää autonsa ilman ilmastoinita? 10 vuotta sitten vielä moni jäärä keuhkosi että ilmastointia tarvii vain parina päivänä vuodessa.
Ilmastointia tosiaan tarvitaan vain parina päivänä vuodessa, mutta kun se on kaikissa autoissa vakiona, niin sitä ei voi ostotilanteessa ruksia pois varustelistalta. Neliveto taas ei koskaan tule vakioksi kaikkiin autohin.
- audisti1
sama pohjalevy octaviassa kuin A6 vm 1997! ja audissa jatkuva neliveto aina kun taasen skoudassa satunnaisesti.
- rs2000 vm 92
Skoda octavian nelikko ei ole mikään maastoauto,kai sä nyt sen ihan autoa katsomal tajuat.Kuten ei ole mun subaru legacykään.Eikä nelikko ocussa ole mikään normaalia pienempi maavara,jollei sitä reilusti madallettu.Ja ainakin iän ikunen alle 13 cm maavaran subarulla pääsee nastojen kans lähes sinne minne uskaltaa ajaa(siis auton puskureita ym säätäen)pehmeässä lumessa on ajettu ihan ikkunaan asti tulevas lumes
- Hehee..
Eiks se perinteisesti toimi niin että kaikkien neljän oven rakosista vetää..
- Oikea auto alle 4x4
Ei ole neliveto. Ei ole maanvaraa. Osta subaru xv on auto ja neliveto JA MAANV ARAA! sen jälkeen voit lopettaa kitinän. vag ei tee nelivetoisia on vain haldex ns pilipali muka nelivetoja. Subaru osaa.
- volvo xc
Melkoisen karu vekotin oli tuo subaru kun kävin koeajolla,melukin suorastaan hirveä.
- sitäsuntätä
Se on tuossa autossa todellakin niin että tuolla maavaralla et pääse yhtään pidemmälle auraamattomalla tiellä kuin samalla autolla etuvetoisenakaan.
Toki siitä nelivedosta on sitten paljon hyötyä kiihdytyksissä ja vakauttaahan se autoa.
Se vaan kannattaa näissä henkilöautoissa muistaa että niillä ei todellakaan ole asiaa juuri minkäänlaiseen "maastoon" tai auraamattomalle mökkitielle.
Pohjasta ovat kiinni.
Tuossa joku aiemmin kirjoitti että joku oli ajanut Yetillä 60 cm:n hangessa. Nämä tällaiset heitot kannattaa laittaa palturin puhumisen piikkiin. Puuterilumessa saattaa mennä juuri ja juuri 25 sentin hangessa. Suojalumessa ei sitäkään.
Samaten kannattaa muistaa ennenkuin edes kuvittelee että näillä nelivetoisilla henkilöautoilla mihinkään pääsee että jos (kun) nelivedossa ei ole minkäänlaisia lukkoja niin useimmiten matka tyssää viimeistään kääntymiseen ahtaassa paikassa. Tulee ns ristiriipunta ja se on sitten siinä ja työnty- tai hinausapua tarvitaan.
Samaten näissä nelivetoisissa henkilöautoissa on rengasleveys usein niin järjetön että talvella hangessa matka tyssää tosi helposti.
Mutta siis ihan normaali tieliikenteessä on kyllä erinomainen apu. Varsinkin talvella. - sitäsuntätä
sitäsuntätä kirjoitti:
Se on tuossa autossa todellakin niin että tuolla maavaralla et pääse yhtään pidemmälle auraamattomalla tiellä kuin samalla autolla etuvetoisenakaan.
Toki siitä nelivedosta on sitten paljon hyötyä kiihdytyksissä ja vakauttaahan se autoa.
Se vaan kannattaa näissä henkilöautoissa muistaa että niillä ei todellakaan ole asiaa juuri minkäänlaiseen "maastoon" tai auraamattomalle mökkitielle.
Pohjasta ovat kiinni.
Tuossa joku aiemmin kirjoitti että joku oli ajanut Yetillä 60 cm:n hangessa. Nämä tällaiset heitot kannattaa laittaa palturin puhumisen piikkiin. Puuterilumessa saattaa mennä juuri ja juuri 25 sentin hangessa. Suojalumessa ei sitäkään.
Samaten kannattaa muistaa ennenkuin edes kuvittelee että näillä nelivetoisilla henkilöautoilla mihinkään pääsee että jos (kun) nelivedossa ei ole minkäänlaisia lukkoja niin useimmiten matka tyssää viimeistään kääntymiseen ahtaassa paikassa. Tulee ns ristiriipunta ja se on sitten siinä ja työnty- tai hinausapua tarvitaan.
Samaten näissä nelivetoisissa henkilöautoissa on rengasleveys usein niin järjetön että talvella hangessa matka tyssää tosi helposti.
Mutta siis ihan normaali tieliikenteessä on kyllä erinomainen apu. Varsinkin talvella.siis tämä viesti oli tarkoitettu Skoda Octavialle
- ei v sentää
sitäsuntätä kirjoitti:
Se on tuossa autossa todellakin niin että tuolla maavaralla et pääse yhtään pidemmälle auraamattomalla tiellä kuin samalla autolla etuvetoisenakaan.
Toki siitä nelivedosta on sitten paljon hyötyä kiihdytyksissä ja vakauttaahan se autoa.
Se vaan kannattaa näissä henkilöautoissa muistaa että niillä ei todellakaan ole asiaa juuri minkäänlaiseen "maastoon" tai auraamattomalle mökkitielle.
Pohjasta ovat kiinni.
Tuossa joku aiemmin kirjoitti että joku oli ajanut Yetillä 60 cm:n hangessa. Nämä tällaiset heitot kannattaa laittaa palturin puhumisen piikkiin. Puuterilumessa saattaa mennä juuri ja juuri 25 sentin hangessa. Suojalumessa ei sitäkään.
Samaten kannattaa muistaa ennenkuin edes kuvittelee että näillä nelivetoisilla henkilöautoilla mihinkään pääsee että jos (kun) nelivedossa ei ole minkäänlaisia lukkoja niin useimmiten matka tyssää viimeistään kääntymiseen ahtaassa paikassa. Tulee ns ristiriipunta ja se on sitten siinä ja työnty- tai hinausapua tarvitaan.
Samaten näissä nelivetoisissa henkilöautoissa on rengasleveys usein niin järjetön että talvella hangessa matka tyssää tosi helposti.
Mutta siis ihan normaali tieliikenteessä on kyllä erinomainen apu. Varsinkin talvella."Se on tuossa autossa todellakin niin että tuolla maavaralla et pääse yhtään pidemmälle auraamattomalla tiellä kuin samalla autolla etuvetoisenakaan.
Toki siitä nelivedosta on sitten paljon hyötyä kiihdytyksissä ja vakauttaahan se autoa."
Ai sä sitte väität, että etuveto menee lumessa yhtä hyvin kun neliveto vai? ? Miten sä sen perustelet uskottavasti?
Oletko sä koskaan ajanut edes autolla? ? =)
Taas nää tietoviisaat äänessä.. - Sitäsuntätä
ei v sentää kirjoitti:
"Se on tuossa autossa todellakin niin että tuolla maavaralla et pääse yhtään pidemmälle auraamattomalla tiellä kuin samalla autolla etuvetoisenakaan.
Toki siitä nelivedosta on sitten paljon hyötyä kiihdytyksissä ja vakauttaahan se autoa."
Ai sä sitte väität, että etuveto menee lumessa yhtä hyvin kun neliveto vai? ? Miten sä sen perustelet uskottavasti?
Oletko sä koskaan ajanut edes autolla? ? =)
Taas nää tietoviisaat äänessä..Aika paljon on tullut ajettua autoilla. Ja jos et ymmärtänyt kirjoitustani niin tarkennan nyt vielä. Puhutaan siis edelleen tällaisesta henkilöautotyyppisestä nelivedosta, vaikkapa octaviasta jossa tuo maavara on melkoisen onneton. Se jää siis edelleen ja vain ja ainoastaan kiinni pohjasta kun mennään vähän lumisempaa tietä. Jos nyt lunta on vaikkapa tuommoiset 25 senttiä ja hieman kosteampaa niin se menee juuri niin pitkälle kuin vauhtia on alussa ollut ja istahtaa siihen. Ehkäpä auton mitan mutta todennäköisesti puoli auton mittaa. Ja se ei tuolla maavaralla mene vaikkapa tuossa lumessa yhtään pidemmälle oli sitten nelkku tai ei.
Joissain olosuhteissa, vaikkapa puuterilumessa se tosin saattaa mennä nelivetoisena kenties hieman pidemmälle kuin etuvetoinen vastaava mutta ei paljoakaan. Toki sitten mäennousussa tuo neliveto auttaa ratkaisevasti mutta jälleen kerran törmätään tuohon maavaraan.
Joten näillä maavaroilla varustetuilla autoilla oppii kyllä aika nopeasti ettei se neliveto juurikaan pelasta jos hankea on edessä. - renkaista kiinni
sitäsuntätä kirjoitti:
Se on tuossa autossa todellakin niin että tuolla maavaralla et pääse yhtään pidemmälle auraamattomalla tiellä kuin samalla autolla etuvetoisenakaan.
Toki siitä nelivedosta on sitten paljon hyötyä kiihdytyksissä ja vakauttaahan se autoa.
Se vaan kannattaa näissä henkilöautoissa muistaa että niillä ei todellakaan ole asiaa juuri minkäänlaiseen "maastoon" tai auraamattomalle mökkitielle.
Pohjasta ovat kiinni.
Tuossa joku aiemmin kirjoitti että joku oli ajanut Yetillä 60 cm:n hangessa. Nämä tällaiset heitot kannattaa laittaa palturin puhumisen piikkiin. Puuterilumessa saattaa mennä juuri ja juuri 25 sentin hangessa. Suojalumessa ei sitäkään.
Samaten kannattaa muistaa ennenkuin edes kuvittelee että näillä nelivetoisilla henkilöautoilla mihinkään pääsee että jos (kun) nelivedossa ei ole minkäänlaisia lukkoja niin useimmiten matka tyssää viimeistään kääntymiseen ahtaassa paikassa. Tulee ns ristiriipunta ja se on sitten siinä ja työnty- tai hinausapua tarvitaan.
Samaten näissä nelivetoisissa henkilöautoissa on rengasleveys usein niin järjetön että talvella hangessa matka tyssää tosi helposti.
Mutta siis ihan normaali tieliikenteessä on kyllä erinomainen apu. Varsinkin talvella.Nelivedon meno hyytyy yleensä siihen ettei nämä tavalliset henkilöauton renkaat pidä huonolla alustalla. Ihnan sama kuinka hienosti voima välittyy renkaille, jos renkaassa ei riitä pito auton liikutteluun.
Neliveto on kuitenkin neljä kertaa parempi etenemään kuin vajaavetoinen.
- jarrupyörä
Sitäsuntätä1.2.2013 13:36
"Aika paljon on tullut ajettua autoilla. Ja jos et ymmärtänyt kirjoitustani niin tarkennan nyt vielä........"
Ihme selittäjä olet. Ihan samanlainen jäärä kuin ne
-70 -80 lukujen apostolit jotka väittivät ettei neliveto traktoria
kenenkään kannata ostaa kun siitä nelivedosta ei ole mitään
hyötyä.
No, tänään 99% uusista traktoreista on nelivetoja.
Autovalmistajista BMW ilmoittaa jo puolet myydyistä autoistaan
olevan nelivetoja.
Maailma muuttuu, mutta hitaasti.
Pyörä joka ei vedä, jarruttaa, sanoivat Fiat miehet -60 luvulla
ja olivat oikeassa.- sitäsuntätä
Luulin että asia sinulle jo avautui mutta ei nähtävästi. Kunhan nyt pääset joskus ajelemaan erilaisia ja erityyppisiä autoja ja sitten joskus vielä nelivetoakin niin silloin huomaat asian laidan.
Ja eihän minulla mitään nelivetoa vastaan ole. Tuskin silloin en nelivetoista omistaisi. Muista nyt että puhutaan OLEMATTOMALLA maavaralla olevista nelivetoisista henkilöautoista ja juuri tämä tekee niiden liikkumisen lumella hyvin hyvin rajalliseksi. Lumisella tiellä ei siis tarkoiteta ihan normaalia tieliikenteessä olevaa tietä, siellähän menee kelistä riippumatta ihan millä vaan. Puhutaan siis tyypillisestä auraamattomasta metsäautotiestä jossapa lunta on tuo reilu parikymmentäsenttiä.
Ja jos noista traktoreista puhutaan niin en nyt ihan ymmärtänyt asiayhteyttä.
Ja jos BMW myy puolet autoistaan nelivetoisina niin hyvä niin. On se neliveto sen verran hyvä asia. Mutta ihan samat lainalaisuudet näitä kenties vielä olemattomammalla maavaroilla olevista bemareista istahtaa hankeen metsäautotiella kuin skodakin. Oli sitten neliveto tai etuveto.
Ja kuten jo sanoin niin itsellä on neliveto. Suosittelen sitä tietenkin muille kunhan autossa vain on riittävästi maavaraa. Toki sen sitten jokainen itse päättää onko siitä etua vai ei.
Tämä nyt vain muistutuksena sellaisille henkilöille jotka kuvittelevat että neliveto nykypäivän matalalla maavaralla olevalle henkilöautolle tekisi sitä juurikaan "maastokelpoisemmaksi" kuin sama auto etuvetoisena. Ihan vaan ettei tulisi pettymyksiä. - 17+9
sitäsuntätä kirjoitti:
Luulin että asia sinulle jo avautui mutta ei nähtävästi. Kunhan nyt pääset joskus ajelemaan erilaisia ja erityyppisiä autoja ja sitten joskus vielä nelivetoakin niin silloin huomaat asian laidan.
Ja eihän minulla mitään nelivetoa vastaan ole. Tuskin silloin en nelivetoista omistaisi. Muista nyt että puhutaan OLEMATTOMALLA maavaralla olevista nelivetoisista henkilöautoista ja juuri tämä tekee niiden liikkumisen lumella hyvin hyvin rajalliseksi. Lumisella tiellä ei siis tarkoiteta ihan normaalia tieliikenteessä olevaa tietä, siellähän menee kelistä riippumatta ihan millä vaan. Puhutaan siis tyypillisestä auraamattomasta metsäautotiestä jossapa lunta on tuo reilu parikymmentäsenttiä.
Ja jos noista traktoreista puhutaan niin en nyt ihan ymmärtänyt asiayhteyttä.
Ja jos BMW myy puolet autoistaan nelivetoisina niin hyvä niin. On se neliveto sen verran hyvä asia. Mutta ihan samat lainalaisuudet näitä kenties vielä olemattomammalla maavaroilla olevista bemareista istahtaa hankeen metsäautotiella kuin skodakin. Oli sitten neliveto tai etuveto.
Ja kuten jo sanoin niin itsellä on neliveto. Suosittelen sitä tietenkin muille kunhan autossa vain on riittävästi maavaraa. Toki sen sitten jokainen itse päättää onko siitä etua vai ei.
Tämä nyt vain muistutuksena sellaisille henkilöille jotka kuvittelevat että neliveto nykypäivän matalalla maavaralla olevalle henkilöautolle tekisi sitä juurikaan "maastokelpoisemmaksi" kuin sama auto etuvetoisena. Ihan vaan ettei tulisi pettymyksiä.Mikä on se olematon maavara? Onko silloin kyseessä joku madalletulla alustalla oleva auto? Silloinkin se maavara on vähintään 8cm, jos alusta muutoskatsastettu.
Jos kyse vakioalustalla olevasta autosta, silloin voisi ehkä paremminkin puhua normaalilla maavaralla olevasta autosta.
Tuossa linkissä on video normaalilla maavaralla olevasta autosta. Liekkö sitten etu- vai neliveto, ei voi tietää, nehän kuulemma kulkevat yhtä huonosti jos pohjasta ottaa kiinni.
https://www.youtube.com/watch?v=5YWzxbDt9o8 - 4x4
sitäsuntätä kirjoitti:
Luulin että asia sinulle jo avautui mutta ei nähtävästi. Kunhan nyt pääset joskus ajelemaan erilaisia ja erityyppisiä autoja ja sitten joskus vielä nelivetoakin niin silloin huomaat asian laidan.
Ja eihän minulla mitään nelivetoa vastaan ole. Tuskin silloin en nelivetoista omistaisi. Muista nyt että puhutaan OLEMATTOMALLA maavaralla olevista nelivetoisista henkilöautoista ja juuri tämä tekee niiden liikkumisen lumella hyvin hyvin rajalliseksi. Lumisella tiellä ei siis tarkoiteta ihan normaalia tieliikenteessä olevaa tietä, siellähän menee kelistä riippumatta ihan millä vaan. Puhutaan siis tyypillisestä auraamattomasta metsäautotiestä jossapa lunta on tuo reilu parikymmentäsenttiä.
Ja jos noista traktoreista puhutaan niin en nyt ihan ymmärtänyt asiayhteyttä.
Ja jos BMW myy puolet autoistaan nelivetoisina niin hyvä niin. On se neliveto sen verran hyvä asia. Mutta ihan samat lainalaisuudet näitä kenties vielä olemattomammalla maavaroilla olevista bemareista istahtaa hankeen metsäautotiella kuin skodakin. Oli sitten neliveto tai etuveto.
Ja kuten jo sanoin niin itsellä on neliveto. Suosittelen sitä tietenkin muille kunhan autossa vain on riittävästi maavaraa. Toki sen sitten jokainen itse päättää onko siitä etua vai ei.
Tämä nyt vain muistutuksena sellaisille henkilöille jotka kuvittelevat että neliveto nykypäivän matalalla maavaralla olevalle henkilöautolle tekisi sitä juurikaan "maastokelpoisemmaksi" kuin sama auto etuvetoisena. Ihan vaan ettei tulisi pettymyksiä.Kivahan se olisi kaikkien ostaa maasturi niin kuin Amerikassa. Se on vaan rahan tuhlausta. Maasturi kuluttaa 3-6 litraa enemmän polttoainetta kuin iso neliveto henkilö-auto. Suuren ilmanvastuksen ja painon takia. Minä sijoitan ainakin ennemmin kiinteistöihin. Kyllä neliveto farmarilla saa ajaa huolettomasti ajaa huonollakin kelillä. Saa tosissaaa yrittää että saa jäämään kiinni.
- kv-asiantuntija.
4x4 kirjoitti:
Kivahan se olisi kaikkien ostaa maasturi niin kuin Amerikassa. Se on vaan rahan tuhlausta. Maasturi kuluttaa 3-6 litraa enemmän polttoainetta kuin iso neliveto henkilö-auto. Suuren ilmanvastuksen ja painon takia. Minä sijoitan ainakin ennemmin kiinteistöihin. Kyllä neliveto farmarilla saa ajaa huolettomasti ajaa huonollakin kelillä. Saa tosissaaa yrittää että saa jäämään kiinni.
"4x4" Maasturi kuluttaa 3-6ltr enemmän sijoitat erotuksen kiinteistöihin? Taidat ajella melko paljon tai sitten ne sun kiinteistöt on kunnon mörskiä mihin olet erotuksen laittanut.
- Anonyymi
sitäsuntätä kirjoitti:
Luulin että asia sinulle jo avautui mutta ei nähtävästi. Kunhan nyt pääset joskus ajelemaan erilaisia ja erityyppisiä autoja ja sitten joskus vielä nelivetoakin niin silloin huomaat asian laidan.
Ja eihän minulla mitään nelivetoa vastaan ole. Tuskin silloin en nelivetoista omistaisi. Muista nyt että puhutaan OLEMATTOMALLA maavaralla olevista nelivetoisista henkilöautoista ja juuri tämä tekee niiden liikkumisen lumella hyvin hyvin rajalliseksi. Lumisella tiellä ei siis tarkoiteta ihan normaalia tieliikenteessä olevaa tietä, siellähän menee kelistä riippumatta ihan millä vaan. Puhutaan siis tyypillisestä auraamattomasta metsäautotiestä jossapa lunta on tuo reilu parikymmentäsenttiä.
Ja jos noista traktoreista puhutaan niin en nyt ihan ymmärtänyt asiayhteyttä.
Ja jos BMW myy puolet autoistaan nelivetoisina niin hyvä niin. On se neliveto sen verran hyvä asia. Mutta ihan samat lainalaisuudet näitä kenties vielä olemattomammalla maavaroilla olevista bemareista istahtaa hankeen metsäautotiella kuin skodakin. Oli sitten neliveto tai etuveto.
Ja kuten jo sanoin niin itsellä on neliveto. Suosittelen sitä tietenkin muille kunhan autossa vain on riittävästi maavaraa. Toki sen sitten jokainen itse päättää onko siitä etua vai ei.
Tämä nyt vain muistutuksena sellaisille henkilöille jotka kuvittelevat että neliveto nykypäivän matalalla maavaralla olevalle henkilöautolle tekisi sitä juurikaan "maastokelpoisemmaksi" kuin sama auto etuvetoisena. Ihan vaan ettei tulisi pettymyksiä.Skodan neliveto on hyvä, olen nähnyt sen käytännössä kun jäin etuvetoisella ketjuin varustetulla autolla kiinni. Skoda superb neliveto farmari meni kuin menikin rinteen ylös pakkaantuneessa lumessa. Ei kyllä ekalla kerralla vaan joutui yrittämään muutaman kerran kun jäi pohjasta kiinni jäiseen lumeen. kytki manuaali vaihteen päälle (automaatti) ja sitten meni. Niitä jälkiä pitkin pääsin vaivoin rinteen ylös lumiketjuin varustetulla autolla.
- Anonyymi
17+9 kirjoitti:
Mikä on se olematon maavara? Onko silloin kyseessä joku madalletulla alustalla oleva auto? Silloinkin se maavara on vähintään 8cm, jos alusta muutoskatsastettu.
Jos kyse vakioalustalla olevasta autosta, silloin voisi ehkä paremminkin puhua normaalilla maavaralla olevasta autosta.
Tuossa linkissä on video normaalilla maavaralla olevasta autosta. Liekkö sitten etu- vai neliveto, ei voi tietää, nehän kuulemma kulkevat yhtä huonosti jos pohjasta ottaa kiinni.
https://www.youtube.com/watch?v=5YWzxbDt9o8Maavara on olematon jos se on slle 25cm. Tuo 25cm riittä vain huonosti auratuille teille. Maastoon tuollaisella ei voi mennä.
- saa ajaa tiellä
Ei kai se sitä taroita että ei sasi ajaa teitä pitkin, vaan pitäisi mennä maastoon jos on neliveto. Neliveto on erittäin suureksi avuksi kun lähtee liukkaasta risteyksestä liikkeille yms.
- lumentyönnin
sitäsuntätä1.2.2013 14:49
"Luulin että asia sinulle jo avautui mutta ei nähtävästi."
Sinulle itselle tuntuu nyt olevan neliveto asia täysin
pimeää aluetta.
Aivan kuten neliveto traktori myös neliveto auto kulkee
lumessa paremmin kuin vastaavalla tai jopa pienemmällä
maavaralla oleva kaksi pyörävetoinen traktori tai auto.
Sinun on ihan turha selitellä.
Jos sinun huuhaa teoria pitäisi paikkansa niin puutavaran
metsäkuljetuksissa käytettävissä kuormatraktoreissa
tarvittaisiin vain yksi vetävä akseli.
Koska sinun teorian mukaan samanlaisella maavaralla
varustettu kaksipyörä vetoinen kulkee yhtä hyvin lumessa
kuin neliveto.
Mitä vähemmin on vetäviä pyöriä, niin sitä enemmän
on jarruttavia pyöriä ja vähäiset vetävät pyörät jauhavat
lumessa yhä syvemmälle.
Sitä paitsi tuossa Skodassa on lumiaura edessä
että sillä voi tasoitella mökkitien kinoksia maavaraa vastaavaksi.
www.youtube.com/watch?v=z77D9v2u5vE- sitäsuntätä
No t-a-v-a-t-a-a-n asia nyt sinulle jos se kolmannella kerralla menisi sitten perille.
Aloitetaan nyt alusta eli henkilöautolla jossa on neliveto ja MITÄTÖN maavara, otetaan nyt esimerkiksi vaikkapa octavia. Toki niitä on monia vastaavia muitakin. Siinä on ihan hyvä neliveto. Mutta tuon onnettoman maavaran takia sillä on turha lähteä leikkimään maastoautoa auraamattomille metsäautoteille. Siinä ne rinnan seisoisivat sekä nelivetoinen että etuvetoinen. Se kun on heti kättelyssä mahasta kiinni niin siinä on.
Toki traktoreissa ja muissakin härveleissä joilla oikeasti tarvii edetä on neliveto. Miksei olisi? Ja jos nyt hieman ajattelet niin huomaat että noissa traktoreissakin on maavara enemmän kuin se 11 cm...
Toki jos sinä koskaan olisit ollut tekemisissä saati ajamassa nelivetoa niin mekin tässä keskustelussa kanssasi varmaan mietiskelisimme hieman toisenlaisia asioita nelivedosta ja sen ominaisuuksista.
Onkos sinun mielestä p...aringin pyörittäminen vaaksan syvyisessä lumessa jotenkin epätavallista ja äärimmäisiä ominaisuuksia vaativa?
Mutta ei siinä mitään, kyllä sinussa ainesta vielä voi olla nelivetokuskiksi. Sen verran kokeneempana ja tietävämpänä sinua opastan että tuolla tietämyksellä ja asenteella kannattaa vielä pitkään olla kuuntelijan roolissa ja lopettaa jankkaaminen. Jostain kumman syystä, kuten varmaan sen itsekin mielessäsi tunnet, täällä on monellakin kummallinen käsitys leikkiä tai kuvitella olevansa jonkinlainen käsitys asioista joista ei ole tuon taivaallisen kokemusta tai käsitystä. - tajuat yksinäsi
sitäsuntätä kirjoitti:
No t-a-v-a-t-a-a-n asia nyt sinulle jos se kolmannella kerralla menisi sitten perille.
Aloitetaan nyt alusta eli henkilöautolla jossa on neliveto ja MITÄTÖN maavara, otetaan nyt esimerkiksi vaikkapa octavia. Toki niitä on monia vastaavia muitakin. Siinä on ihan hyvä neliveto. Mutta tuon onnettoman maavaran takia sillä on turha lähteä leikkimään maastoautoa auraamattomille metsäautoteille. Siinä ne rinnan seisoisivat sekä nelivetoinen että etuvetoinen. Se kun on heti kättelyssä mahasta kiinni niin siinä on.
Toki traktoreissa ja muissakin härveleissä joilla oikeasti tarvii edetä on neliveto. Miksei olisi? Ja jos nyt hieman ajattelet niin huomaat että noissa traktoreissakin on maavara enemmän kuin se 11 cm...
Toki jos sinä koskaan olisit ollut tekemisissä saati ajamassa nelivetoa niin mekin tässä keskustelussa kanssasi varmaan mietiskelisimme hieman toisenlaisia asioita nelivedosta ja sen ominaisuuksista.
Onkos sinun mielestä p...aringin pyörittäminen vaaksan syvyisessä lumessa jotenkin epätavallista ja äärimmäisiä ominaisuuksia vaativa?
Mutta ei siinä mitään, kyllä sinussa ainesta vielä voi olla nelivetokuskiksi. Sen verran kokeneempana ja tietävämpänä sinua opastan että tuolla tietämyksellä ja asenteella kannattaa vielä pitkään olla kuuntelijan roolissa ja lopettaa jankkaaminen. Jostain kumman syystä, kuten varmaan sen itsekin mielessäsi tunnet, täällä on monellakin kummallinen käsitys leikkiä tai kuvitella olevansa jonkinlainen käsitys asioista joista ei ole tuon taivaallisen kokemusta tai käsitystä.Kukaan muu ei keuhkoa maastosta kuin sinä.
Kukaan MAASTOAUTOA tarvitseva ei osta Octaviaa. Nelivetoista tarvitsevalle se voi hyvinkin käydä. - sitäsuntätä
tajuat yksinäsi kirjoitti:
Kukaan muu ei keuhkoa maastosta kuin sinä.
Kukaan MAASTOAUTOA tarvitseva ei osta Octaviaa. Nelivetoista tarvitsevalle se voi hyvinkin käydä.Hyvä. Oivalsit nyt sitten asian jota sinulle opastin kun sait hieman aikaa pohita.
Oikein kiva että sait asian nyt kristallinkirkkaana avautumaan.
Ei muuta kuin hyviä ajokelejä sinulle, mieluiten nelivedolla sitten joskus.
- 120 l
Kyllä Skoda mänöö umpilumessa ku tyhjää vaan. Ainut ongelma on että kaasariin voi männä lunta. Näin ollen ostakaa dieseli nii tämänlaatuinen ongelma on pois.
Niin ja bensavehkeissä luulen katkojan kären olevan altis myös.- imusarja_paska
TSI-koneissa kuulemma katkojen kärjet voi katketa jos ajaa syvässä lumessa jossa on hiekkaa
- Tojoforevertero
Keneltä olet kuullut?
- Anonyymi
Vemixillä ovat kertoneet että skeidasen variaattorit hajoaa kun kaikki aarporaa ja hoonaa pyttyjä isommiksi kun jäävät liikenteessä alvariinsa KYYKKYYN
- volovoseon
raskaan kärryn vetämisessäkin neliveto on hyvä olipa sitten tiellä luta tai kuraa
- Maasturi työautona
Jos haluaa maasto-ominaisuuksilla olevan nelivedon, pitää olla maavaraa, hidas neliveto, lukkoja ja kaikkein tärkein eli karkeat renkaat. Auto on maastossa todellinen nelivetoinen talvella vain karkeilla kumeilla varustettuna.
- xdrive
"Ja jos nyt hieman ajattelet niin huomaat että noissa traktoreissakin on maavara enemmän kuin se 11 cm..."
Jos kahdessa traktorissa tai autossa on 11 cm maavara ja toisessa niistä on
neliveto niin se neliveto etenee lumessa paremmin kuin 2-pyöräveto.
Myös nelivedon mäen nousukyky on parempi riippumatta siitä nousiko
mäkeä etu- vai takaperin.
Peräkärryjen ja asuntovaunujen vetokyky 4-vedolla on paljon
vähemmin verenpainetta nostattavaa kuin 2-pyörävedolla.
Sinä nimimerkki "sitäsuntätä" juutuit maavaraan mutta itse
vertaan vastaavalla maavaralla varustetun 2-pyörävedon ja
4-nelivedon ominaisuuksia.
Varsinkin takavetoauton varustaminen vetävällä etuakselilla
tekee talviajosta juhlaa. - ruutanatuut
Xdrive, et vissiin hirveesti lue aikaisempia viestejä, Sitäsuntätä yrittää korjata muiden immesisten käsityksiä ja sinä otat vain yhden viestin ja takerrut siihen. Tuo youtuubissa olevat pientareilla kulkevat autot ei todista vielä mitään, koska kyseessä on pehmeä pakkaslumi, auta-armias jos se onlisi märkää, niin mahastaan se kiinni jää.
Voitte kokeilla myös ajamalla 2 vetoisen penkkaan ja repiä se irti sieltä, sitten tehdä sama nelikolle. Lyön vetoa, että nelikon repimiseen menee tuplasti aikaa, koska onhan se 2 vetoista paljon syvemmällä.
Kokemusta on tullut VAGin nelikoista ja Amerikan maastureista ja pointti onkin se, että kun momentti eli liike säilyy, pääset jatkamaan. Jos se lopahtaa, niin siihen jää. - 11+14
"Voitte kokeilla myös ajamalla 2 vetoisen penkkaan ja repiä se irti sieltä, sitten tehdä sama nelikolle. Lyön vetoa, että nelikon repimiseen menee tuplasti aikaa, koska onhan se 2 vetoista paljon syvemmällä. "
Miksi se neliveto olisi syvemmällä jos ajetaan penkkaan? Ei kai kukaan tervejärkinen aja tahallaan penkkaan kaasu pohjassa, johon tietää jäävänsä kiinni? Penkkaan ajettaessa pohjetaan jarrua ja yritetään estää penkkaan ajautuminen. Painaahan se neliveto jonkinverran enemmän verrattuna kaksivetoon, mutta ei se montaa senttiä syvemmälle mene, jos vauhti on sama ja autot muuten identtiset.
Nelikko lähtee penkasta paljon näppärämmin, useimmiten ilman hinausapua. - Pransu
Omistan itse tuon Otavian Scout version. siinä on kolme senttiä korkeampi maavara kuin perusversiossa. Maastoautoksi siitäkään ei ole, mutta huonosti auratuilla teillä sillä pääsee ongelmitta, mikä taasen etuvedolla onnistu mitenkään. Liukkaissakaan mäissä ei ole ollut ongelmaa nousemissa. Ei edes sellaisissa, mitkä etu tai takavedolla jää nousematta.
Mikäli tarvitset oikeata maastoautoa ainoa sellainen on Land Rover.- tojoforever
Tojotero havaittu
- Anonyymi
Voiko vanhemmankin Skoda Octavia Combin maavaraa korottaa jos siihen pidempiä jousia? Katselin eri varaosalähteistä mittoja niin saattoi olla jousen korkeusero pisimmillään luokkaa 11 cm...
- kontatenskeidassa
Poliiseille on tuttu skodan neliveto. Eivät koskaa selviä kotiinsa asti.
- Anonyymi
Kyllä neliveto on hyvä, silloin kun vedät kärryä kelkalla lastattuna talvella, liikkeelle lähtö vaivatonta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3416860Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai675938Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1945416Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi804221Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan483428HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok663385Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava63383Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan353059Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739122297Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?421177