Ostin keväällä erittäin suureksi kasvaneen pullojukan. Nyt kesällä pidin sitä ulkona, nyt toin takasin sisälle. Lehdistä on alkanut tulla ruskeita ja ne käpristyvät reunoilta.
Kastelen jukkaa melkein joka päivä, syy on ilmeisesti siinä? voiko liian pimeä kasvupaikka myös aiheuttaa moista?
Kastelen jukkaa melkein joka päivä, syy on ilmeisesti siinä? voiko liian pimeä kasvupaikka myös aiheuttaa moista?
Vastaukset 6
Vanhimmat
on ehken tosiaankin saanut liikaa vettä. Nyt on satanut runsaasti ja jos vielä opetat sitä uimaan sisätilassakin niin suuttuuhan se! Minulla on plj etelän puolella, mutta valoverhon takana ja kastelen korkeintaan joka toinen viikko. Voihan tietenkin jotkut ötökätkin aiheuttaa vaivan!
Kastelun voi jukan kohdalla välillä unohtaa. Sen tappaa vain liikakastelu tai pimeä paikka. Joulun jälkeen jukka voi huonosti, jos se on ollut joulukuusen vieressä. Lievästi ahdas ruukku on näille kasveille parempi kuin iso.
kiitti, vika todella on liikakastelussa, pitänee vaan toivoa ettei juuret oo homehtunu tai jotain ja pitää taukoa kastelusta!
Vielä sellaista, et pullojukalle sopii sellainen ihana laakea astia ;) Vähän vaihtelua tavallisiin ruukkuihin!!
Mitä ruskeille lehtien päille tehdään? voiko vaan leikata pois?
leikkaa vain, ja niitä voi hillitä ahkeralla sumuttamisella, pitää siis kosteasta ilmasta.