Tarkoitus olisi uusia keittiön lattia rintamiestaloon, jossa on alkuperäisenä muovimatto>laudat>kutterilastu yms. eriste ja sitten taitaa olla betoni, jonka alla on lämmin kellaritila.
Kuinkahan herkästi imeytyy kaatunut lasillinen vettä lattiarakenteisiin, jos laitan lautojen päälle uudet pohjamaalatut laudat ponttiin (tarviiko liimata/naulata?) ja sitten maalaan ne peittävästi?
Pitäisikö lautojen alla olla solumuovi tai paperi/pahvi (nämä kai hengittäisivät paremmin), joka imee myös mahdollista vahingossa vuotanutta kosteutta, siten, että se ei pääsisi varsinaiseen eristeeseen.
Kannattaako vanhaa muovimattoa jättää alle, vai tuleeko liian tiivis systeemi?
Entäs lattialämmitys sähköllä...ei taida olla järkevää lautojen välissä?
Lattiatyypin valinnanvaikeus
5
908
Vastaukset
- ppp
1. Uusi muovimatto päälle.
2. Pura entiset pois ja naulaa tai ruuvaa ilman liimaa uudet ponttilaudat ja lakkaa tai maalaa se.
Ei pääse vesi läpi, jos ei ole ennenkään päässyt.
Ei tarvitse lattialämmitystä, paitsi jos laitat kivilaatat.- Rintamamies
"1. Uusi muovimatto päälle."
Vanhan muovimaton vai lautojen päälle?
Muuten ok, mutta ainakin nykyisessä suht. jäykässä muovimatossa näkyy lautalattian epätasaisuus läpi (ehkä se toisaalta voi näkyäkin), mutta mikähän olisi ohuinta lattialevyä, jota voisi laittaa alle tasoittamaan pintaa?
"2. Pura entiset pois ja naulaa tai ruuvaa ilman liimaa uudet ponttilaudat ja lakkaa tai maalaa se."
Onko muuta ongelmaa, kuin lattian nouseminen korkeammaksi (eli ovia pitää lyhentää), jos laittaa vanhojen lautojen päälle.
Voikohan muovimatonkin jättää alle suojaamaan?
"Ei pääse vesi läpi, jos ei ole ennenkään päässyt."
Joo ei ole muovimaton läpi päässyt tietenkään, mutta jos se jää pois? - make
Rintamamies kirjoitti:
"1. Uusi muovimatto päälle."
Vanhan muovimaton vai lautojen päälle?
Muuten ok, mutta ainakin nykyisessä suht. jäykässä muovimatossa näkyy lautalattian epätasaisuus läpi (ehkä se toisaalta voi näkyäkin), mutta mikähän olisi ohuinta lattialevyä, jota voisi laittaa alle tasoittamaan pintaa?
"2. Pura entiset pois ja naulaa tai ruuvaa ilman liimaa uudet ponttilaudat ja lakkaa tai maalaa se."
Onko muuta ongelmaa, kuin lattian nouseminen korkeammaksi (eli ovia pitää lyhentää), jos laittaa vanhojen lautojen päälle.
Voikohan muovimatonkin jättää alle suojaamaan?
"Ei pääse vesi läpi, jos ei ole ennenkään päässyt."
Joo ei ole muovimaton läpi päässyt tietenkään, mutta jos se jää pois?En nyt ole mikään asiantuntija, mutta kyllä mun mielestä kannattaa purkaa kaikki aikaisemmat viritykset ja laittaa uusi lautalattia, samalla voit uusia eristeet (esim. ekovillaa tilalle), lautojen alle on mielestäni olemassa jonkinlaista ohutta paperia, muovia en käyttäisi, koska ei hengitä. Sama juttu sen vanhan muovimaton kanssa, pois vaan. Enkä ole kuullut ketään, jolla olisi kahta puulattiaa päällekkäin, tuskin on toimiva ratkaisu.
PS. Onko vanha puulattia niin huonossa kunnossa, ettei sitä pysty hiomaan. Ainakin serkuilla tehtiin niin, että otettiin vanha lattia auki ja käännettiin laudat toiste päin, sitten hionta ja lakkaus niin siisti tuli. Tosin kaikkia lautoja ei pysty kääntämään, mutta tämän pystyi:) - Rintamamies
make kirjoitti:
En nyt ole mikään asiantuntija, mutta kyllä mun mielestä kannattaa purkaa kaikki aikaisemmat viritykset ja laittaa uusi lautalattia, samalla voit uusia eristeet (esim. ekovillaa tilalle), lautojen alle on mielestäni olemassa jonkinlaista ohutta paperia, muovia en käyttäisi, koska ei hengitä. Sama juttu sen vanhan muovimaton kanssa, pois vaan. Enkä ole kuullut ketään, jolla olisi kahta puulattiaa päällekkäin, tuskin on toimiva ratkaisu.
PS. Onko vanha puulattia niin huonossa kunnossa, ettei sitä pysty hiomaan. Ainakin serkuilla tehtiin niin, että otettiin vanha lattia auki ja käännettiin laudat toiste päin, sitten hionta ja lakkaus niin siisti tuli. Tosin kaikkia lautoja ei pysty kääntämään, mutta tämän pystyi:)Siksi kyselinkin paperin laittamisesta, kun ajattelin menevän liian tiiviiksi muovilla.
Nykyistä puulattiaa olen vain revenneestä muovimaton kohdasta vilkaissut ja siinä kohtaa oli sen näköinen lauta, että jos koko lattia on sellaista, niin 1-2 cm rakoja on siellä täällä.
(Tosin se saattoi kyllä olla isoin rako, koska mattohan oli vain siitä kohtaa rikki)
Pitääpä repiä matto pois, niin se selviää. - make
Rintamamies kirjoitti:
Siksi kyselinkin paperin laittamisesta, kun ajattelin menevän liian tiiviiksi muovilla.
Nykyistä puulattiaa olen vain revenneestä muovimaton kohdasta vilkaissut ja siinä kohtaa oli sen näköinen lauta, että jos koko lattia on sellaista, niin 1-2 cm rakoja on siellä täällä.
(Tosin se saattoi kyllä olla isoin rako, koska mattohan oli vain siitä kohtaa rikki)
Pitääpä repiä matto pois, niin se selviää.Hei, jos vanha puulattia osoittautuu muuten hyväksi, niin mun mielestä kannattaa ottaa se auki, eristeet alle, ja uudestaan sama lattia takas, niin raotkin saa pois, sen jälkeen vaan hionta ja lakkaus, tai jos aiot maalata, niin kevyempikin hionta riittää. Säästät rahaa ja useimmiten vanha hyväkuntoinen puulattia sopii paremmin vanhaan taloon kuin ihan upouusi lattia..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399154Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737897Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605600William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542341Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62085Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821734Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191673Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921419Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381355Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71243