Kaipaan niitä aikoja jolloin masennusta ei ollut. Silloin pienenä poikana oli kaikki paljon parempaa ja elämästä pystyi nauttimaan. Ei ollut stressiä, murheita eikä paljon muitakaan huolia. Kulki vain vapaasti. Näin vanhemmalla iällä kaikki tuntuu raskaalta ja ihan kuin joku taakka olis hartioilla. Onko täällä muita joilla lapsuus oli tähän mennessä parempaa aikaa kuin nykyaika?
Terveisin poju 21
Terveisin poju 21
Vastaukset 4
Vanhimmat
Lapsuus sujui unissa kulkiessa ja nuoruus koulukiusattuna. Nykyaika on O.K. Paljon on kehitystä tapahtunut.
Säälittää nämä tyypit jotka itkee sitä että on vähän masennusta ja ennen oli niin paljon paremmin. Käyppä sellainen tie missä sun koko elämä tuhotaan masennuslääkkeiden avulla. Tuskimpa pienet varhaisaikuisuuden masennusajat silloin tuntuvat miltään.
Jospa sinua masennuslääkkeiden uhriki joutunutta jotenkin auttaisi että on vielä henkilöitä jotka ovat masennusken ensimetreillä. Koko ajan masennusketa teidetään enemmän, kehitetään parempiä lääkeitä ja terapioita. Et varmaan ole kateellinen, jos joku saa konkreettisen avun. Ja kyllä sinäkin voit vielä saada elämäsi kuntoon.
No sinä poju, olet vielä nuori. Sinun pitää ssada puhua ja käsitellä nyt noita stressin aiheuttajia ja huolia ja murheita. Mikä tuon taakan aiheuttaa?