Kalastuskaveri

turkuvesi

Kalakaveria etsiskelen Turun vesialueiden liepeille.
Pohjaonginta, heittokalastus ja jossain määrin vetouistelu (lähinnä kuhan ja ahvenen kesälämpimällä) on itselläni lähellä sydäntä. Talvikalastuslajit eivät ole mun juttu enää.
Erätaidot, säänsietokyky ja rento rehellinen mieli olisi hyvä omistaa. Suorituspaineet voi jätää muille, saalis on bonus. Tärkeintä on viihtyä ja nauttia luonnosta vaikka melomalla pelipaikalle ja hankkia iltanuotiokala.
Itselläni veneilykalusto kanootista pulpettiveneeseen eli ei tarvitse välttämättä niistä murehtia.
Kalastusalueena olen pitänyt Saaristomerta ja sieltä Rymättylä, Nauvon ja Paraisten( jossa paras aluetuntemus) alueita.
Itselläni ikää alkaa olla melkein puolivuosisataa. Kaverille en aseta ikä eikä sukupuolivaatimusta. Itse olen vakaasti ja onnellisesti naimisissa eli mikään senssi-ilmoitus tämä ei ole!
Pikkumiehen (6 vuotta) kanssa olen reissuja jo tehnyt ja hän on jatkossakin mukana leikkien ja onkien eli jos jälkikasvua on niin mukaan vaan, niin saadaan joskus hyviä kalakavereita lisää.
Kirjoittele :
[email protected]

1

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turkuvesi

      Monesti olen kuullut, että harrastelijakalastajat ovat vailla kalakaveria.
      Elättelin toivoa, että löytyisi joku vastaavanlainen harrastelia, joka mielellään lähtisi kalastelemaan kaverin kanssa, mutta pieleen meni.
      Joko täällä varsinais-suomen alueella kaikilla on kalastuskaveri tai sit kaikki ovat niin ylpeitä, että kaveria ei tarvita.
      Harmin paikka.
      Mukavaa tulevaa avovesikalastuskautta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      143
      7815
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      100
      7300
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7192
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      6748
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      73
      6361
    6. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      23
      6024
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      5742
    8. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      2
      5706
    9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      47
      5478
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      83
      5368
    Aihe