Kalastuskaveri

turkuvesi

Kalakaveria etsiskelen Turun vesialueiden liepeille.
Pohjaonginta, heittokalastus ja jossain määrin vetouistelu (lähinnä kuhan ja ahvenen kesälämpimällä) on itselläni lähellä sydäntä. Talvikalastuslajit eivät ole mun juttu enää.
Erätaidot, säänsietokyky ja rento rehellinen mieli olisi hyvä omistaa. Suorituspaineet voi jätää muille, saalis on bonus. Tärkeintä on viihtyä ja nauttia luonnosta vaikka melomalla pelipaikalle ja hankkia iltanuotiokala.
Itselläni veneilykalusto kanootista pulpettiveneeseen eli ei tarvitse välttämättä niistä murehtia.
Kalastusalueena olen pitänyt Saaristomerta ja sieltä Rymättylä, Nauvon ja Paraisten( jossa paras aluetuntemus) alueita.
Itselläni ikää alkaa olla melkein puolivuosisataa. Kaverille en aseta ikä eikä sukupuolivaatimusta. Itse olen vakaasti ja onnellisesti naimisissa eli mikään senssi-ilmoitus tämä ei ole!
Pikkumiehen (6 vuotta) kanssa olen reissuja jo tehnyt ja hän on jatkossakin mukana leikkien ja onkien eli jos jälkikasvua on niin mukaan vaan, niin saadaan joskus hyviä kalakavereita lisää.
Kirjoittele :
[email protected]

1

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turkuvesi

      Monesti olen kuullut, että harrastelijakalastajat ovat vailla kalakaveria.
      Elättelin toivoa, että löytyisi joku vastaavanlainen harrastelia, joka mielellään lähtisi kalastelemaan kaverin kanssa, mutta pieleen meni.
      Joko täällä varsinais-suomen alueella kaikilla on kalastuskaveri tai sit kaikki ovat niin ylpeitä, että kaveria ei tarvita.
      Harmin paikka.
      Mukavaa tulevaa avovesikalastuskautta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      91
      3952
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3317
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      125
      2617
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      211
      1980
    5. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1784
    6. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      83
      1715
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      96
      1691
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      110
      1539
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1301
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1202
    Aihe