Jos voittaa Tullin mestaruuden, niin onko se suurikin meriitti? Ja mitä hyötyä tällaisesta voitosta olisi? kun katsoin ilmoittautuneita niin kyllä taso muutamaa poikkeusta lukuunottamatta on onneton!! Miksi tällaisia turnauksia enää järjestetään? Kommunismihan on jo kuollut aate. Suomesta löytyy paljon kovempia turnauksia, mm. tuleva Myhi-turnaus peittoaa tällaiset kisat mennen tullen!!
Tullarit??
Etelän mies
7238
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vapaa maa, saahan täällä kisoja järjestää.
mitä yhteistä on tul:n mestaruuskisalla ja kommunismilla?
kommunismi on lähes sukupuuttoon kuollut ideologia tullarit taas ei ole ideologia
maailman kommunistisimmat maat tällä hetkellä ovat suomi ja kuuba
suomessa jaetaan tulot vielä tasaisemmin kuin kuubassa
kuubassa on pakko tehdä töitä elantonsa eteen suomessa ei
siinä sulle vastaus siihen mitä kysyit
pohjoismaat, ns. hyvinvointivaltiot Ruotsi, Tanska ja Norja?
Hmm, nyt kun alkaa miettimään, niin nämä kisathan voisivat aukaista tien esimerkiksi ensi kesänä järjestettäviin Tul:n maailmankisoihin Varnaan! Siellä luultavasti taso kovempi, kuin vaikkapa tässä edellä kirjoittaneeni ilmajokelaisen mainostajan Myhi-kisoissa. Työväkeähän Suomessa on edelleen, porvaristoa ei ole edes puolet Suomen väestöstä. Miksi ei siis anneta köyhillekin mahdollisuus painiin?
Jos voittaa Tullin mestaruuden, niin onko se suurikin meriitti? Ja mitä hyötyä tällaisesta voitosta olisi?
Mitä hyötyä on SM mitalista? Onko se suurikin saavutus.Ylittääkö minkä uutiskynnyksen?
Ja mitä hyötyä tästä on?
oli sanonta: kansalle leipää ja sirkushuveja...huippu-urheilu ja täten painikin on valtaapitävien sirkushuvia kansalle, etenkin kreikkalais-roomalainen... ei kai kansan urheilusta ja liikkumisesta sinällään muuta hyötyä ole kuin kansanterveyden kannalta, mutta mihin sitä tarvitaan? ilmeisesti siihen, että ihmiset eläisivät pitempään ja jaksaisivat tehdä kehdosta hautaan rahaa porvareille..Huippu-urheilulla taas ei ole mitään tekemistä kuntourheilun kanssa. Ammattilaisurheilu ei rikastuta lähinnä kuin sitä pyörittäviä tahoja.