Menumat

Utelias20

Onko kukaan maistanut menumatin ruokia?? Niin paljon ainakin tullut negatiivista palautetta, että olis kiva kuulla onko siinä mitään positiivistä?? Pääsisköhän niitä yleensä maistamaan missään??

30

7094

    Vastaukset 30

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tenutatti
    • mari ...

      Mitä kautta ja kenen taholta on tullut kyseistä "negatiivista palautetta"?
      Eipä ole kuulunut sellaista.

    • salaatinystävä

      Lehtijututhan ovat olleet positiivisiä, mutta aika moni kyläläinen tuntuu teitävän että ruoka on syömäkelvotonta pakastemössöä ilman tuoretta salaattia. Tais olla länkkärin tekstaripalstallakin aika negatiivistä palautetta..

    • mehu maija

      Yli 65 vuotiaat ovat ahkerimpia salaatinsyöjiä, näin kertoo aviisi tänään.
      Vaan eivät taida menumatti maassa vihreelehtisiä popsia??

    • Totuus one

      Joo vanhukset ei Mäntyharjulla tarvii kuulema salaattia.

    • Yrki Sukkula

      Käytiin Jyrki Sukulan kanssa syömässä siellä. Ruoka oli mitä mahtavinta, ylihyviä suussasulavia, toissa kesän muikkuja! mmmmmm.... Sukalakukin tykkäsi . Ai että! Jälkiruuaksi tilattiin ihan oikeata, kunnon silavaa! Namskis! AVOT!! Eipä ole kyllä moittiminen, nimittäinn Absiltakaan ei saa noin tuoretta! Siellä muikut ovat vähintään kolme vuotta vanhoja ja niitäkin pidetty kunnon kesähelteessä puolipäivää ennen pakastusta!

    • KalTuov

      Tuota noin, ainakaan hoivassani oleva täti ei syö eikä voi syödä mitään r aakavihannesta, hampaiden vuoksi, eikä mikään lämmin juures/vihannes mene lainkaan. Että tuota.. keitttoo keittoo vain söisi. Jauhelihassakin on kuulemma jauhettu luut joukkoon. Uskoisin että kuvitelmaa. Mutta niin kriittinen on Palmian ruokaa kohtaan, että alkaa ruokailu olla mahdonta. Ruoka tulee nyt siis Palmialta. Ja jälkiruoassakin on roskat ja kuoret mukana... No tietty, että kuitua tulisi. Tulee kyllä uloste vaippaan ilman näitä kuorikuitujakin.

    • aseman s.

      Yleensä ottaen käyttäjtä ovat tyytyväisiä järjestelmään. Onhan sellaisia, joita ei juuri mikään miellytä, ei miellyttänyt vanhakaan järjestelmä.

      Järjestelmää arvostelevista lähes kaikki ovat sellaisia, jotka eivät tunne sitä juuri lainkaan tai jotka periaatteesta vastuistavat sitä. NIitähän jätkrvä lukija ei voi vakavasti ottaa.

      • Anonyymi

        Sori, mulla oli kokeilussa 2vkoa just menumat . Ensin automaatilla,sen jälkeen ilman. Automaatti ei soveltunut mulle ollenkaan,koska ruokia liian matalalla, enkä mä kykene niiin matalalle liikuntarajoitteisena kumartamaan. Toiseksi automaatin lämmityslaitteen kansi aivan liian raskas nostaa jos on vähänkin heikot käsivoimat. Kolmanneksi laitteen puhe jää pyörimään Jolley toimi just sillä suuntaamalla hetkellä kun se ilmoittaa ruuan olevan valmis syötäväksi. Hokee samaa lausetta koko ajan kunnes olet aterian poistanut laitteesta. Jos puolestaan erehdyt avaamaan laitteen oven ilman että otat ateriaa,alkaa "turpa" taas laulaa. Mulla ei kärsivällisyys riittänyt jo pelkästään laitteen sanomisiin. Pitää olla täysin terve fyysisesti, jotta voi käyttää myös menumatin automaattia.
        Ruoka itsessään on hintaansa nähden heikohko -annoskoko on liian pieni vähänkin liikkuvalle , tietysti jos ihminen vain makoilee niin silloin annos varmasti on sopiva. Vähänkin liikkuvampi ei pärjää/tule toimeen yhdellä aterialla, vaan tarvitsee vähintäänkin 2 ateriaa/päivää. Menumat ei käytä sokeria ollenkaan ,mutta kylläkin makeutusaineita, mikä oli mulle yllätys(onko makeutusaine terveellisempää kuin sokeri??? Mausteita muutoin laittavat liikaakin,enää ei maistu alkuperä,vaan voimakkaasti mausteet. Perunakuutioissa usein osa palanutta . Pehmeä ruokavalio ei ole aina välttämättä pehmeä,eikä sitä ole saatavana kaikista ruuista. Jos jokin ruoka on loppu, laittavat sumeilematta jotain mitä löytyy varastolta tilalle. Annoskoko on todella pieni,normaali ihminen ei pärjää sillä koko päivää, vaan on ostettava lisukkeita. Jälkiruoka puolestaan on ihan liian pieni kooltaan, hyvä että muutama ruokalusikallinen pienessä rasiassa. Tuoteseloste laput/tarrat aterioitten päällä niin pienellä präntätty, ettei näe lukea kuin suurennuslasin avulla. Ateriapakkauksen kansikelmua ei tahdo millään saada irti/auki pelkkä käsivoimalla,tarvitaan esim sakset.
        Aterioitten kuljetus asiakkaan kotiin asti ei onnistu,jos tiedossa on että hänellä jokin tartuntatauti,esim korona. Heillä on ihan omat ohjeistukset varalle. Jos erehdyt arvostelemaan heidän aterioitaan, loukkaantuvat. Tässä minun mielipide,joka pohjautuu 2 vkon kokeiluun ja erilaisiin aterioihin. En suosittele,varsinkaan vanhuksille,jotka vähänkin liikkuvat,mutta heikot käsivoimat, eivätkä muutoin tarvitse kotihoitoa.


    • makuaisti tallella

      Meijän mummo tykkää =D

    • 12--44

      Taitaa olla vaan niin, että kaikkea uutta vastustetaan ilman parempaa tietoa asiasta. Eipä nää kylän muutkaan ruuantoimittajat taida olla sieltä paremmasta päästä... Vai kunnan päättäjätkö täällä antaa äänensä kuuluviin....

    • ihmettelijä

      Kyllä Menumatin ruuat ovat laadultaan hyviä ja monipuolisia. Jokaiseen annokseen kuuluu jälkiruoka ja vanhuksen on helppo itsekin ottaa ruoka uunista jos vointi sen sallii.

      En ymmärrä miksi pitää täällä haukkua ruokia. Moni on sen menumatin valinnut ja kokeneet hyväksi. Toki on myös heitä jotka tilaavat ruuan rosmariinista tai kolibrista. On silkka mahdottomuus miellyttää kaikkia, mutta kannattaisi ensin perehtyä asiaan ennen kuin kirjoittelee julkisille nettipalstoille.

    • Ihmettelijä

      Mistä se Ano noi summat saa tietoonsa ja mihin ne perustuu???
      Onko niissä mitään todenperää??

      Eiköhön olis aika laittaa faktat pöytään, miten asiat on??

    • hyyry.

      Joka mielellään arvostelee kaikkea, arvostelee tätä ruokaakin.

      Ruoka on hyvää ja järjestelmä toimii hyvin..

      • ei kaikille

        liha joissain annoksissa on niin sitkeää että sitä ei tervehampainenkaan tahdo pystyä syömään ja vihannekset on viisi siivua kesäkurppitsaa. Äitille ei maistu ja isällä joidenkin annosten kohdalla vaara joutua kurkkuun kun yhdellä hampaalla vaikea syödä. Kokeiltu on...


    • Vastustan

      Kallis laite ja olisi se hyvä jos omaiset vaikka tekisi ihan tuoreista raaka-aineista ruoat vanhuksille.
      En voisi kuvitella tuommoisen laitteen seisovan vanhempieni nurkassa.

    • tietämätön

      Kallis????

    • #jätkienkaa#menumat

      Oltais jätkäporukan kanssa tulossa maistamaan menumatin ruokia sinne mäntyharjuun viikonloppuna? Onko kellään ?

    • kyttäläläinen

      Kaikki puheet Menumatin puutteista ovat täysin tuulesta temmattuja. Niillä vain pyritään ajamaan joidenkuiden omaa asiaa, nimenomaan sellaisten, jotka eivät käytä Menumatteja.

      Menumatti on erinomainen vanhuksia hyvin palveleva ja veronmaksajien varoja säästävä käytäntö.

    • vm. 39

      Menumatin ruoka on maukasta ja sitä on riittävästi.

      • #jätkienkaa

        Syötiin jätkien kanssa menumatin ruokia Mäntyharjulla tossa viikosloppuna. Oli todella maukasta. Päivöruokaan kuului yksi mikro peruna ja atrian jauhelihapihvi!


    • paskoo

      Puhuva pakastin :)

    • Gordon_Ramsey

      Noh.mites menumat jakselee.onko toiminta lisääntynyt,vähentynyt vai lopetettu.onko annoksen hinta pysynyt samana tai koko.

    • mohjito

      Eiköhän Tanja Hartonen-Pulkka tiedä vastauksen...

    • Anonyymi

      Juu,otin kokeiluun ko ateriapalvelun 2 vkon ajan ja koin totaalisen pettymyksen. Hinta -laatu,annos kokosuhde ei oikein käy yksiin. Kokeilu tehty just viime vuoden lopussa eli 12/-23. Kuvilla annetaan ymmärtää paljon parempaa ja paremman näköistä ruokaa kuin onkaan. En voi suositella kenellekään

    • Anonyymi

      Onko menumat edelleen olemassa? Eikö tuota pöperöä syötetty vain niille jotka ei pysty enää liikkumaan? Heille annoksen koko ja maku olisi ollut kohdallaan, mutta edellisen kommentin kirjoittaja vaikuttaa olevan mukana normaalisti, niin tietenkin hänelle menumat on pettymys. Olenko oikeassa?

    • Anonyymi

      Kyllähän ruoka on hyvää mutta tuntuu ihmeelliseltä kun eivät suostu kertomaan kuka heille ruoat valmistaa. Kun ovat vain valmistuttaja. Olen monta kertaa pyytänyt tietoa ja kun eivät kerro salaavat vaan. Niin empä tilaa enää..

      • Anonyymi

        Ja se että väittävät kotimaisiksi. Mielestäni jos valmistusmaa on EU ja lopputekijä suomessa niin ei kylläkään minun mielestä kotimainen
        Sama kuin sanotaan vaatteen olevan kotimaassa tehdyn mutta laitettu kotimaiseen laatikkoon , niin on kotimaassa valmistettu. Kuitenkin oikeasti tehty thaimaassa tms mutta kun laatikko kotimainen niin kaikki on kotimaista. Ei sovi oikein rehelliseen ilmoitukseen. Sorry vaan mut tätä mieltä...


    • Anonyymi

      Tuleekohan raaka-aineet sellaiselta, joka myy 10 vuotta vanhaa lihaa ynnä muuta reilusti yli parasta ennen päiväystä- tuotteita?

      • Anonyymi

        Älä puhu kalia..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      271
      890
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      45
      672
    3. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      665
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      558
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      52
      534
    6. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      30
      476
    7. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      48
      447
    8. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      444
    9. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      437
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      436
    Aihe