Jos toivot, että suomalaisissa kouluissa ruotsinkielen opiskelu toisena kotimaisena kielenä (ns. pakkoruotsi) olisi tulevaisuudessa vapaaehtoista, voit nyt allekirjoittaa oikeusministeriön verkkopalvelussa pari päivää sitten lanseeratun aloitteen asian edistämiseksi. Suora linkki aloitteeseen:
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/60
Palvelun etusivun linkki: https://www.kansalaisaloite.fi/fi
Kansalaisaloite: ruotsinkielen opiskelu vapaaehtoiseksi
Allekirjoitin jo!
3
240
Vastaukset
- svenska1
Minä olen sitä mieltä, että ruotsi saa olla pakollista Suomen kouluissa niin kauan kuin Suomi on kaksikielinen maa! Eläköön suomen että ruotsin kieli :-)
Joten en alle kirjoita!!- suomi>svenska
Jokaisella on oikeus omaan mielipiteeseen.
Allekirjoitin tänään.
- Allekirjoitin jo!
Up!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984832Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113860Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801376- 1371334
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1691319En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5581216- 531135