Jämijärven kakarat

Kesseli

Mistä niitä sikiää? Rattorikeskustelun perusteella aattelin, että ainaki 90-luvulla olis pitäny vetää luumusukan putkia vähä tiukemmalle?! Ellei jopa kokonaan poikki#

13

1151

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajattelija1

      Näin on,,,,monella on ainakin kielen käytön mukaan hyvässä muistissa mistä on maailmaan tullut :)

    • Jämillä kilttejä

      Jämijärven peruskoululaiset ovat EU-Suomen kuudenneksi kilteimmät ikäisikseen (Iltasanomat 9.12.2012). Vertailuaineksessa 320 kuntaa, THL ja Tilastokeskus.

      • Vihtorin pöksyt

        Eipä löytynyt moista vertailua mediasta.

        Naurettavaa höpötystä.


    • Justiinsa juu

      Valhe...emävalhe ......................ja tilasto.

    • Tiedän asiat

      Johtuisko se siitä, että Jämijärveläiset on kaikki sukua keskenään ja aikojen saatossa kaikki huonot ominaisuudet on päässy kertaantumaan.
      30 -luvulla meno oli aika sisäsiittoista Jämijärvellä ja 50 -luvulla yleisesti vielä naapuritkin meni naimisiin keskenään. Kai siinä sota-ajallakin oli vaikutuksensa, miehistä taisi olla pikkusen pulaa.

      • 123123123123

        Tiedät varmaan omat asias ku siskoos panet


      • sumu81

        oletkohan sinäkin sitten paikkakuntalainen :D


    • Varma nakki

      Kummatka en enempi sukua keskenään tykkööläiset vai suurimaalaiset?

    • Jämies

      Kuusjokiset, on kuulemma kaikki keskenään :)

    • p..illu

      Mistä kummasta kaikki tämä vihamielisyys?

      • RÖlli567

        Pieni kylä,pienet ajatukset.

        Kateus jyllä kupan lailla .


    • vapaus=ongelma

      Kasvatuksen laiminlyönti tulisi saada kunnolla rangaistavaksi teoksi. Jos pikkumussukat tavataan pahanteosta niin ensimmäisenä lätkäistäisiin kunnon sakot ja jos rahat ei riitä niin auto tai koti ulosottoon. Luulisi että kasvatus ja kurinpito alkaa kiinnostamaan siinä vaiheessa kun oma kullannuppu-janipetteri on viemässä perhettä konkurssiin!

      Pahin epäkohta on kuitenkin suomen laki, joka pitäisi kirjoittaa sana sanalta uudelleen, tällä kertaa 2000-luvulle sopivaksi.

    • ...

      Eihä näille kommenteille voi muutako nauraa paskasesti! Kasvakaa ny aikuisiks.

    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      936
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      929
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe