Mitä eroa timpuri/kirvesmies?

Keke

Kertokaapas mitä eroa on timpurilla ja kirvesmiehellä? Mun mielestä timpurilla on hieman suurempi palkka... onkohan se joku kokeneempi...?

8

17322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kumpikin

      eihän niillä mitään eroa tarvitse olla ihan miten haluaa itseään nimittää. monet rakeenusmiehet tekevät tarvittaessa sisustustyöt kuin puutyötkin ym. firmoista en tiedä mut nää verokirjalla tekevät.

    • "luulen tietäväni"

      mielestäni Länsi-Suomessa puhutaan tImpurista ja ainakin Itä-Suomessa kirvesmihestä,luulenpa, että ammatillisesti siinä ei ole eroa.

      • Timppa

        Timpuri tekee hirsitalot(en tarkoita tehdastekoisia liimasälerakenteita)saavit,kiulut ,veneet,paanukatot ym.Väittääpä jokin väliseinämies,joka laittaa ruuvivääntimellä kipsilevyjä peltirankaan olevansa kirvesmies?


      • toinen kirvesmies
        Timppa kirjoitti:

        Timpuri tekee hirsitalot(en tarkoita tehdastekoisia liimasälerakenteita)saavit,kiulut ,veneet,paanukatot ym.Väittääpä jokin väliseinämies,joka laittaa ruuvivääntimellä kipsilevyjä peltirankaan olevansa kirvesmies?

        asia kirvesmies ja timpuri, kirvesmies virallinen nimitys ja kyllä väliseinä työ kuuluu kirvestöihin myös peltiranka seinät valitettavasti.


    • Anonyymi

      Kirvesmies... On erittäin kunnioitettava ammatti,, sanoo muuan mestari
      IP

    • Anonyymi

      Timpuri eli Timberman. Määritelmä sanoo että työntekijä joka rakentaa esivalmistellusta puutavarasta...vaikkakin timpuri sana on peritty laivatimpureilta jotka siirtyivät rakentamaan taloja teollisen vallankumouksen aikaan kun puulaivat korvattiin metallisilla. Kirvesmies määritelmän mukaan kirjaimellisesti käyttää kirvestä ja vasaraa tai vasarakirvestä (drywall axe, jota ei nykypäivänä enää käytetä, koska ruuvit) ja näitä käyttäen tekee rakennustöitä. Nykypäivänä niin harva osa enää käyttää kirvestä rakennustöissä tarvittavalla tarkkuudella, ja nimike kirvesmies on siinä määrin vanhentunut. Nykypäivän ammattinimike on 'talonrakentaja'

      • Anonyymi

        No kyllä nyt kirveellä pitää muutakin osata tehdä, kun halkoja. Se on ihan suomalaisen perustaito.


    • Anonyymi

      Kuka vaan voi raksalla sanoa itseään miksi huvittaa, mutta toppapöksyt on raksojen kuninkaita ja ammattilaisia!
      He paskantavatkin seisaaltaan.
      Syövät toisten eväät taukotiloista.
      Ovat nopeampia tekemään kuin Suomalaiset (nyt ei saa laskea heidän tekemiä virheitä).

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      275
      4699
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2877
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      30
      2855
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1811
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1664
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1190
    Aihe