koiraharrastus ilman koiraa?

pwrokfwfkåwqkf

Onko tälläinen mahdollista? Minulla on ollut kaksi koiraa pienenä, mutta molemmat niistä ovat nukkuneet pois. Minulla on ikää 25-vuotta ja kaipaan kovasti touhuamista koirien kanssa. Onko kenelläkään mitään ideaa, että onko minun mahdollista harrastaa jotain koirien kanssa ilman, että omistaisin koiraa? Opiskelen tällä hetkellä, että siksi en voi itse harkita juuri nyt koiran hankkiista.

Arvostaisin kovasti, jos joku keksisi koiraintoilijalle jonkun harrastuksen!

9

1449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miten opiskelu haittaa koiran ottamista? Minäkin opiskelin kun otin koiran, eikä siitä ollut mitään haittaa. Päin vastoin... Koira pakotti lähtemään ulos tuulettamaan aivoja sen sijaan että olisin istunut neljän seinän sisällä kaiket päivät. Aikaa riitti sen kanssa touhuamiseen, eikä arvosanoissa ollut mitään valittamista. (asuin kerrostalossa)

      Tosin kai riippuu siitäkin mitä opiskelee, jotkut opinnot vaativat enemmän intensiivisyyttä kuin toiset, joten ymmärrän hyvin jos katsot paremmaksi keskittyä opintoihin täysillä. Ihailtava päätös.

      Mutta vastatakseni alkuperäiseen kysymykseen, ainoa mitä tulee mieleen, on se, että löytäsit jostain koiran jota voisit ulkoiluttaa ja/tai kouluttaa jos kokemuksesi jälkimmäiseen riittää. En oikein tiedä miten muuten koiria voisi harrastaa omistamatta sellaista.

    • koiran_ehdoilla

      Pelastuskoiratoiminta voisi olla sinulle sopiva harrastus. Pelastuskoirayhdistyksessä voit osallistua maalimiehenä raunio- ja metsähakutreeneihin, maalimiehenä tai muuna avustajana pelastuskoirakokeiden järjestämiseen tai muuhun yhdistyksen toimintaan, ja tarpeelliset kurssit käytyäsi (ensiapu, suunnistuskurssi, etsintäkurssit; mahdollista suorittaa yhdistyksen kautta tai avulla) voit jopa osallistua varsinaisiin Vapepan etsintöihin esimerkiksi suunnistajana.

      Maalimiehenä pääset seuraamaan todella läheltä koiran koulutusta, käyttäytymistä ja erilaisten/eri rotuisten/eri ikäisten koirien ominaisuuksia haastavissakin tilanteissa. Maalimiehellä on myös tärkeä rooli koiran kouluttamisessa hyväksi pelastuskoiraksi - maalimies on se henkilö joka palkkaa koiran varsinkin koulutuksen alkuvaiheessa ja maalimies omalla käytöksellään myös muokkaa koiran edistymistä.

      Sen lisäksi, että pelastuskoiratoiminnassa pääsisit harrastamaan koirien kanssa ilman oman koiran omistamista ja pääsisit seuraamaan läheltä erilaisten koirien/rotujen ominaisuuksia (josta saattaa olla apua kun oman koiran hankinta on ajankohtaista), olisit myös mukana tukemassa hyvää toimintaa jonka avulla pelastetaan ihmishenkiä. Toiminnasta lisää täältä: http://www.pelastuskoiraliitto.fi/ sekä täältä http://www.palveluskoiraliitto.fi/pekotoiminta.html

      • pwoefkpwedj

        Tämäpä kuulostaa hyvältä! Pelastuskoiratoiminta kävi joskus nuorempana mielessä, mutta mulla on ollu silloin niin vilkas koira, että siihen osallistuminen olisi ollu mahdotonta. =D Täytyypä kysäistä tuota yhdistykseltä... Kiitos ideasta!


    • ...

      Opiskele 4H:n dogsitteriksi. Ikäisistäsi koiranhoitajista on varmasti pulaa ja ansaitset samalla vähän opiskelujen ohella.

      • Meinasin itsekin ehdottaa tuota koiranhoitoa: 4H:lla on hyvä peruspaketti koiranhoidosta, mutta monet koirat ovat liian isoja tai kouluttamattomia annettavaksi kovin nuoren tai kokemattoman vastuulle, mitä sieltä 4H:sta löytyy niitä teini-ikäisiä.


    • Tuo on tosi hyvä,että pohtii tarkoin koiran ottoa.Ja nimenomaan omalta kantilta :)

      Täällä on tullut jo hyviä ehdotuksia.Lisäisin vielä,että jos myös pk-yhdistyksiltä,jos vaikka paikkakunnalla on,voi kysyä,pääsiskö maalimieheksi.Pekopuolellahan tuota samaa voi tehdä,mutta jos ei ole sitä toimintaa sopivan matkan päässä.

    • kummi
    • Anonyymi

      Haluaisin harrastaa koirien kanssa jotain mutta minulla ei ole omaa koiraa koska olen vasta 9-vuotias ja äitini on allerginen koirille mutta rakastan koiria joten onko tähän ratkaisu?

    • Anonyymi

      Fiksua, että odotat koiran ottamista siihen, että elämäsi vakiintuu. Kyllä sitä ehtii.
      Liian heppoisasti otetaan koiria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      120
      1185
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      874
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      83
      727
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      699
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      89
      673
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      276
      665
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      107
      604
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      28
      540
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      533
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      110
      497
    Aihe