koiraharrastus ilman koiraa?

pwrokfwfkåwqkf

Onko tälläinen mahdollista? Minulla on ollut kaksi koiraa pienenä, mutta molemmat niistä ovat nukkuneet pois. Minulla on ikää 25-vuotta ja kaipaan kovasti touhuamista koirien kanssa. Onko kenelläkään mitään ideaa, että onko minun mahdollista harrastaa jotain koirien kanssa ilman, että omistaisin koiraa? Opiskelen tällä hetkellä, että siksi en voi itse harkita juuri nyt koiran hankkiista.

Arvostaisin kovasti, jos joku keksisi koiraintoilijalle jonkun harrastuksen!

9

1154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miten opiskelu haittaa koiran ottamista? Minäkin opiskelin kun otin koiran, eikä siitä ollut mitään haittaa. Päin vastoin... Koira pakotti lähtemään ulos tuulettamaan aivoja sen sijaan että olisin istunut neljän seinän sisällä kaiket päivät. Aikaa riitti sen kanssa touhuamiseen, eikä arvosanoissa ollut mitään valittamista. (asuin kerrostalossa)

      Tosin kai riippuu siitäkin mitä opiskelee, jotkut opinnot vaativat enemmän intensiivisyyttä kuin toiset, joten ymmärrän hyvin jos katsot paremmaksi keskittyä opintoihin täysillä. Ihailtava päätös.

      Mutta vastatakseni alkuperäiseen kysymykseen, ainoa mitä tulee mieleen, on se, että löytäsit jostain koiran jota voisit ulkoiluttaa ja/tai kouluttaa jos kokemuksesi jälkimmäiseen riittää. En oikein tiedä miten muuten koiria voisi harrastaa omistamatta sellaista.

    • koiran_ehdoilla

      Pelastuskoiratoiminta voisi olla sinulle sopiva harrastus. Pelastuskoirayhdistyksessä voit osallistua maalimiehenä raunio- ja metsähakutreeneihin, maalimiehenä tai muuna avustajana pelastuskoirakokeiden järjestämiseen tai muuhun yhdistyksen toimintaan, ja tarpeelliset kurssit käytyäsi (ensiapu, suunnistuskurssi, etsintäkurssit; mahdollista suorittaa yhdistyksen kautta tai avulla) voit jopa osallistua varsinaisiin Vapepan etsintöihin esimerkiksi suunnistajana.

      Maalimiehenä pääset seuraamaan todella läheltä koiran koulutusta, käyttäytymistä ja erilaisten/eri rotuisten/eri ikäisten koirien ominaisuuksia haastavissakin tilanteissa. Maalimiehellä on myös tärkeä rooli koiran kouluttamisessa hyväksi pelastuskoiraksi - maalimies on se henkilö joka palkkaa koiran varsinkin koulutuksen alkuvaiheessa ja maalimies omalla käytöksellään myös muokkaa koiran edistymistä.

      Sen lisäksi, että pelastuskoiratoiminnassa pääsisit harrastamaan koirien kanssa ilman oman koiran omistamista ja pääsisit seuraamaan läheltä erilaisten koirien/rotujen ominaisuuksia (josta saattaa olla apua kun oman koiran hankinta on ajankohtaista), olisit myös mukana tukemassa hyvää toimintaa jonka avulla pelastetaan ihmishenkiä. Toiminnasta lisää täältä: http://www.pelastuskoiraliitto.fi/ sekä täältä http://www.palveluskoiraliitto.fi/pekotoiminta.html

      • pwoefkpwedj

        Tämäpä kuulostaa hyvältä! Pelastuskoiratoiminta kävi joskus nuorempana mielessä, mutta mulla on ollu silloin niin vilkas koira, että siihen osallistuminen olisi ollu mahdotonta. =D Täytyypä kysäistä tuota yhdistykseltä... Kiitos ideasta!


    • ...

      Opiskele 4H:n dogsitteriksi. Ikäisistäsi koiranhoitajista on varmasti pulaa ja ansaitset samalla vähän opiskelujen ohella.

      • Meinasin itsekin ehdottaa tuota koiranhoitoa: 4H:lla on hyvä peruspaketti koiranhoidosta, mutta monet koirat ovat liian isoja tai kouluttamattomia annettavaksi kovin nuoren tai kokemattoman vastuulle, mitä sieltä 4H:sta löytyy niitä teini-ikäisiä.


    • Tuo on tosi hyvä,että pohtii tarkoin koiran ottoa.Ja nimenomaan omalta kantilta :)

      Täällä on tullut jo hyviä ehdotuksia.Lisäisin vielä,että jos myös pk-yhdistyksiltä,jos vaikka paikkakunnalla on,voi kysyä,pääsiskö maalimieheksi.Pekopuolellahan tuota samaa voi tehdä,mutta jos ei ole sitä toimintaa sopivan matkan päässä.

    • kummi
    • Anonyymi

      Haluaisin harrastaa koirien kanssa jotain mutta minulla ei ole omaa koiraa koska olen vasta 9-vuotias ja äitini on allerginen koirille mutta rakastan koiria joten onko tähän ratkaisu?

    • Anonyymi

      Fiksua, että odotat koiran ottamista siihen, että elämäsi vakiintuu. Kyllä sitä ehtii.
      Liian heppoisasti otetaan koiria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      356
      3045
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      301
      1473
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1302
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1301
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1285
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1245
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1135
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      1045
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      941
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      847
    Aihe