Mihinkähän liittyy tuntohäiriöt esim. Polttava/kuumottava tunne iholla yleensä jaloissa. Ja märän tunnetta iholla eli ihan kuin olisi yhtäkkiä kastellut hihan tai lahkeen mutta kun kokeilee niin ihan kuiva se on. Päälaella voi myös yhtäkkiä tuntua että päälaelta valuu vettä otsalle mutta hiukset ja iho ihan kuivat kun kokeilee. Tunne on vaan tosi aito.
omituisia tuntemuksia
tuntoaisti
12402
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Saatta johtua paljosta istumisesta väärässä asennossa, niskan jäykkyydestä, yms.
Jalkaan säteilevät tuntemukset lähtevät yleensä selästä, selkärangan nikamien kuormittuessa esim. juuri pitkäaikaisesta istuttaesta, jne.
Märän ja valumisen tunne raajoissa ja vaikka sitten päälaellakin kielivät nekin hermoston oireilusta, joka johtuu hyvin usein siitä, ettei liikuta tarpeeksi ja vaihdella asentoja ja liikeratoja, niin että hermoradatkin pääsisivät vapaaksi erinäisistä puristuksista.
Kokeile auttaako erilaiset liikuntamuodot poistamaan oudot hermoaistimukset, ja jos tilanne ei lumenlähtöön mennessä ole muuttunut miksikään, mene lääkäriin.