volvo 940 huono tyhjä käynti!!!

hermot 940

olisi tällänen ongelma että tyhjä käynnillä käy 600 kieroksella ja kone savuttaa niinkuin dieseli kierroksia kun pistää 2000-3000 kone käy puhtaasti ja ei savuta.uudet tulpat,johdot sekä virran jakajankansi plus pyörijä oliskohan lambda anturissa vikaa kun antaa noin rikasta seosta tyhjäkäynnillä?

8

948

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Volvo-Kalle

      Niin siis bensakone. Mikä malli?
      Tyhjäkäynnin kierrokset ainakin on liian pienellä. Eihän se noin pienillä kierroksilla käy kunnolla. Saisi olla sellaisen 750 kierr.

    • hermot 940

      2.3 bensa 8v

      • hermot 940

        savuttaa vielä 1000 kierroksella vasta 2000 alkaa käydä tasaisesti ja savuttomasti


    • volvo_puranen

      Kuules ilmaputsari puhdas ja ilmamassamittari samoin ok..Se tyhjakäynnin säädin kunnossa.Suuttimet on kunnossa ettei likaa ainetta anna sinne sylinteriin.Sekä se lambda puoli kunnossa ,Palaako mittaristossa mikään vikavalo.Ja ota ne päästöarvot koneesta se kertoo kanssa missä mennään.Sekä vikakoodi jos autossa jokin sähköinen vika.Mutta perusasiat kuntoon .Ja tuosta autosta mikä malli vuosi ja paljon ajettu kun joka osalla on käyttöikä voi siitä sitten aina katsoa mikä mahdollisesti on vaihdon tarpeessa.

    • Anonyymi

      Löytyikö vikaa?

    • Anonyymi

      Täältä kokemuksen syvällä rintaäänellä etsisin imuvuotoa jostain sylinterikannen ja ilmamassamittarin välistä. Brake Cleaner toimii hyvin tuohon tarkoitukseen. Kone käyntiin ja suhhauttele ainetta konetilaan. Mikäli kierrokset nousevat olet löytänyt imuvuotokohteen.

    • Anonyymi

      miksi pitää aina ruveta leikkimään kaikenmaailman aineitten kanssa ,lue nyt herran jumala vikakoodit ensin kun sellainen liitin on keksitty

      • Anonyymi

        eiköhän lie jo vika löytynyt 12 vuotta kun on syynätty


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      68
      3787
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      99
      3446
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      77
      3280
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2608
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      114
      1512
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1476
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1080
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1076
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1026
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      996
    Aihe