Osaako kukaan neuvoa, kuinka tulisi toimia seuraavassa tilanteessa. Olen asunut naisystäväni luona viime keväästä saakka ja kumpikin olemme työttömänä tällä hetkellä. Tammikuulle olen hakenut toimeentulotukea sosiaalitoimistosta, mutta sieltä lähetettiin lisäselvityspyyntö, jossa minua ja naisystävääni kehotettiin hakemaan yhteistä toimeentulotukea, koska he katsovat että olemme avopari vaikka MINÄ EN OLE kirjoilla kyseisessä osoitteessa. Ei kai tämän näin täytyisi mennä? Olen kaupungille uusinut asuntohakemuksen kuluvan kuukauden puolivälissä.
Meneeköhän ihan oikein?
Ärsyyntynyt
6124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Joku avoåarisuhdehan teillä ilmeisesti on kun yhdessä asutte. Ei se että ei ole kirjoilla tarkoita että ette ole avopari. Avopariksi lasketaan pari joka asuu yhdessä ja näinhän juuri käynyt kun siellä jo lähes vuoden olet asustellut.
Toisilla paikkakunnilla asiaan ei puututa. Eli, olen itsekin yhden henkilön kanssa vapaalla enempi kuin kämpässä missä olen kirjoilla.
Itse onneksi ole tarvinnut oikein mitään selvityksiä mihkään tehdä, - osa-aikatyössä.
ja muuten, mikä on kylästelyn ja avoparin raja? Toisen elatus? Vuoroelatus? Yhteis-tasattava taloustilanne? Asia pikkisen epäselvä!!!
Enhän minäkään joka tapauksessa toisen asunnossa voi olla kuten kotona, omia elämän normiasioita- aina kodin kautta ennen arkiduuneja, postit, omat harrastukset, ym.
Minusta asiaa pitäisi selkeyttää- asuuhan moni avioliitossakin erillään, ja käytännössä avoliitot on pysyviä vaikkei samaa osoitetta ole. Sisarenikin elää aina 7-8 kk per vuosi avokkinsa luona- ja suhdetta ei lasketa avoliitoksi ollenkaan.
Itse joskus jouduin selvittämään samanlaista asiaa. Olin kirjoilla eri osoitteessa mutta paljon toisessa osoitteessa oleilin. Vastaukseksi sain että jos syötte samastaa jääkapista teidät katsotaan pariksi muuten ei. En tiedä ovatko nämäkin paikkakuntakohtaisia asioita. Mutta meidän tapauksessa riitti että molemmilla omat jääkaappinsa omissa asunnoissaan, ei siis ole yhteistä.
Periaatteessa on mahdollista asua yhdessä ilman että katsotaan pariksi, vaikka jos mies ja nainen ovat eronneet eikä poislähtijä löydä asuntoa.
Tai kun kaksi sukulaista asuu yhdessä, kyllä on merkitystä asunnon haltijan tai omistajan tuloilla paljonko asuja saa.
Toisin sanoen yksin asuva saa enemmän.
Muuta miehen kanssa kimppaan niin ei lasketa yhteiseksi taloudeksi. Mies ja nainen lähes poikkeuksetta lasketaan.
Et kai sä ny vaan o menny sossuun sanoo et asustelet tyttökaveris nurkis? Semmosta virhettä ei kandee tehdä. Ilmotat ny vaan äkkiä sossuun ettette oo enää yhes, tuli bänät ja haet muutosta päätökseen tai uus hakemus tälle kuulle.